Barack Obama, nekdanji ameriški predsednik, ki je bil na čelu ZDA med letoma 2008 in 2016, je pred izidom avtobiografije med drugim spregovoril v intervjuju za BBC. Opozoril je predvsem na razkroj resnice, ki se je v državi dogajala v zadnjih letih, pa tudi o pojavu teorij zarote, za katere pravi, da so samo še poslabšale delitve v državi.
Soočanje z razdeljenim narodom ne more biti prepuščeno le politikom, pravi Obama, ampak zahteva strukturne spremembe in ljudi, ki prisluhnejo drug drugemu in se strinjajo glede nekaterih dejstev, preden se začnejo o njih prepirati.
Kljub temu da je nekdanji predsednik prepričan, da so potrebne več kot ene volitve, da se ta trend obrne v drugo smer, vidi upanje v mladih, ki jih spodbuja, da "gojijo previdni optimizem, da se svet lahko spremeni," in so del te spremembe.
Kaj je bilo gonilo delitev v ZDA?
Jeza in zamere med ruralnim in urbanim delom Amerike, imigracije, neenakost in teorije zarote – vse to so v zadnjih letih razpihovali nekateri mediji, "turbo pospešek pa so temu dala družbena omrežja", je Obama povedal zgodovinarju Davidu Olusogi.
"Trenutno smo zelo razdeljeni, zagotovo bolj kot takrat, ko sem se sam potegoval za predsednika leta 2007 in to postal leta 2008," pravi prvi temnopolti predsednik v zgodovini ZDA. Dejal je, da je bil Trump vedno pripravljen razpihovati te delitve, saj je bilo to dobro za njegove politike.
K razkroju resnice je močno prispevalo širjenje dezinformacij na internetu, tam, kjer dejstva pogosto niso pomembna. "Obstaja na milijone ljudi, ki so verjeli, da je Joe Biden socialist, milijone ljudi, ki so verjeli, da je Hillary Clinton del zlobnega satanističnega kulta, ki je vpleten v pedofilsko mrežo," je dejal.
"Mislim, da bo treba najti neko kombinacijo regulacije in postavljanja standardov v industriji, da pridemo nazaj do točke, ko vsaj prepoznamo dejstva, preden se začnemo prepirati, kaj glede teh dejstev storiti," opozarja Obama.
Čeprav so nekateri konvencionalni množični mediji že začeli s preverjanjem dejstev, da bi se spopadli z dezinformacijami, to pogosto ni dovolj, saj so "neresnice že obkrožile svet, preden je na dan prišla resnica", pravi nekdanji predsednik ZDA.
Dodaja, da so delitve tudi posledica socialnoekonomskih faktorjev, kot so naraščajoča neenakost ter razlike med ruralno in urbano Ameriko. Po njegovih besedah se ljudje zaradi tega počutijo, kot da v finančnem smislu ne morejo storiti nič in ne morejo napredovati, zato se jih zlahka prepriča, da je za to kriva ta ali tista skupina.
Črna življenja štejejo in vprašanje rasne neenakosti
Obama, ki je postal prvi temnopolti predsednik ZDA, je dejal, da je vprašanje rase eno osrednjih vprašanj v njihovi zgodovini, pa tudi njihov originalni greh.
Dogodki letošnjega poletja – smrt Georgea Floyda, ki je umrl med policijskim pridržanjem, in odgovor skupnosti na njegovo smrt – so po besedah Obame sprožili tako trenutke obupa kot tudi optimizma. "Obupa zaradi dejstva, kakšno vlogo rasa in predsodki še vedno igrajo v našem sistemu … Ogromen optimizem zaradi protestov, aktivizma in zanimanja za vprašanje, ki je prekašal vse pred tem videno – in bilo je mirno," pravi.
Poudaril je, da je pomembno, da so protesti postali večrasni, saj je pred tem, na primer po smrti neoboroženega Michaela Browna leta 2014, šlo predvsem za proteste temnopoltih. "Kar smo videli to poletje, so bili protesti, na katerih so bile skupnosti, med katerimi je bilo zelo malo temnopoltih, ljudje, ki so šli na ulice in rekli, da črna življenja štejejo, zavedajoč, da prava sprememba mora priti," je pred izidom svoje avtobiografije z naslovom Obljubljena dežela še povedal Obama.
Donald Trump je medtem znova tvitnil: "Zmagal sem na volitvah." Twitter je tvit označil z "Uradni viri so te volitve razglasili drugače". Pred tem je napisal še celo nit o tem, kako "lažni mediji še naprej predvidevajo, da bo Joe Biden prevzel predsedovanje", ob tem pa znova dodal, da so bile volitve ukradene, ustava pa napadena. Tudi te tvite so označili z opozorilom, da ne gre za dejstva.
V intervjuju za pogovorno oddajo 60 Minutes je Obama dejal, da bi v tem trenutku Trumpu rekel naslednje: "Predsednik je javni uslužbenec, začasni prebivalec Ovalne pisarne. In ko poteče tvoj čas, je tvoja naloga, da na prvo mesto postaviš državo in razmišljaš izven svojega ega, lastnih interesov in lastnih razočaranj. Moj nasvet predsedniku Trumpu je, da če si želi, da si ga zapomnejo kot nekoga, ki je državo postavil na prvo mesto, stori isto."
Obama je v intervjuju med drugim izdal tudi, da je njegova žena Michelle Obama močno nasprotovala njegovi predsedniški kandidaturi. "Odgovor je ne. Ne želim, da kandidiraš za predsednika. O, bog, Barack, kdaj bo dovolj," mu je takrat dejala in zapustila sobo. Nekdanji ameriški predsednik je dejal, da je njegovo odločitev potem sprejela, rekoč, da ne sme stati na poti njegovim ambicijam, a mu ni zamerila nič manj, tudi ko je dejansko zmagal, saj to na družini pusti velike posledice.
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.