Španija mora iz zapora izpustiti evropskega poslanca, obsojenega katalonskega politika Oriola Junquerasa, in mu omogočiti, da prevzame poslanski mandat. Kot je sporočilo sodišče Evropske unije v Luksemburgu, poslancu namreč pripada imuniteta.
Kot je razsodilo sodišče, oseba, ki je izvoljena v Evropski parlament, status evroposlanca pridobi ob razglasitvi izidov volitev in tako uživa imuniteto, ki ji pripada na tem položaju. To obsega tudi imuniteto za potovanje na seje parlamenta, vključno z ustanovno.
Odločilo je tudi, da imuniteta za potovanje predvideva ukinitev začasnega pridržanja, ki je bilo uvedeno pred razglasitvijo izvolitve za evropskega poslanca, da bi ta oseba lahko potovala na ustanovno sejo. Če pristojno sodišče meni, da bi morala oseba ostati pridržana, mora čim prej zaprositi Evropski parlament, naj ji odvzame imuniteto, so še sporočili s sodišča.

Sodišče je tako pritrdilo mnenju generalnega pravobranilca Macieja Szpunarja, ki je sredi novembra sporočil, da Junquerasu imuniteta pripada, dokler mu je Evropski parlament ne odvzame. Nekdanjemu katalonskemu podpredsedniku so namreč sodili in ga obsodili, še preden se je parlament lahko izrekel o njegovi imuniteti.
Predsednik Evropskega parlamenta David Sassoli je pozval španske oblasti, naj implementirajo današnjo razsodbo Sodišča EU. Sassoli meni, da je sodba Sodišča EU jasna in da bi jo morala Španija implementirati ter dopustiti Junquerasu, da prevzame mandat. Poudaril je tudi, da bo Evropski parlament preučil vse možne posledice te razsodbe in da "ne bo sprejel nobenega izpodbijanja pravil glede tega vprašanja", še poroča Catalan News.
Za evropskega poslanca je bil Junqueras izvoljen na majskih volitvah, kar je uradno potrdila tudi španska volilna komisija. V času evropskih volitev je bil v priporu, kjer je čakal na sodbo španskega vrhovnega sodišča. To mu ni dovolilo, da bi po volitvah zapustil pripor in prisegel kot evropski poslanec, tako da v skladu s špansko ustavo ni mogel prevzeti mandata. Njegov poslanski položaj je zato španska volilna komisija razglasila za praznega.
Julija je špansko sodišče Sodišče EU v Luksemburgu zaprosilo za mnenje, ali Junqueras uživa poslansko imuniteto, čeprav ni prisegel kot evropski poslanec.
Nekdanji katalonski podpredsednik je ostal v domovini in bil sredi oktobra zaradi vstajništva in zlorabe javnih sredstev obsojen na 13 let zapora.
Na Sodišču EU so za francosko tiskovno agencijo AFP pojasnili, da odločitev o imuniteti "velja za vse evropske poslance, torej tudi za nekdanjega katalonskega predsednika Carlesa Puigdemonta in nekdanjega katalonskega ministra Antonija Comina". Tudi onadva sta bila izvoljena v Evropski parlament, a nista mogla prevzeti mandatov, ker sta se po poskusu odcepitve Katalonije od Španije zatekla v Belgijo.
Puigdemont se je na odločitev sodišča že odzval na Twitterju, kjer je pozval k takojšnji osvoboditvi Junquerasa. "Sodišče zagovarja enake kriterije, kot smo jih branili pred Evropskim parlamentom in španskimi organi, ki so poskušali spremeniti delovanje evropske demokracije," je še zapisal.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.