Na sojenju nekdanjemu policistu Dereku Chauvinu, ki je obtožen, da je maja lani ubil temnopoltega Georgea Floyda, so danes na vrsti sklepni nagovori tožilstva in obrambe. Ko bodo zaključeni, bo šla porota v izolacijo do sprejema odločitve o krivdi ali nedolžnosti. Če se ji ne bo uspelo poenotiti, bo primer razveljavljen, tožilci pa bodo imeli možnost, da vložijo novo obtožnico.
Tožilstvo: Prosil je, dokler ni mogel več govoriti
Tožilec Steve Schleicher je po poročanju CNN v zaključnih besedah povedal, da so bile zadnje Floydove besede "Prosim, ne morem dihati". "Te besede je namenil policistu. Obtoženemu. V svojem zadnjem dihu je prosil za pomoč. A mu policist ni pomagal. Ostal je na njem, še naprej je s kolenom pritiskal na njegov vrat in mu zvijal roke. Devet minut in 29 sekund. Prosil je. George Floyd je prosil, dokler ni mogel več govoriti, obtoženec pa je nadaljeval napad. Tudi ko Floyd ni mogel več govoriti, je obtoženi nadaljeval. Tudi ko Floyd ni imel več pulza. Tudi takrat je nadaljeval. Devet minut in 29 sekund."
Poroto je opozoril, da v tem primeru ne sodijo policiji ali Floydu, pač pa gre za primer države Minnesota proti policistu Chauvinu. Pokazal je tudi posnetek telesne kamere policista in opozoril, da se je Floyd policistom, ki so ga izvlekli iz avtomobila, zahvalil. Ni se jim upiral. "Konec je bilo. Bil je na kolenih in rekel jim je hvala."
"Kot veste, imamo v državi zakone, po katerih ste – če zagrešite napad določene stopnje, kaznivo dejanje, in oseba zaradi tega napada umre – krivi za umor. Tako preprosto je to," je še dejal. "In to, kar je obtoženi takrat storil, je kaznivo dejanje, ne policijski postopek. Bilo je nepotrebno in nesorazmerno. In to je storil namenoma. Brez dvoma. To ni bila nesreča. Ni se spotaknil, padel in se znašel na Floydovem vratu. To, kar je storil, je storil nalašč. In to je ubilo Georgea Floyda. Ta sila – devet minut in 29 sekund – je ubila Georgea Floyda!"
Obramba: Floyd se je upiral policistom
Chauvinov odvetnik Eric Nelson pa je poroto opomnil, da za njegovega klienta velja domneva nedolžnosti, tožilstvu pa ni uspelo brez dvoma dokazati Chauvinove krivde za Floydovo smrt. Če manjka le en sam vidik, obstaja utemeljen dvom in Chauvin ne sme biti spoznan za krivega, je zatrdil. Poroto je prosil, naj upošteva informacije, ki jih je imel Chauvin, preden je prišel na kraj dogodka, in se vpraša, kako bi "razsodni policist" ravnal v takem primeru.
Ponovil je besede iz klica na 911. "Moški je visok 180 cm ali več. Sedi na vrhu modrega mercedesa ... zdi se, da je pod vplivom substanc. Analiza tega, kar bi razumen policist vedel v teh okoliščinah, je, da je potrebna njegova pomoč. Osumljenec je še vedno na kraju, je visok in je morda pod vplivom alkohola ali česa drugega," je dejal.
Ko je prispel na kraj dogodka, je Chauvin opazil Floyda, ki se je boril z drugimi policisti, ko so ga poskušali spraviti v patruljo. "Pride na kraj dogodka, vidi njegov aktivni upor in potencialno agresijo, a še ne posreduje," je opisoval Nelson, medtem ko je poroti predvajal posnetke telesne kamere. V tem trenutku je bilo po njegovi oceni primerno, da Chauvin uporabi silo proti Floydu, ki se je "aktivno upiral".
Samo upoštevanje devetih minut in 29 sekund po njegovem mnenju ni "ustrezna analiza" za odločanje o primeru. "Država se osredotoča na 9 minut in 29 sekund. 9 minut in 29 sekund, 9 minut in 29 sekund. To ni pravilna analiza, ker teh 9 minut in 29 sekund ignorira prejšnjih 15 minut in 59 sekund. Popolnoma jih zanemarja," je dejal in dodal, da torej prav nič, kar se je zgodilo pred tem, ni pomembno. Za razsodnega policista pa bi moralo biti, je opozoril.
Policija pripravljena na nove proteste
In medtem ko Američani čakajo na odločitev, ki bo odmevala po vsej državi, je sodišče v Minneapolisu obdano z varnostnimi ovirami, policijska prisotnost je močno okrepljena, ulice varuje nacionalna garda. Če bi Chauvina spoznali za nedolžnega, bi v mestih, kot so Minneapolis, Chicago in Portland, kjer so že potekali protesti proti policijskemu nasilju, ti zagotovo eskalirali.
V Washingtonu so policijske enote od danes pa do nadaljnjega organizirane v 12-urne izmene. Policisti v Atlanti so sporočili, da so v pripravljenosti, da "hitro reagirajo". Svojo prisotnost na ulicah so okrepili tudi policisti v Chicagu, župan New Yorka Bill de Blasio pa je sporočil, da se mesto pripravlja na različne proteste, ki pa bodo seveda odvisni od tega, kako bo odločila porota.
Melvin Carter, župan mesta St. Paul v Minnesoti, je za CNN povedal, da so do zdaj videli veliko miroljubnih protestov, pa tudi ljudi, ki so prišli tja zato, da bi povzročali škodo. "Sprejemamo ogromno varnostnih ukrepov. Naša policijska uprava tesno sodeluje z drugimi oddelki pregona v metropolitanskem območju in v zvezni državi," je dejal in dodal, da so preventivno aktivirali tudi nacionalno gardo Minnesote. Njegova glavna želja je "zagotoviti, da vsi v naši skupnosti vedo, da je v našem pravosodnem sistemu pravica zanje," je še dodal. "Vsi smo priče, vsi vemo, kaj smo videli, in nič, kar se je zgodilo na sojenju, tega ne bo spremenilo," je še dejal Carter. "In ko ves svet to jasno vidi, to sojenje v določenem trenutku postane tudi preizkus našega kazenskopravnega sistema, našega sodnega sistema."
Benjamin Crump, odvetnik za civilno pravo, ki zastopa družino Floyd, pa tudi družino Daunteja Wrighta, je povedal, da bi obsodba Chauvina predstavljala precedens v ZDA. "Rezultat, za katerega molimo, je, da bi bil Derek Chauvin kaznovan za umor Georgea Floyda, ker verjamemo, da bi bil to precedens," je dejal za ABC. "Amerika bi naposled le izpolnila svoje obljube o svobodi in pravičnosti za vse. To pomeni za vse – temnopolte, Latinoameričane, vse. "
Spomnimo. Chauvin je maja lani med aretacijo Floydu več kot devet minut klečal na vratu in mu po mnenju izvedencev tožilstva prekinil dovod kisika ter ga s tem ubil. Obramba je v preteklem tednu predstavila svoje izvedence, ki so menili, da je Floyd umrl tudi zaradi česa drugega, na primer šibkega srca, odvisnosti od mamil, vdihavanja izpušnih plinov policijskega avtomobila, pod katerim je ležal vklenjen, in vsega mogočega drugega, le zaradi Chauvinovega kolena na vratu ne.
Chauvin se je sicer odločil, da se na sojenju ne bo zagovarjal v skladu z njegovo pravico po 5. amandmaju k ameriški ustavi, ki ščiti pred samoobtožbo. Na podobnih sojenjih zaradi umora se obtoženci izjemno redko odločijo za pričanje v lastno korist, ker ne morejo veliko dobiti, lahko pa veliko izgubijo.
Chauvin je obtožen umora in uboja Georgea Floyda, sodni proces proti njemu pa se je začel konec marca. Za uboj mu grozi do deset let zapora, za nenamerni umor do 40 let zapora in za nenaklepni umor do 25 let zapora. Ker doslej še ni bil obsojen, mu bo sodišče v primeru obsodbe izreklo nižjo kazen. Pri aretaciji Floyda so sicer sodelovali še trije policisti, ki jim bodo zaradi obtožb sodelovanja pri umoru in uboju sodili posebej.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.