Dereck Chauvin je obtožen nenaklepnega umora in uboja, tožilstvo pa je znova zahtevalo še obtožnico naklepnega oziroma namernega uboja. Strokovnjaki pravijo, da je novo obtožbo lažje dokazati na sodišču, vendar zanjo velja nižja kazen. Sojenje je dostopno tudi na spletu.
Brat pokojnega Floyda Terrence je na spominski slovesnosti, ki jo je družina organizirala pred začetkom sojenja, dejal, da si želijo pravice. "V mojem srcu je velika luknja, ki ne bo nikoli zakrpana. Potrebujemo pravico za Georga. Potrebujemo obsodilno sodbo," pa je dejal njegov drugi brat Philonise Floyd.
Po precej zapletenem postopku izbire porote (proces spremlja 14 porotnikov, odločalo pa jih bo 12, dva veljata kot rezerva) so danes poslušali uvodne izjave. Najprej je primer predstavilo tožilstvo – njegov največji dokaz je video, v katerem Chauvin devet minut kleči na vratu umrlega Georga Floyda, čeprav je Floyd vmes kar 27-krat dejal, da ne more dihati. Posnetek, ki je zakrožil po spletu, je po ZDA sprožil silovite proteste proti policijskemu nasilju nad temnopoltimi Američani. Guvernerji nekaterih zveznih držav so za pomoč zaprosili nacionalno gardo, v več kot 20 mestih so uvedli policijsko uro. Protesti so se iz ZDA razširili tudi v druge države.
Tožilstvo je danes sicer nekoliko presenetilo z novim dokazom – še enim videom dogajanja, ki ga je posnela nadzorna kamera z bližnje stavbe. Ob predvajanju je tožilec Jerry Blackwell poroti večrat ponovil, da je Chauvin s tem "izdal policijsko značko".
Zagovornik prvoobtoženega Chauvina Eric Nelson pa se je med današnjim nagovorom med drugim navezal na droge, pod vplivom katerih je bil Floyd v času dogodka."Videli boste, da je gospod Floyd pred soočenjem s policisti zaužil droge, da mu jih ne bi našli," je dejal odvetnik Nelson. "Ob tem so ga večkrat vprašali, na katerih drogah je in ni odgovoril ničesar." Tudi kasnejša obdukcija je pokazala, da je imel v času aretacije v organizmu prepovedane substance.
Sledilo je navzkrižno zaslišanje prve priče – policijske dispečerke Jene Scurry. Obramba jo je podrobneje povprašala o tem, kaj točno je slišala in videla (preko bližnje nadzorne kamere), ter zakaj je poslala še eno intervencijsko ekipo na kraj, kjer je Floyd domnevno vnovčil ponarejen bankovec za 20 dolarjev. "Slišala sem glasno ... nekaj v ozadju. /.../ Intuicija mi je govorila, da nekaj ni v redu," je odgovorila ter dodala, da je bil Floyd na tleh tako dolgo, da je mislila, da je nekaj narobe s kamero oziroma da je posnetek zamrznil.
Pri Floydovi aretaciji so sodelovali še trije policisti, ki jim bodo zaradi obtožb sodelovanja pri umoru in uboju sodili posebej.
Mestni svet Minneapolisa pa je sprejel soglasno odločitev o poravnavi in izplačilu 27 milijonov dolarjev (22,5 milijona evrov) družini Georgea Floyda. Ta je tožila mesto in štiri policiste, obtožene sodelovanja v umoru maja lani. Mesto so v tožbi bremenili, da je dovolilo, da je v njem cvetela kultura pretirane sile, rasizma in nekaznovanosti policije.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.