Dmitrij Zelenov je bil na obisku pri prijateljih v Antibesu na jugovzhodu Francije, ko ga je 9. decembra po večerji nenadoma obšla slabost. Padel naj bi po stopnicah in nato še čez ograjo. Čeprav so ga takoj odpeljali v bolnišnico, je umrl zaradi hudih poškodb glave.
Informacije o dogodku, ki jih je prvi objavil kanal Baza na Telegramu, je za lokalni francoski časnik Nice-Matin potrdil državni tožilec v Grassu. Tožilstvo navaja, da je Zelenov umrl 10. decembra v bolnišnici Pasteur v Nici. Preiskavo o sumljivih okoliščinah smrti vodi policijska postaja v Antibesu.
Po poročanju Baze, ki je znana po tem, da ima povezave z ruskimi varnostnimi službami, naj bi Zelenov malo pred smrtjo prestal operacijo ožilja zaradi težav s srcem.
Zelenov je diplomiral na moskovski državni univerzi, pozneje pa je obogatel z nepremičninami. Bil je soustanovitelj nepremičninske družbe Don Stroy. Njegovo podjetje je v Moskvi med drugim postavilo 254 metrov visoko stolpnico Triumph Palace, ki je nekaj časa veljala za največjo stanovanjsko zgradbo v Evropi.
Seznam sumljivih smrti ruskih milijarderjev vse daljši
Smrt Zelenova je le še en v nizu smrti ruskih oligarhov, ki so od začetka vojne v Ukrajini umrli v sumljivih okoliščinah. 25. februarja, dan po ruski invaziji na Ukrajino, so denimo v garaži na njegovem domu v Sankt Peterburgu našli obešenega 61-letnega Aleksandra Tjulakova, visokega finančnega uradnika pri Gazpromu.
24. marca je ruski medij Kommersant poročal o smrti 41-letnega milijarderja Vasilija Melnikova. Oligarha, njegovo ženo in dva sinova so našli mrtve v njihovem luksuznem stanovanju v Nižnem Novgorodu. Umrli naj bi zaradi vbodov.
18. aprila pa so na njegovem domu v Moskvi našli ustreljenega nekdanjega podpredsednika Gazprombanka Vladislava Avajeva. Poleg njega so v stanovanju našli mrtvi tudi njegovo ženo in hčer. Po poročanju ruske tiskovne agencije Tass, so oblasti takrat dogodek preiskovale kot umora in samomor.
Le 24 ur pozneje, 19. aprila, je ista usoda doletela tudi nekdanjega podpredsednika plinske družbe Novatek, Sergeja Protosenjo. Njegovo truplo so našli na vrtu vile v španskem letovišču Lloret de Mar, v vili pa so našli še trupli njegove žene in hčere. Domnevno naj bi ju oligarh ubil s sekiro, nato pa se obesil.
8. maja je umrl tudi 43-letni Aleksander Subbotin, nekdanji direktor ruske naftne družbe Lukoil. Ruski milijarder naj bi podlegel zastrupitvi s strupom krastače, ki naj bi mu ga za lajšanje mačka dal šaman.
V Sankt Peterburgu pa so 4. julija našli mrtvega Jurija Voronova, izvršnega direktorja in ustanovitelja podjetja Astra-Shipping, ki je sodelovalo z Gazpromom. 61-letnika so našli v bazenu v njegovem dvorcu, v glavi je imel strelno rano. V bližini so našli tudi pištolo.
1. septembra pa je ruska agencija Tass poročala še o smrti predsednika ruske zasebne naftne in plinske družbe Lukoil, Ravila Maganova. Umrl je po padcu z okna s šestega nadstropja moskovske bolnišnice, kjer se je zdravil po srčni kapi. Njegovo smrt so oblasti označile za samomor, zanimivo pa je, da so bile varnostne kamere, ki bi lahko razkrile več podrobnosti o samem dogodku, ravno takrat izklopljene zaradi vzdrževalnih del. Lukoil je bilo sicer eno redkih ruskih podjetij, ki je pozivalo k ustavitvi ruske ofenzive v Ukrajini.
12. septembra je umrl tudi Ivan Pečorin, ruski poslovnež, glavni menedžer Korporacije za razvoj Daljnega vzhoda in Arktike. Našli so ga mrtvega v Vladivostoku, ko naj bi domnevno padel v vodo s svoje jahte. Njegovo truplo so našli po dvodnevni iskalni akciji.
KOMENTARJI (103)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.