Iz Anonymousa so sporočili, da so sprožili napad, zaradi katerega so za nekaj časa padle spletne strani Kremlja, vlade in obrambnega ministrstva. Strani so bile bodisi nedosegljive ali pa je bilo njihovo nalaganje močno upočasnjeno, napad, ki je trajal "daljše časovno obdobje", so potrdili tudi pri novičarski spletni strani RT.com. RT-jevo poročanje o dogajanju v Ukrajini je sicer izrazito s proruske perspektive, s prikazovanjem praznovanj in ognjemetov na okupiranih območjih. Britanski poslanci so že dejali, da je omenjena televizijska mreža "osebno propagandno orodje" ruskega predsednika Vladimirja Putina in bi jo bilo treba prepovedati.
Strokovnjaki za spletno varnost pojasnjujejo, da je šlo za t. i. napad za zavrnitev storitve (DDoS), ko hekerji pošljejo tarči veliko količino podatkov in tako preplavijo ciljano spletno stran, da ni prostora za drug promet: "Kot da bi pet ljudi skušalo hkrati priti čez ena vrata," je za ABC pojasnil Robert Potter.
Dodaja, da je obramba pred tovrstnimi napadi lahko sicer precej preprosta, saj se lahko preprosto izključi zunanji promet do spletne strani, kar bi tudi pojasnilo, zakaj je bila spletna stran RT lažje dostopna iz Rusije kot tujine. "DDoS je komaj kaj več kot neprijetnost. Če s tem sesuješ Amazon, spletni trgovec vsako minuto izgubi milijone, za novičarsko stran ruske propagandne agencije pa to ni tako velika stvar," pravi Potter, ki je sicer prepričan, da bomo videli še več Anonymousovega "spletnega aktivizma".
Gre za decentraliziran kolektiv brez hierarhije ali vodstva, ki se je že v preteklosti "oglasil" ob perečih temah, med drugim so napadli ameriško obveščevalno agencijo CIA, Islamsko državo in scientološko cerkev.
Skupina je že 15. februarja napovedala, da bodo napadli nadzorne sisteme v ruski industriji, če se bo konflikt v Ukrajini stopnjeval. Potter pravi, da obstaja tudi tveganje za spletno vojno med državami, zato je boljši vsak napad, ki je konceptualno anonimen in se ga lahko zanika, saj ne bo stopnjeval napetosti na meddržavni ravni. Eskalacija bi namreč lahko vodila v ruski spletni napad na ZDA. Prejšnji mesec so namreč ameriški obveščevalci opozorili, da bi se Rusija lahko poslužila uničujočega spletnega napada, če bi Nato stopil Ukrajini v bran.
Na začetku tedna so tako ruski hekerji napadli spletne strani več ukrajinskih bank in vladnih uradov. Tamkajšnja vlada je nato prosila prostovoljce iz "hekerskega podzemlja", naj pomagajo zavarovati kritično infrastrukturo in opazovati Ruse.
KOMENTARJI (172)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.