"Popolnoma nesprejemljivo nasilništvo," je v odzivu na videoposnetek spopadov na protestih tvitnila britanska notranja ministrica Priti Patel. Dodala je, naj se bodo vsi nasilni pripravljeni soočiti z varnostnimi silami. "Pojdite domov, da preprečite širjenje novega koronavirusa in rešite življenja," je še pozvala protestnike.
Londonska policija je za protestnike iz vrst gibanja Črna življenja štejejo in proteste skrajne desnice določila ločena območja, da med njimi ne bi prišlo do spopadov. Oblasti so tudi odredile, da se morajo vsi protesti končati do 17. ure po krajevnem času.
Več sto moških se je po poročanju BBC-ja zbralo okoli spomenika Winstona Churchilla na parlamentarnem trgu. S policijo v zaščitni opremi se je spopadlo več teh posameznikov, ob tem pa so vzklikali "Anglija", prebijali pregrade in metali prometne stožce. Skupine skrajnih desničarjev so se potem premaknile na Trafalgarski trg, policija pa se je trudila preprečiti, da bi se prebili do Hyde Parka, kjer so potekale mirne demonstracije proti rasizmu. V gibanju Črna življenja štejejo so ljudi pozvali, naj se konec tedna ne udeležijo protestov, saj so se bali spopadov s skrajnimi desničarji.
Policija je med drugim opozorila, da ljudje s sodelovanjem na protestih kršijo pravila o vzdrževanju ustrezne razdalje, ki dovoljujejo združevanje največ šestih ljudi.
Britanski premier Boris Johnson je dejal, da so proteste proti rasizmu v Veliki Britaniji ugrabili skrajneži, ki da napadajo nacionalne spomenike v prizadevanjih za cenzuriranje preteklosti. "Londončani nimajo časa za vaše sovraštvo," pa je skrajnim desničarjem, ki naj bi ugrabili proteste, na družbenem omrežju Twitter danes sporočil londonski župan Sadiq Khan.
Protesti tudi v več francoskih mestih
K protestom v Franciji je pozvala skupina privržencev temnopoltega mladeniča Adame Traoreja, ki je leta 2016 umrl med policijskim pridržanjem. Njegova sestra Assa Traore je udeležence protestov pozvala, naj obsodijo zanikanje pravice ter socialno, rasno in policijsko nasilje. Znova se je tudi zavzela za preiskavo smrti njenega brata.
"Smrt Georgea Floyda je kot odmev smrti mojega brata. To se dogaja tudi v Franciji, naši bratje umirajo," je še poudarila Assa ter pozvala k nadaljevanju boja za pravico. Več protestnikov je nosilo transparente z napisi Pravica za Adamo, na drugih je pisalo V državi človekovih pravic policija ubija.
O protestih proti policijskemu nasilju in rasizmu danes poročajo tudi iz drugih francoskih mest, med drugim iz Marseilla in Montpellierja na jugu ter Nantesa in Bordeauxa na zahodu države.
KOMENTARJI (99)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.