Incident se je zgodil 4. marca letos na letališču v Bristolu. Oddelek za preiskavo letalskih nesreč Združenega kraljestva (AAIB) je v teh dneh objavil preliminarno poročilo o dogodku, ki so ga označili za "resnega", in izdal priporočila letalskim družbam, ki upravljajo z novo generacijo letal tipa Boeing 737-800, in sicer zaradi zaznanih težav s programsko opremo.
Letalo družbe TUI s 163 potniki in devetimi člani posadke se je pripravljalo na vzlet, ko je zašlo v težave. Čeprav je steza na letališču v Bristolu dolga dva kilometra, se je letalo dvignilo v zrak komaj 260 metrov pred koncem steze. Ko je prečkalo konec steze, je letelo komaj tri metre nad tlemi, bližnjo avtocesto pa so preleteli na višini 30 metrov. Kot poročajo britanski mediji, je letalo skoraj zletelo z vzletno-pristajalne steze, od katastrofe so ga ločile dobre tri sekunde.
Preiskovalci so med pregledom letala našli 11 napak v programski opremi, večina jih je bila povezana s sistemom, ki nastavlja moč motorjev in je namenjen razbremenitvi pilotov in manjši porabi goriva. Sistem se aktivira pred vzletom, glede na poročilo, pa se je v omenjenem primeru dvakrat samodejno izklopil, ko je posadka izbrala način vzleta. Napako naj bi storila tudi pilota, ki sta nepravilno vnesla podatke, zaradi kombinacije obeh napak pa je letalo pospeševalo s premajhno močjo oz. nižjo od predpisane. Pilota sicer napake naj ne bi opazila, poročajo britanski mediji.
Britanski preiskovalci so v zvezi z incidentom kontaktirali ameriški Boeing, ki se sicer v zadnjem času sooča s težavami in očitki o pomanjkljivi varnosti letal. Po poročanju britanskih medijev se naj bi Boeing zavedal težav z omenjenim sistemom, a da običajno naknadni pregledi v tovrstnih primerih niso odkrili napak. Letalskim prevoznikom so priporočili nadgradnjo sistema.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.