Ministri držav članic EU so danes razpravljali o odzivu na odločitev ameriškega predsednika Donalda Trumpa, da uvede 10-odstotne dodatne carine na večino uvoza blaga iz praktično vseh trgovinskih partneric, za okoli 60 držav in EU pa še višje. ZDA so ločeno uvedle dodatne carine na uvoz jekla in aluminija ter na uvoz avtomobilov.
Kot je po zasedanju povedal poljski državni sekretar Michal Baranowski, so se ministri strinjali, da je treba prednost dati pogajanjem z ZDA.
Evropski komisar za trgovino Maroš Šefčovič je pri tem poudaril, da EU ne bo čakala v nedogled. Dokler pogajanja ne bodo prinesla vidnih rezultatov, bo EU svoje interese branila s protiukrepi, sklepala nova trgovinska partnerstva s tretjimi državami ter ukrepala proti preusmerjanju blaga iz tretjih držav, ki bi ga lahko sprožile ameriške carine, je dejal.
Tudi državni sekretar na gospodarskem ministrstvu Dejan Židan je danes na zasedanju poudaril pomen preudarnega in umirjenega odziva unije na ameriške carine. Podprl je pristop Evropske komisije, ki si prizadeva za pogajanja z ZDA, pripravlja protiukrepe in diverzificira trgovino z drugimi partnericami.
Ministri so govorili tudi o trgovinskih odnosih s Pekingom. Židan je poudaril, da je Kitajska pomembna strateška partnerica, s katero je treba še naprej razvijati sodelovanje, so sporočili z ministrstva.
"Vsi se zavzemamo, da se trgovinsko sodelovanje EU z globalnimi partnerji v prihodnje poglablja in ne zmanjšuje, je pa takšna pot možna le na način obojestranske koristi. Zato predlagam, da s Kitajsko dorečemo srednjeročni sporazum, katerega osnova bi bila postopno zmanjševanje nesorazmerja v medsebojni trgovini. Nujno je dogovoriti strategijo zmanjšanja neravnovesja in potem delati nadzorovane korake naprej," je dejal državni sekretar.
Jeklarji ugotavljajo, kako bi se najučinkovitejše odzvali
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen pa je danes gostila srečanje s predstavniki jeklarske industrije, na katerem so razpravljali o posledicah ameriških carin na uvoz jekla in aluminija. V ospredju izmenjave mnenj je bilo zbiranje stališč in predlogov predstavnikov industrije za najučinkovitejši odziv EU na ukrepe ZDA.
Predstavniki jeklarske industrije so pozdravili akcijski načrt za zagotovitev konkurenčnih in razogljičenih kovinskopredelovalne in jeklarske industrije, ki ga je Evropska komisija predstavila sredi marca. Ob tem so pozvali k njegovi čim hitrejši uveljavitvi, je objavila Evropska komisija.
Udeleženci srečanja so izrazili močno zaskrbljenost glede širših posledic ameriških carin, vključno z vplivom na surovinske borze in resnim tveganjem preusmeritve trgovine. Poudarili so, da mora EU nujno predlagati nove trgovinske ukrepe za zaščito na področju jekla - poleg obstoječih zaščitnih ukrepov, katerih veljavnost se bo iztekla junija 2026 -, vključno z naslovitvijo morebitne preusmeritve izvoza iz drugih večjih držav proizvajalk jekla na trg EU.
Na srečanju so prisotni izrazili tudi zaskrbljenost zaradi vse manjših količin odpadnega jekla in aluminija, ki se uporabljata za recikliranje v EU, in podali zahtevo za učinkovite ukrepe za ohranitev zadostnih količin surovin v EU.
Glede uvoznih dajatev na izdelke z visokim ogljičnim odtisom (CBAM) so udeleženci srečanja pozdravili prizadevanja komisije za pospešitev pregleda CBAM, zlasti kar se tiče odprave preostalih vrzeli.
Predsednica Evropske komisije in predstavniki jeklarske industrije so se strinjali, da bodo ostali v tesnem stiku, da bodo zaščitili industrijo in njene delavce v tem negotovem obdobju, so še navedli v Bruslju.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.