"Dobil sem ukaz, naj streljam na protestnike. Rekel sem jim, da ne morem," je dejal eden od policistov, ki je v Mjanmaru služil devet let. 27-letnik se zdaj skriva v severovzhodni indijski zvezni državi Mizoram, poroča BBC.
BBC-jev novinar je poleg njega spoznal še ducat drugih policistov in policistk, ki so dejali, da so pobegnili, ker niso želeli izvršiti ukazov. "Bal sem se, da bom prisiljen ubiti ali škodovati nedolžnim ljudem, ki protestirajo proti vojski," je dejal eden od njih.
"Menimo, da je bilo narobe, da je vojska izpodrinila izvoljeno vlado." Odkar je mjanmarska vojska, znana kot Tatmadaw, 1. februarja prevzela oblast, je na ulice stopilo na tisoče protestnikov, ki trdijo, da želijo demokracijo.
"Šefu sem rekel, da tega ne morem storiti"
Varnostne sile so obtožene umora več kot 50 ljudi. Naing (pravo ime BBC hrani v uredništvu), sicer nizki častnik iz mesta na zahodu države, pravi, da so se protesti na njegovem območju začeli stopnjevati konec februarja. Pobegnil je, potem ko dvakrat ni upošteval ukazov in ni streljal na demonstrante. "Šefu sem rekel, da tega ne morem storiti in da se bom postavil na stran ljudi. Vojska je močna. Postajajo vedno bolj brutalni," je dodal.
Med pogovorom je novinarju pokazal fotografije družine, ki jo je zapustil – ženo in dve hčeri, stari le pet let in šest mesecev. "Skrbi me, da jih morda ne bom več mogel videti," je dejal.
"Odgovorni vojaški častnik nam je naročil, naj streljamo na ljudi"
Še en policist se spominja noči, ko je vojaška hunta zrušila vlado in prevzela oblast. Internet ni deloval, blizu njihove policijske postaje pa je zrasla vojaška postojanka. "Nekaj ur kasneje smo izvedeli, da je vojska izvedla državni udar," je povedal 22-letnik.
Razložil je, da so policiste združili v skupine s pripadniki vojske, nato pa jih poslali na ulice, da so nadzorovali dogajanje. Demonstrantom, ki so v podporo pro-demokratskemu gibanju mirno trkali po posodah, so grozili z aretacijo.
22-letnik, ki prihaja iz velikega mesta v Mjanmaru, je povedal, da so tudi njemu naročili, naj strelja na protestnike, kar je zavrnil. "Odgovorni vojaški častnik nam je naročil, naj streljamo na ljudi, ki so v skupinah po več kot pet ljudi. Vem, da so številne tudi pretepli. Zaradi dogajanja sem doživel številne neprespane noči. Ko sem videl nedolžne ljudi, kako krvavijo, mi vest ni dovolila, da bi sodeloval pri takšnih hudobnih dejanjih," je dodal.
Pobegnilo naj bi že več kot 100 ljudi
Pobegli policisti menijo, da bo v prihodnjih dneh na pot v Indijo odšlo še več pripadnikov policije. Po navedbah lokalnih uradnikov je iz Mjanmara v Mizoram po vojaškem udaru pobegnilo že več kot 100 ljudi. Oblasti v Mjanmaru so Indijo pozvale, naj jim nazaj pošlje vse prebežnike, da "ohrani prijateljske odnose". Glavni minister Mizorama Pu Zoramthanga pa je dejal, da bi morali prebežnikom zagotoviti začasno zatočišče, medtem ko nacionalna vlada odloči, kako ravnati.
BBC-jev novinar je s pobeglimi policisti govoril le 16 kilometrov od meje z Mjanmarom. Povedali so mu še, da so del vse večjega števila uradnikov, ki se pridružujejo demokratičnemu gibanju, ki nasprotuje državnemu udaru. BBC sicer ni mogel dodatno potrditi izjav posameznikov, s katerimi so govorili.
OZN, ZDA in številne druge države so obsodile poboje civilistov med zatiranjem protestnikov. Vojska je sicer zavrnila kritike svojih dejanj. Protest v podporo demonstrantom v Mjanmaru so imeli tudi v Indoneziji.
Varnostni svet ZN soglasno obsodil nasilje mjanmarske vojske nad protestniki
Varnostni svet Združenih narodov (VS ZN) je medtem soglasno obsodil nasilje mjanmarske vojske nad mirnimi protestniki, ki že od začetka februarja protestirajo proti vojaškemu udaru v državi, so sporočili diplomati. 15-članski varnostni svet je tako že drugič v nekaj več kot mesecu dni sprejel enotno stališče glede Mjanmara.
VS ZN v resoluciji "ostro obsoja nasilje nad mirnimi protestniki, med katerimi so tudi ženske, mladi in otroci". Izrazili so tudi "globoko zaskrbljenost zaradi omejitev za zdravstveno osebje, civilno družbo, člane sindikatov, novinarje in druge medijske delavce". Pozvali so k takojšnji izpustitvi vseh, ki so bili arbitrarno pridržani.
"Svet poziva vojsko k največji možni zadržanosti ter poudarja, da razmere pozorno spremlja," so dodali v resoluciji, ki jo je pripravila Velika Britanija. Ob tem so posebno odposlanko ZN za Mjanmar Christine Schraner Burgener pozvali, naj čim prej obišče državo. Ta švicarska diplomatka je v stikih z mjanmarsko vojaško hunto, ki pa ji prihoda doslej ni odobrila.
O osnutku so se članice pogajale od petka. V končni različici ne uporabljajo besede udar in ne omenjajo možnosti mednarodnih sankcij kot v prejšnjih različicah. Po navedbah virov je težave v pogajanjih povzročala predvsem Kitajska, ki velja za zaveznico Mjanmara. 15-članski VS ZN je tako že drugič v nekaj več kot enem mesecu sprejel enotno stališče glede razmer v Mjanmaru. 4. februarja je izrazil globoko zaskrbljenost nad dogajanjem v tej državi.
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.