Voditelji 30 članic zveze Nato, med njimi kot predsednik ZDA prvič Joe Biden, so v ponedeljek v Bruslju odprli novo poglavje v čezatlantskih odnosih v času vse kompleksnejšega varnostnega okolja. Hkrati pa je Nato prvič zaostril držo do Kitajske. Voditelji so namreč izjavili, da bodo združili moči proti "sistemskim izzivom", ki jih predstavlja kitajska politika. V obsežni izjavi so dejali, da vse odločnejši ukrepi Kitajske pri gradnji jedrskega arzenala, delovanju na področju vesolja in zmogljivosti na področju kibernetske tehnologije ogrožajo mednarodni red.
V jeznem odgovoru je kitajsko veleposlaništvo pri Evropski uniji Nato pozvalo, naj "na razvoj Kitajske gleda racionalno, neha pretiravati z različnimi oblikami "teorij o kitajski grožnji" in neha uporabljati legitimne interese in zakonske pravice Kitajske kot izgovor za manipulacijo politike, medtem ko umetno ustvarja konfrontacije," poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Dodali so še, da so Natove obtožbe "obrekovanje kitajskega miroljubnega razvoja, napačna presoja mednarodnih razmer in lastne vloge ter nadaljevanje mentalitete hladne vojne in skupinske politične psihologije".
Generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg je dejal, da si bodo zavezniki prizadevali za sodelovanje s Kitajsko pri globalnih vprašanjih, kot so podnebne spremembe, a hkrati je Peking obsodil zaradi vse odločnejšega stališča do drugih vprašanj.
Kitajsko so sicer konec minulega tedna zaradi kršenja človekovih pravic kritizirali tudi voditelji skupine sedmih najrazvitejših držav G7. Kitajsko veleposlaništvo v Londonu pa je skupino obtožilo "politične manipulacije".
KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.