Ameriški predsednik Joe Biden je na današnjem nadaljevanju pogovorov vrha G7 zahodne države pozval, naj se zoperstavijo vse večjemu vplivu Kitajske, poroča BBC. Biden naj bi pozval k novemu zavezništvu, ki bi konkuriralo porabi Pekinga za infrastrukturo v državah v razvoju. ZDA in njihovi zavezniki Kitajsko obtožujejo prisilnega dela in drugih kršitev človekovih pravic v provinci Šindžiang.
V začetku tega leta so ZDA, Evropska unija, Velika Britanija in Kanada uvedle usklajene sankcije proti Kitajski. Sankcije, vključno s prepovedjo potovanj in zamrznitvijo premoženja, so bile usmerjene proti visokim uradnikom v Sindžangu, ki so bili obtoženi resnih kršitev človekovih pravic proti ujgurskim muslimanom. Po ocenah je bilo v taboriščih v severozahodni provinci pridržanih več kot milijon Ujgurov in drugih manjšin. Kitajski vladi očitajo prisilno sterilizacijo ujgurskih žensk in ločevanje otrok od njihovih družin.
Skupina sedmih najrazvitejših držav se je dogovorila o novem globalnem infrastrukturnem projektu, ki bo služil kot odgovor na kitajsko pobudo En pas, ena pot oz. novodobno svilno pot. Projekt bo pomagal pri izgradnji infrastrukture v najrevnejših državah, so se strinjali. Voditelji so sprejeli ameriško navdahnjen projekt Zgradimo nazaj boljši svet (B3W), s katerim želijo nagovoriti strateško konkurenco s Kitajsko in se zavzeti za konkretna dejanja, s katerimi bi pomagali ogromni infrastrukturni potrebi v državah z nizkimi in srednjimi prihodki, so sporočili iz Bele hiše.
Ocenjujejo, da bi za zmanjšanje vrzeli na področju infrastrukture med revnejšimi in bogatejšimi državami za projekt potrebovali več kot 33.000 milijard evrov. Podrobnosti o financiranju infrastrukturnega projekta G7 sicer še niso znane. V okviru izvedbe projekta želijo poudarjati pomen varovanja okolja, varnega dela, transparentnosti in boja proti korupciji. Več o vsebini bo znanega v nedeljo, poročajo tuje tiskovne agencije.
Predstavnik ameriške administracije, ki je želel ostati neimenovan, je sicer še povedal, da si ZDA prizadevajo tudi za to, da bi v sporočilo po vrhu vključili kritiko Pekinga. "Tu ne gre le za soočanje ali spopadanje s Kitajsko," je povedal. "Do sedaj nismo ponudili pozitivne alternative, ki odraža naše vrednote, naše standarde in naš način poslovanja," je dodal o investicijskem projektu.
Kitajska pobuda En pas, ena pot je več tisoč milijard vreden infrastrukturni projekt, ki ga je leta 2013 zagnal kitajski predsednik Ši Džinping in vključuje različne razvojne in investicijske pobude od Azije do Evrope. Dogovore o sodelovanju je podpisalo že več kot sto držav. Lani do sredine leta so s pobudo povezali več kot 2600 projektov v vrednosti 3700 milijard dolarjev. Kitajsko zunanje ministrstvo je lani sicer priznalo, da je okoli 20 odstotkov projektov resno prizadela pandemija covida-19.
Napetosti glede sporazuma po brexitu o Severni Irski so bile ključna tema srečanj v Cornwallu
Medtem je Evropska unija Združenemu kraljestvu naročila, naj se drži dogovorov po brexitu. Na to je britanskega premierja Borisa Johnsona opozoril francoski predsednik Emanuel Macron, podobno pa je dejala tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. "Obe strani morata uresničiti tisto, o čemer smo se dogovorili," je dejala in dodala, da si Evropska unija želi čim boljše odnose z Združenim kraljestvom. Prav tako je opozorila, da sta mirovni sporazum o Severni Irski in mir na Irskem zelo pomembna.
Premier Boris Johnson pa je glede izvajanja Severnoirskega protokola pozval h kompromisu na vseh straneh. Danes zjutraj se je poleg z Macronom in von der Leyenovo srečal tudi z nemško kanclerko Angelo Merkel in predsednikom Evropskega sveta Charlesom Michelom. "Jasno je izrazil željo po pragmatizmu in kompromisu na vseh straneh, vendar je poudaril tudi, da je zaščita sporazuma iz Belfasta v vseh njegovih razsežnostih najpomembnejša," pravi tiskovni predstavnik Downing Streeta.
Tiskovni predstavnik je dejal, da je premier "jasno povedal, da je Združeno kraljestvo zavezano iskanju praktičnih rešitev", ki varujejo sporazum in "zmanjšujejo vpliv na vsakodnevno življenje ljudi na Severnem Irskem". Dejal je tudi, da so se voditelji EU dogovorili za nadaljevanje pogovorov, da bi našli rešitev.
Aktivisti na podnebne spremembe opozarjajo tudi na plažah
Medtem so številni organizirali proteste na plažah, kjer opozarjajo na okoljske težave. Organizacija Surferji proti odplakam, ki je organizirala protest na plaži Gyllyngvase v Falmouthu, je voditelje pozvala, naj priznajo in se soočijo z izrednimi razmerami v oceanih in pri podnebju. Pozivajo, da je treba zdaj sprejeti drastične ukrepe.
Vse aktiviste so pri tem pozvali, naj upoštevajo pravila družbene distance in naj na plaži nosijo obrazne maske. Udeleženci kampanje, ki so v protestu zaradi podnebnih sprememb prišli do vode, pravijo, da nikoli niso pričakovali tako velike udeležbe.
Aktivisti iz Oxfama so na sebi nosili velike papirnate glave, ki prikazujejo svetovne voditelje G7. Tudi oni sodelujejo v podnebnem protestu na plaži Swanpool blizu Falmoutha. Udeleženci kampanje svetovne voditelje, ki so trenutno v Cornwallu, pozivajo, naj se zavežejo k zmanjšanju emisij in zagotovijo več finančne pomoči ranljivim državam, ki se poskušajo odzvati na vplive podnebnih sprememb. Ob sebi so imeli tudi veliko steklenico, ki simbolizira steklenice, ki onesnažujejo plaže.
Srečanje z voditelji G7 je bila prva priložnost za srečanje britanske kraljice in novega ameriškega predsednika
Britanska kraljica Elizabeta II. se je včeraj zvečer srečala z ameriškim predsednikom, ko je priredila sprejem za voditelje skupine sedmih najbogatejših držav G7. 95-letni monarhinji so se pridružili še drugi člani britanske kraljeve družine, prisotni so bili tudi sin in dedič princ Charles, njegova žena Camilla, princ William in njegova žena Kate. To je bil njihov prvi večji skupni dogodek od aprila, ko so pokopali princa Filipa.
Dogodek je bil prva priložnost, da je lahko kraljica Bidna srečala kot ameriškega predsednika. To je trinajsti ameriški voditelj, ki ga je pozdravila v svoji rekordni 69-letni vladavini. "Oba z Joejem se veseliva srečanja s kraljico," je v četrtek povedala tudi Bidenova žena Jill, ki se mu je pridružila na prireditvi v Eden Project. "To je za nas vznemirljiv del obiska."
Z voditelji G7 je spregovoril tudi princ Charles, ki jih je nagovoril o svoji pobudi za trajnostne trge, katerih namen je vključiti naložbe gospodarstva in zasebnega sektorja v vladna prizadevanja za boj proti podnebnim spremembam. "Boj proti tej strašni pandemiji daje kristalno jasen primer obsega in velike hitrosti, s katero se lahko svetovna skupnost spopade s krizami, ko politično voljo kombiniramo z iznajdljivostjo in mobilizacijo javnosti," jim je dejal princ. "To počnemo zaradi pandemije, a če vas ne moti, da to rečem, moramo to storiti tudi za planet," je dejal Charles, ki je večino svojega življenja preživel v kampanjah za okoljska vprašanja.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.