"Premier mora Assangea spraviti domov," je v soboto dejal vodja avstralske stranke Zelenih Adam Bandt. Dodal je, da avstralskega državljana preganjajo zaradi objave podrobnosti o vojnih zločinih, "naša vlada pa sedi križem rok in ne naredi ničesar".
Neodvisni poslanec Andrew Wilkie je Morrisona pozval, naj "konča to norost" in zahteva, da ZDA in Združeno kraljestvo izpustijo Assangea, poroča The Guardian.
ZDA želi 50-letniku soditi zaradi objave strogo zaupnih vojaških dokumentov v zvezi z vojnama ZDA v Iraku in Afganistanu. Januarja je britanska sodnica zavrnila ameriško zahtevo za njegovo izročitev, vendar so se ameriški odvetniki pritožili.
Takrat je odvetnica izročitev zavrnila, ker naj bi zaradi razmer, ki bi ga čakale v zaporu v ZDA, obstajalo tveganje, da bi storil samomor. V pritožbi so odvetniki ameriške vlade navedli, da sodnica ni dovolj upoštevala pričanj ostalih strokovnjakov, ki so govorili o Assangeevem duševnem stanju. Poleg tega so na dvodnevni obravnavi oktobra sodišče skušali prepričati, da v ZDA ne bi bil zaprt v izolaciji v najstrožje varovanih enotah zapora, prav tako so zagotovili, da bo imel dostop do ustreznega zdravljenja.
O pritožbi sta odločala dva sodnika višjega sodišča v Londonu, ki sta odločila v prid tožbe ZDA. Assangeevi odvetniki so napovedali, da nameravajo sodbo izpodbijati z novo pritožbo, tokrat na vrhovnem sodišču Združenega kraljestva.
"Opustite te absurdne obtožbe in prenehajte mučiti Assangea"
Bandt je sodbo označil za "kritični trenutek v boju proti zatiranju svobode tiska". Dejal je, da sta preganjanje Assangea in nedejavnost avstralske vlade grozljiva. "To bi moralo skrbeti vse, ki jim je mar za medijsko svobodo, in vse, ki verjamejo, da bi morale vlade zaščititi svoje državljane," je prepričan.
Wilkie je dodal, da bi se moral Assange veseliti, da bo božič preživel s sinovoma in zaročenko. "Vendar pa mu namesto tega grozi 175-letna zaporna kazen in zelo realna možnost, da bo svoje zadnje dni preživel za rešetkami," je dejal neodvisni poslanec. "Novinarstvo ni zločin," je še pripomnil.
Tudi senatorka Zelenih Janet Rice je kritizirala odločitev in dejala, da mora zunanja ministrica Marise Payne nemudoma govoriti z ZDA ter zahtevati, "naj opustijo te absurdne obtožbe in Assangea prenehajo mučiti".
Morrison je bil sicer v preteklosti kritičen do Assangeevih podpornikov, tudi do igralke Pamele Anderson, ki je ga je leta 2018 v oddaji 60 Minutes Australia pozvala, naj "zaščiti svojega prijatelja ter Julianu vrne potni list in se mu pomaga vrniti v Avstralijo". Dejala je še, naj bo nanj ponosen in naj mu, ko se bo vrnil domov, priredi parado.
Odločitev, da lahko Assangea izročijo ZDA, je vznemirila tudi posebnega poročevalca Združenih narodov o mučenju, Nilsa Melzerja, ki je ostro kritiziral odločitev sodišča. "O Assangeu si lahko mislite, kar hočete, vendar ni v takem stanju, da bi ga lahko izročili," je dejal v petek in poudaril, da gre za "politično motivirano sodbo".
Assange je sicer v priporu že od leta 2019, čeprav je vmes odslužil kazen zaradi kršenja pogojev pogojnega izpusta. Da bi se izognil izročitvi Švedski zaradi obtožb domnevnega posilstva, je prej sedem let preživel na ekvadorskem veleposlaništvu v Londonu. Obtožbe posilstva so medtem že opustili.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.