Italija se spopada z eno najnižjih stopenj rodnosti v Evropski uniji. Število rojstev je lani padlo pod 400.000, kar je postavilo novo najnižjo stopnjo, poroča BBC. Na konferenci o demografski krizi pri naši zahodni sosedi je spregovoril tudi papež Frančišek.
Dejal je, da padajoča stopnja rodnosti nakazuje na pomanjkanje upanja v prihodnost. Mlajše generacije namreč, kot je dejal, bremenijo občutki negotovosti, krhkosti in prekarnost. "Težave pri iskanju stabilne službe, vrtoglave najemnine in nezadostne plače so resnične težave," je dejal.
Ob tem pa je opozoril, da so v nekaterih gospodinjstvih hišni ljubljenčki začeli nadomeščati otroke. Prisotnim je povedal tudi zgodbo o ženski, ki ga je prosila, naj blagoslovi njenega otroka. "Odprla je torbo, a v njej ni bil dojenček, temveč majhen pes," je dejal. Njegova reakcija na prošnjo ženske pa ni bila preveč prijazna. "Veliko otrok je lačnih, ti mi pa pripelješ psa?" jo je nejeverno vprašal, prisotnim ob pripovedovanju zgodbe pa je priznal, da je takrat izgubil potrpljenje.
Rodnost se sicer upočasnjuje v številnih državah, tudi na Japonskem, v Južni Koreji, Portoriku in na Portugalskem. Vendar pa demografski upad v rodnosti še posebej skrbi Italijo, ki je tretja največja država v evroobmočju. Do leta 2050 bi lahko namreč izgubila skoraj petino prebivalcev, ob tem pa se sooča tudi z naglim staranjem prebivalstva. Število stoletnikov se je v Italiji v zadnjih 20 letih potrojilo.
Strokovnjaki opozarjajo, da bo populacijska kriza povzročila obubožanje naroda. Italijanski minister za gospodarstvo Giancarlo Giorgetti pa je dejal, da bo do leta 2042 upadanje rodnosti v Italiji povzročilo zmanjšanje njenega bruto domačega proizvoda za 18 odstotkov.
Zakaj pa se Italijanke odločajo za manjše število otrok? Razlogov je več. Mladi težko najdejo stabilno službo, ob tem pa je neustrezen tudi sistem podpore za otroško varstvo. Zaradi tega matere težko usklajujejo delo in družinsko življenje. Številne nosečnice so prisiljene dati odpoved, nekatere pa odpoved dobijo, ko zanosijo.
Da gre za "izredno nacionalno situacijo", je dejala tudi italijanska premierka Giorgia Meloni, ki je tako kot papež govorila na konferenci. "Odpravljanje problema je naša absolutna prednostna naloga. Želimo, da se Italija vrne k svetli prihodnosti," je dejala. Po zmagi na volitvah je premierka ustanovila tudi ad hoc ministrstvo, ki bo reševalo vprašanja padajoče stopnje rodnosti, njena vlada namiguje tudi, da bi ljudi k večji rodnosti spodbudili tudi z oprostitvijo plačila dohodnine.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.