15. avgusta so talibani praktično brez odpora vstopili v Kabul in dokončno prevzeli oblast v Afganistanu – z izjemo doline, ki leži severovzhodno od prestolnice Kabul. Dolina Pandžšir se je v zgodovino zapisala kot tista regija, ki se je uspešno upirala invaziji – tako sovjetskim silam v času sovjetsko-afganistanske vojne kot talibanskim silam v 90. letih preteklega stoletja.
Trenutno pa jo nadzorujejo sile Nacionalne odporniške fronte (NRF), ki jo je ustanovil Ahmad Masud, sin afganistanskega heroja, ki je vodil odpor proti sovjetskim silam, Ahmada Šaha Masuda. Kasneje je predstavljal tudi glavnega opozicijskega voditelja proti talibanskim oblastem, leta 2001 je bil ubit v atentatu.
Predstavnik NRF Ali Nazari je za BBC dejal, da se jim pridružujejo odporniške sile iz vse države in da imajo "na tisoče mož, pripravljenih na boj". "Prednost pred vojno in konfliktom dajemo miru in pogajanjem," je povedal. Talibani naj bi medtem obkolili dolino Pandžšir, njihove sile naj bi bile zbrane pred vhodom v dolino.
Glavni cilj NRF je decentralizirana oblika uprave. "NRF verjame, da moramo za trajni mir v državi rešiti temeljne probleme. Afganistan je država, ki jo sestavljajo etnične manjšine. Je multikulturna država, zato je potrebna delitev oblasti," pravi Nazari in nadaljuje: če bo le ena skupina obvladovala državo, bo to pripeljalo do "notranjih bojev in nadaljevanja trenutnega konflikta".
"Dokazali smo se, v zadnjih 40 letih smo pokazali, da ne more nihče osvojiti naše regije. Niti Rdeča armada nas kljub vsej svoji moči ni mogla premagati. In mislim, da trenutno nobena sila v Afganistanu nima toliko moči, kot jo je imela Rdeča armada. Tudi talibani so pred 25 leti poskušali zavzeti dolino, a jim ni uspelo, doživeli so hud poraz," je za BBC še dejal Nazari.
KOMENTARJI (179)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.