"V skladu s stališči na julijskem vrhu EU in v skladu z določili glede veta v pogodbah EU je madžarska vlada vložila veto na zakonodajni paket proračuna EU," je danes dejal Viktor Orban, so sporočili iz službe za odnose z javnostmi madžarske vlade.
Poudaril je, da "po mnenju Bruslja samo še tiste države, ki sprejemajo migrante, spoštujejo vladavino prava". "Tiste, ki varujejo svoje meje, pa ne morejo veljati za države, v katerih prevladuje vladavina prava," je dodal.
Ko bo enkrat predlog svežnja za spoprijem Evrope s pandemijo sprejet, "ne bo več ovir za vezavo deleža skupnih sredstev, ki pripada državam članicam, na podporo migracijam in za uporabo finančnih sredstev za izsiljevanje držav, ki nasprotujejo migracijam", je poudaril madžarski premier.
Izpostavil je še, da se je v zadnjih letih v razpravah o migracijah vladavina prava spremenila v politično in ideološko orožje. "Brez objektivnih kriterijev in možnosti pravnih sredstev noben postopek, katerega cilj je kaznovati države članice, ne sme temeljiti na njej," je še dejal glede vladavine prava.
Po mnenju Madžarske bi bila vezava ekonomskih in finančnih vprašanj na politične razprave "velika napaka, ki bi spodkopala enotnost Evrope". "Vsakršen nov postopek, katerega namen je kaznovati države članice, je lahko uveden zgolj s soglasno dopolnitvijo pogodb," je poudaril Orban. Druge države članice je pozval k upoštevanju tega, so še sporočili iz službe za odnose z javnostmi njegove vlade.
Madžarska je v ponedeljek skupaj s Poljsko blokirala bistvena dela svežnja za spoprijem Evrope s pandemijo, in sicer uredbo o večletnem proračunu in sklep o lastnih virih, za kar je potrebno soglasje. Za to sta se odločili, ker nasprotujeta dogovoru o uredbi o pogojevanju evropskih sredstev z vladavino prava, ki je prav tako del svežnja, a se sprejema s kvalificirano večino, ki je bila zagotovljena.
Ti dve državi je v torek s pismom voditeljem institucij in držav članic EU posredno podprl tudi slovenski premier Janez Janša. Zavzel se je za vrnitev k dogovoru z julijskega vrha EU o svežnju za spopad z epidemijo. Ocenjuje namreč, da nedavni dogovor med Svetom EU in Evropskim parlamentom o pogojevanju koriščenja sredstev s spoštovanjem vladavine prava spodkopava julijski dogovor.
Češka v sporu glede svežnja EU ne podpira Madžarske in Poljske
V sporu glede svežnja za spoprijem Evrope s pandemijo covida-19 pa Češka ni na strani Madžarske in Poljske. Kot je danes pojasnil češki zunanji minister Tomaš Petriček, je kompromis o svežnju, ki ga je pripravilo nemško predsedstvo Sveta EU, za Češko "povsem sprejemljiv".
EU po besedah Petrička ni zgolj interesna skupnost, ampak temelji na vrednotah in načelih. Nenazadnje gre za denar evropskih davkoplačevalcev, je poudaril zunanji minister države, ki skupaj s Poljsko, Madžarsko in Slovaško sestavlja višegrajsko četverico. Dodal je, da trenutna situacija kaže, da ni nujno, da se morajo te države vedno strinjati med seboj.
Izpostavil je še, da je treba čim prej poiskati pot iz tega pat položaja. V nasprotnem primeru bo zaradi recesije, ki je posledica pandemije covida-19, še bolj narasla brezposelnost.
Poljski premier: Pogojevanje z vladavino prava bi lahko razbilo EU
Poskus Bruslja, da bi koriščenje evropskih sredstev pogojeval z vladavino prava, bi lahko razbil Evropsko unijo, pa je danes opozoril poljski premier Mateusz Morawiecki, ki brani odločitev Poljske o blokadi dveh ključnih delov svežnja za spoprijem Evrope s pandemijo.
"EU, v kateri obstaja evropska oligarhija, ki kaznuje šibkejše članice, ni EU, v katero smo vstopili, in to ni EU, ki ima prihodnost," je dejal Morawiecki v poljskem parlamentu pred četrtkovim vrhom evropskih voditeljev.
"Evropski uniji pravimo 'da', vendar pravimo 'ne' temu, da nas kaznujejo kot otroke, 'ne' mehanizmu, ki bi pomenil, da Poljska ni obravnavana enako kot druge članice," je dejal.
"Gre za vprašanje suverenosti," je dejal Morawiecki in dodal, da bi lahko pogojevanje financiranja s političnimi vprašanji sčasoma privedle do razpada EU.
"Danes menite, da je ta instrument uperjen proti nam, Madžarski, morda Sloveniji, morda kateri drugi državi srednje Evrope. Čez nekaj let, čez dve ali tri leta, bi lahko bil usmerjen proti nekomu drugemu," je prepričan poljski premier.
"To je prelomnica v zgodovini EU. Sprejemanje odločitev, ki temeljijo na samovoljnem določanju predpisov, lahko privede do njenega propada," je še dejal.
Pariz: EU bi lahko sprejemanje svežnja EU nadaljevala brez njegovih nasprotnic
Evropska unija zdaj preučuje praktične rešitve za zastoj pri sprejemanju svežnja za spoprijem Evrope s pandemijo covida-19, ki je nastal zaradi blokade več članic, je danes dejal francoski državni sekretar za evropske zadeve Clement Beaune. Zatrdil je, da bi lahko sprejemanje svežnja nadaljevali tudi brez njih, če ne bodo našli rešitve.
V francoskem senatu je dejal, da skupaj z nemškim predsedstvom Svetu EU iščejo praktične rešitve. Poleg tega ugotavljajo, kako nadaljevati brez držav, ki blokirajo sprejemanje svežnja, kar bi bila skrajna možnost.
"Evropa ne more biti talka določenega števila vlad, ki ne želijo iti naprej, ki ne želijo spoštovati temeljev našega političnega projekta," je opozoril.
Beaune je dejal, da bi lahko razmislili o tehnični razjasnitvi mehanizma vladavine prava, "nikakor pa ga ne bodo postavili pod vprašaj, ker gre za naše vrednote in naš evropski projekt".
Vodje skupin v Evropskem parlamentu pozivajo k sprejetju dogovora o večletnem proračunu
Vodje političnih skupin in predsednik Evropskega parlamenta so danes po srečanju nato pozvali države članice, naj podprejo dogovor o svežnju za spoprijem Evrope s pandemijo covida-19, ki je vezan na spoštovanje vladavine prava. Prepričani so, da je treba čim prej začeti proces ratifikacije, so sporočili iz Bruslja.
Evropski parlament je že sprejel svoje stališče glede svežnja, vodje političnih skupin in predsednik parlamenta pa so danes spet potrdili svoje stališče. Izrazili so obžalovanje glede zamud pri procesu ratifikacije in poudarili, da gre za končni dogovor o svežnju in vladavini prava ter de se ne nameravajo spet pogajati.
"Na naši strani ne bo več popuščanja," so izpostavili.
KOMENTARJI (142)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.