Po madžarski in poljski blokadi bistvenih delov iz svežnja za spoprijem Evrope s pandemijo novega koronavirusa je treba poskrbeti, da evropska sredstva čim prej dosežejo vse, ki jih potrebujejo, je poudaril nemški državni sekretar za evropske zadeve Michael Roth. "Ni časa za veto, temveč za hitro ukrepanje v duhu solidarnosti. Veto bodo ljudje zelo drago plačali," je poudaril pred virtualnim zasedanjem ministrov EU za evropske zadeve. Cilj nemškega predsedstva po njegovih besedah ostaja, da se pogajanja o tem svežnju končajo čim prej.
Roth pa se je na madžarsko intervencijo odzval z besedami, da vladavina prava ni ideologija, da je bila Evropa zgrajena na demokraciji in pravilih, da primerjave unije in totalitarnih režimov niso sprejemljive ter da si ne more predstavljati, da bi kdo lahko resno tako mislil.
Ministri bodo danes pregledali stanje v pogajanjih o tem svežnju v vrednosti 1824 milijard evrov. Madžarska in Poljska sta v ponedeljek blokirali bistvena dela svežnja, in sicer uredbo o večletnem proračunu ter sklep o lastnih virih, za kar je potrebno soglasje.
Razlog za njuno blokado je nasprotovanje dogovoru o uredbi o pogojevanju evropskih sredstev z vladavino prava, ki je prav tako del svežnja, a se sprejema s kvalificirano večino, ki je bila zagotovljena. Evropski diplomatski viri opozarjajo, da blokada pomeni novo krizo in zamude pri sprejemanju svežnja, ki vključuje prihodnji večletni proračun v vrednosti 1074 milijard evrov in sklad za okrevanje v vrednosti 750 milijard evrov.
Ministri bodo v okviru dialoga o vladavini prava na podlagi prvega poročila Evropske komisije o stanju pravne države v vseh članicah unije danes tudi pregledali razmere na tem področju v Bolgariji, Belgiji in Estoniji ter na Češkem in Danskem. Te države so prve na vrsti po protokolarnem vrstnem redu, pri čemer je Nemčijo zamenjala Estonija, da ne bi Nemčije obravnavali med nemškim predsedstvom. Roth pričakuje, da bo portugalsko predsedstvo obravnavalo naslednjih pet držav.
Nemški državni sekretar je ob tem izpostavil, da je vladavina prava temelj unije, ki jo po vsem svetu občudujejo zaradi njenih visokih standardov na tem področju. "Nikoli je ne smemo jemati kot nekaj samoumevnega," je poudaril.
Slovenija podpira sprejetje dogovora
Slovenija podpira sprejetje dogovora o večletnem finančnem okviru in instrumentu za okrevanje, so poudarili na zunanjem ministrstvu. Dodali so, da mora biti skupen cilj Evropske unije, da se začne dogovor izvajati čim prej, kar pomeni, da je treba iskati rešitve, ki bodo sprejemljive za vse države članice.
V nasprotnem primeru lahko pridemo v položaj, ko bodo države, ki so bile pri nekaterih elementih paketa preglasovane, nasprotovale dogovoru, so zapisali na MZZ v odgovoru na vprašanje STA. Navedli so še, da zaupajo nemškemu predsedstvu Sveta EU, da bo tudi glede vprašanja pogojevanja sredstev s spoštovanjem vladavine prava v dvostranskih stikih z državami članicami na najvišji politični ravni uspelo najti rešitev, ki ne bo razdvajala držav članic in bo omogočila čim hitrejše izvajanje paketa za okrevanje.
Premier Janez Janša je v DZ zatrdil, da ni prišlo še do nobene blokade, saj da o tem še ni odločal Evropski parlament, niti Svet EU niti noben nacionalni parlament, ki bi morda lahko blokiral dogovor. Po njegovih besedah so bile samo izkazane namere, kar pa spravlja postopek v časovno stisko.
KOMENTARJI (246)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.