Združeni opoziciji Enotno za Madžarsko pod vodstvom župana mesta Hodmezovasarhely Petra Marki-Zaya, v kateri je šest strank, bi po neuradnih in delnih izidih pripadlo 58 poslanskih sedežev. Po delnih izidih naj bi Fidesz prejel 55,7 odstotka glasov, združena opozicija pa 32,5 odstotka.
Možnost za vstop v parlament naj bi se obetala tudi skrajno desni stranki Naša domovina, ki bi v tem primeru dobila sedem mandatov.
Približno osem milijonov volilnih upravičencev na Madžarskem je imelo možnost oddati svoj glas, udeležba je do 18.30 po uradnih podatkih dosegla 67,8 odstotka. Na Madžarskem sicer 199 poslancev enodomnega parlamenta volijo tako, da jih 106 izberejo neposredno v volilnih okrajih, pri čemer je za zmago dovolj relativna večina glasov, preostalih 93 pa izberejo neposredno s strankarskih list.
Orban, za katerega bo to že četrti zaporedni mandat, skupno pa peti, je sicer še neuradne izide volitev po poročanju tiskovnih agencij označil za "veliko zmago". V nagovoru svojim privržencem je Orban dejal: "Dosegli smo veliko zmago - zmago, ki je tako velika, da se jo vidi z meseca, a zagotovo iz Bruslja." Kot je še dejal v govoru, so zaščitili neodvisnost in svobodo Madžarske, njen mir in varnost.
Orban o očitkih, da na Madžarskem ni demokracije: 'Volitve so poštene in odkrite'
"Samozavesten sem" in "Upam na veliko zmago", je na vprašanja novinarjev o tem, kakšen izid pričakuje, že pred volitvami odgovoril Orban. Na vprašanje, ali bi izgubo sedanje dvotretjinske večine Fidesza v parlamentu razumel kot poraz, je odvrnil, da po 16 letih v opoziciji in 16 letih na oblasti upa, da bodo "na koncu v prednosti". Je pa zatrdil, da bo sprejel vsak izid, tudi če ne bo zmagal.
"Na današnjih volitvah šteje vsak glas in vsi glasovi," pa je po oddaji glasu v mestu Hodmezovasarhely poudaril tamkajšnji konservativni župan Marki-Zay, ki se je na volišče odpravil po maši. Kot je poudaril, lahko namreč en sam glas spremeni izid volitev v enem samem volilnem okraju, ta pa lahko usodno vpliva na rezultat celotnih parlamentarnih volitev.
Sodržavljanom je znova položil na srce, da predstavljajo današnje volitve resnično izbiro in da tokrat ne gre le za priložnost oddati glas, ampak prvič po 12 letih za priložnost odločiti se za spremembo, njegove besede navaja madžarska tiskovna agencija MTI.
Orbanovi vladi je očital, da je naredila prav vse, kar je lahko, da bi utrdila svojo oblast, "vključno z manipuliranjem z mejami volilnih okrožij, monopolizacijo medijev in odpravo neodvisnih sodišč z ustavnim sodiščem na čelu". "Medtem ko na Madžarskem danes ni demokracije in svobodnih volitev, pa imamo še vedno možnost, da strmoglavimo najbolj skorumpirano vlado v madžarski zgodovini," je bil oster.
Premier je sicer v nedeljo na vprašanja novinarjev nasprotno vztrajal, da so volitve poštene in odkrite ter da so imeli v kampanji vsi možnost prepričati volivce.
Zaradi dvomov o legitimnosti in poštenosti volitev se je Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) odločila na Madžarsko poslati več kot 200 mednarodnih opazovalcev, v svojem vmesnem poročilu pa je že nakazala več resnih težav. Med drugim jo skrbi, da "se uradne funkcije vlade mešajo z aktivnostmi volilne kampanje ali se izrabljajo kot orodje te kampanje". Opozorila je tudi na nevarnost "taktične migracije volivcev" v tista volilna okrožja, kjer se obeta najtesnejša tekma.
KOMENTARJI (293)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.