Vladajočim v prid dela tudi volilni sistem, ki ga je Fidesz s pomočjo dvotretjinske večine v parlamentu v zadnjih letih dodobra spremenil sebi v prid – med drugim z zarisovanjem meja volilnih okrožij in razširitvijo volilne pravice na etnične Madžare v tujini, ki praviloma družno glasujejo zanj.
Opoziciji, ki je bila dolga leta povsem razklana, je lani uspelo združiti moči in se povezati za skupnim premierskim kandidatom, nestrankarskim konservativnim županom mesta Hodmezovasarhely Petrom Markijem-Zayem. S tem so se po dolgem času odprle realne možnosti za menjavo oblasti.
Ena od osrednjih predvolilnih tem je bila vojna v Ukrajini, to pa Viktorju Orbanu kljub večletnemu paktiranju z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom, po anketah sodeč, ni škodilo, temveč prej koristilo.
Okoli osem milijonov volilnih upravičencev bo danes od 6. do 19. ure izbiralo 199 članov enodomnega parlamenta. 106 jih bodo izbrali neposredno v volilnih okrajih, pri čemer je za zmago dovolj že relativna večina glasov. Preostale bodo izbirali posredno s strankarskih list. Na Madžarskem danes ni volilnega molka, prav tako ne vzporednih volitev.
Istočasno bo potekal vladni referendum o spornem zakonu, ki naj bi mladoletne zaščitil pred propagando LGBTIQ.
Visoka volilna udeležba naj bi bila v prid Orbanu, a po drugi strani je izziv opozicije, da čim bolj mobilizira svoje potencialne podpornike, ki so se v anketah izrekali za neodločene.
Zaradi dvomov o legitimnosti in poštenosti volitev se je Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi odločila na Madžarsko poslati več kot 200 mednarodnih opazovalcev.
KOMENTARJI (306)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.