Ukrep je posledica ogorčenja javnosti zaradi nedavnega slabega ravnanja s psi. Grški kmetijski minister Makis Voridis je dejal, da je zakon, po dveh nedavnih incidentih, ki sta v državi izzvali ogorčenje, takšnim surovežem poslal "močno sporočilo".
Oktobra je psa, ki naj bi ga lastnik na Kreti obesil in kastriral, rešila dobrodelna organizacija za živali, veterinar, ki je psa oskrbel, je dejal, da še nikoli ni videl živali s tako resnimi poškodbami. Kasneje istega meseca pa je bil v bližini Aten aretiran moški, potem ko je psa večkrat zabodel v trebuh in prsni koš ter mu prebil pljuča.
Poleg strožjih kazni želi nov grški zakon olajšati tudi pregon storilcev krutosti nad živalmi. Leta 2017 je tudi Združeno kraljestvo uvedlo stroge ukrepe za boj proti mučenju živali, vključno z zaporno kaznijo do pet let. Enaki kazni za mučitelje nalagata tudi Kanada in Avstralija.
V Sloveniji za mučitelje predvidena zaporna kazen do treh let
Zakon o zaščiti živali Republike Slovenije v 4. členu mučenje opredeljujejo kot "vsako ravnanje ali opustitev ravnanja, storjeno naklepno, ki živali povzroči hujšo poškodbo ali dalj časa trajajoče ali ponavljajoče trpljenje, ali škodi njenemu zdravju" in "nepotrebna ali neprimerna usmrtitev živali". Za kršitelje Kazenski zakonik predvideva denarne kazni od enega ali do treh let zapora. Tistemu, ki surovo ravna z živaljo ali ji po nepotrebnem povzroča trpljenje, zakon nalaga denarno kazen ali zapor do enega leta. Z zaporom do dveh let se kaznuje tiste, ki se ukvarjajo z organizacijo borb z živalmi, tistega, ki muči več živali ali mučeno žival trajno pohabi ali na krut način povzroči njen pogin, pa se kaznuje z zaporom do treh let.
Kako ravnati, če opazite mučenje živali?
Društvo za zaščito živali Ljubljana je pripravilo smernice za prijavo mučenja živali, kjer vsakega, ki zazna žival v stiski, predvsem pa če oceni, da gre za mučenje, poziva, da to prijavi veterinarski inšpekciji, državni službi, ki spada pod Upravo RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR), v skrajnem primeru tudi policiji. "Gre predvsem za situacije hipnega značaja, v katerih bi bilo lahko za žival že prepozno, preden bi na prizorišče prišla inšpekcija, situacije na javnih krajih, pri katerih ne poznate vpletenih oseb ali njihovega naslova ipd. Tak primer je recimo žival, zaprta v pregretem avtomobilu; fizični napad na žival; streljanje ali obmetavanje živali itd. V takšnih situacijah pokličite 113."
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.