Tujina

'Dobava raket dolgega dosega Ukrajini ne bo spremenila naših vojaških ciljev'

Moskva/Kijev, 01. 02. 2023 06.59 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
U.B., STA, K.K.
Komentarji
35

Morebitna dobava raket dolgega dosega Ukrajini ne bo spremenila vojaških ciljev Rusije, je dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov. Priznal pa je, da bo njihova dobava zahtevala več napora na strani ruskih sil in da bo še dodatno zaostrila spopade v Ukrajini. Kijevski varnostni uradnik medtem opozarja, da se 'Rusija pripravlja na največjo eskalacijo', ZDA pa svari, da država krši pogodbo o nadzoru jedrskega orožja New Start, saj da zavrača 'inšpekcijske dejavnosti'.

Nemčija, ZDA, Velika Britanija in nekatere druge države so pretekli teden Ukrajini obljubile dobavo bojnih tankov, za katere so v Kijevu dolgo prosili. Kmalu zatem pa je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski zahodne zaveznice zaprosil tudi za rakete dolgega dosega in bojna letala.

"To je neposredna usmeritev h krepitvi napetosti in stopnjevanju spopadov. Od nas bo zahtevalo več napora, vendar pa ne bo spremenilo poteka dogodkov na terenu," je povedal Peskov in se tako odzval na vprašanja novinarjev o morebitni dobavi raket dolgega dosega Ukrajini.

Novinarji so se sicer sklicevali na nepotrjena poročila, ki navajajo, da namerava Washington Ukrajini podariti rakete z dosegom do 150 kilometrov.

Peskov je medtem še dodal, da Rusija ne razmišlja o novih pogovorih med ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom in ameriškim predsednikom Joejem Bidnom.

Ukrajinske zaveznice trenutno niso pripravljene Kijevu dobaviti raket dolgega dosega in bojnih letal, saj jih skrbi, da bi jih ukrajinske sile lahko uporabile v napadih na cilje v Rusiji, kar pa bi konflikt še dodatno zaostrilo.

Kijevski varnostni uradnik: Rusija se pripravlja na največjo eskalacijo

Konec februarja bomo obeležili leto od začetka ruskega obstreljevanja Ukrajine. V tej luči ukrajinski sekretar Sveta za nacionalno varnost in obrambo Oleksij Danilov ne izključuje možnosti, da bo Putin kmalu poskusil Ukrajino znova napasti s severa, juga in vzhoda, kot se je to zgodilo 24. februarja 2022. Najvišji ukrajinski varnostni predstavnik je dodal, da se na možne nove napade pripravlja tudi Ukrajina, pričakujejo pa jih že v naslednjih nekaj dneh. 

Ukrajinski varnostni predstavnik meni, da bo 'naslednjih nekaj mesecev ključnih'.
Ukrajinski varnostni predstavnik meni, da bo 'naslednjih nekaj mesecev ključnih'. FOTO: AP

A tokrat je Ukrajina s podporo zahoda na nove napade veliko bolj pripravljena kot pred letom dni. Kljub temu Danilov meni, da najtežji boji šele prihajajo in da bo naslednjih nekaj mesecev ključnih. Zahodne države je znova pozval k dobavi novih paketov orožja, ob tem pa se zahvalil za nemške in ameriške tanke. "Rusija se pripravlja na največjo eskalacijo. Zbira vse, kar je mogoče, uri vojake in izvaja vojaške vaje," je dodal  za Skynews v Kijevu.

Na koncu je razložil, da sicer trenutno še ne morejo potrditi, da Rusija za 24. februar načrtuje posebne napade, a da bodo na morebitna obstreljevanja pripravljeni. "Spremljali bomo dogajanje."

Danilov sicer še ocenjuje, da bi v ta 'drugi val napadov' Rusija vključila približno polovico od 132.000 mobiliziranih vojakov, saj da je bila druga polovica na ukrajinsko frontno črto poslana v preteklih mesecih, ko je Moskva utrpela več izgub na vzhodu. A tudi Ukrajina se je spopadala z velikimi izgubami, med drugim je bilo v obstreljevanjih mest ranjenih več civilistov. 

'Rusija krši pogodbo o nadzoru jedrskega orožja'

Na sosednji celini pa Američani Rusijo obtožujejo kršenja mednarodne pogodbe o nadzoru jedrskega orožja New Start. Moskva naj bi namreč zavračala inšpekcijske dejavnosti na svojem ozemlju, določene s pogodbo. Ta je bila podpisana leta 2011, leta 2021 pa podaljšana za nadaljnjih pet let. Z njo je omejeno število strateških jedrskih bojnih glav, ki jih lahko namestijo Rusija in ZDA, pa tudi število napotitev kopenskih in podmorniških raket ter bombnikov z jedrskimi glavami. 

Izstrelitev medcelinske balistične rakete Jars.
Izstrelitev medcelinske balistične rakete Jars. FOTO: AP

Pogodba je bila ena izmed zadnjih med dvema svetovnima jedrskima velesilama, ki sta jo ti podpisali po hladni vojni. Kot pravijo Američani, si je Washington kljub ruski vojni v Ukrajini prizadeval ohraniti temelje pogodbe, a da Rusija ne sodeluje, poroča Reuters.

"Zavrnitev Rusije, da olajša inšpekcijske dejavnosti, preprečuje ZDA, da bi uveljavljale pomembna določila pogodbe in ogroža preživetje ameriško-ruskega sporazuma," je dejal tiskovni predstavnik State Departmenta. 

Rusija je inšpekcijski nadzor sicer zavrnila že avgusta ter se sklicevala na omejitev potovanj, ki so jih uvedle zahodne države. A hkrati so v Kremlju trdili, da določila pogodbe spoštujejo, piše Guardian. Moskva prav tako trdi, da Američani ne dovolijo dostopa njihovim inšpektorjem. 

Washington si sedaj znova želi uvesti inšpekcijski nadzor, saj da je "pogodba New Start v interesu nacionalne varnosti ZDA"

Pogovori o nadaljnjem inšpekcijskem nadzoru bi se morali nadaljevati v Egiptu, a je Rusija pogovor preložila, ZDA pa obtožila, da so 'toksične in sovražne'. Novega datuma niso določili ne Rusi ne Američani. V ponedeljek je Rusija nato dejala, da bi pogodba lahko z letom 2026 prenehala veljati. Da je to "precej možen scenarij" meni tudi namestnik zunanjega ministra Sergej Rjabkov, poroča ruska tiskovna agencija RIA. V torek je State Department zanikal navedbe Rusije, da oni blokirajo inšpekcijske preglede Rusov. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.