"Ruski teror mora izgubiti povsod in v vseh pogledih: tako na bojišču kot v tem, da v naši državi ne ostane niti ena ruševina," je dejal Zelenski. "Da bomo lahko vse obnovili in tako dokazali, da je svoboda močnejša," je še dodal.
Zelenski se je pred tem v ponedeljek v južnem ukrajinskem mestu Mikolajiv sestal z dansko premierko Mette Frederiksen, s katero sta med drugim obiskala tamkajšnjo bolnišnico in pristanišče. Ukrajinski predsednik je pri tem poudaril, da so ob varnostni podpori pomembne tudi humanitarne pobude.
"Pomembno je, da naši borci dobijo ne samo fizično, ampak tudi psihično rehabilitacijo," je dejal Zelenski, ki je ob tem odlikoval osebje bolnišnice.
Zelenski je poudaril, da je v mestu, ki je imelo pred rusko invazijo 24. februarja lani okoli 470.000 prebivalcev, še posebej pomembna obnova oskrbe z vodo, ki so jo uničile ruske sile. Danski premierki je pokazal tudi uničene rezervoarje z nafto na območju pristanišča. Danska naj bi prevzela pokroviteljstvo nad načrtovano obnovo v tej južni ukrajinski pokrajini.
ZDA ne bodo poslale bojnih letal F-16
Joe Biden je jasno in trdno dejal, da Ukrajina ne bo prejela letal, čeprav je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski takoj po tem, ko so ZDA odobrile dobavo tankov, zahteval še močnejšo zračno podporo. Komentar Bidna prihaja malo po tem, ko je dobavo brezpilotnikov zavrnil nemški kancler Olaf Scholz. Ukrajina trdi, da potrebuje letala, da bi prevzela nadzor nad svojim zračnim prostorom in se bolje upirala ruskim napadom.
Letala, ki jih Ukrajina želi, F-16, veljajo za ena izmed najbolj zanesljivih bojnih letal na svetu, uporabljajo jih tudi druge države, kot sta denimo Belgija in Pakistan. Če bi se ZDA odločile, da vendarle pošljejo letala, bi to pomenil kar velik korak naprej za Ukrajino, ki trenutno uporablja bojna letala iz sovjetskega obdobja in so bila izdelana, preden je država pred več kot 30 leti razglasila neodvisnost od ZSSR. Vendar so do prošnje Zelenskega zdaj naletele na gluha ušesa, Biden pa se je osredotočil na zagotavljanje vojaške podpore na drugih področjih, denimo artilerije, oklepnikov in orožja za zračno obrambo na tleh, kot je raketni sistem Patriot.
ZDA so prejšnji teden Kijevu obljubile, da bodo dostavile 31 tankov Abrams, podobno podporo sta jim obljubila še Združeno kraljestvo in Nemčija. Namestnik ukrajinskega zunanjega ministra Andrij Melnik je sicer to napoved pozdravil, vendar hkrati prosil za "koalicijo bojnih letal", ki bi Ukrajini zagotovila še lovce Eurofighter, Tornado, francoske Rafale in švedska letala Gripen.
Francoski predsednik Emmanuel Macron je medtem dejal, da glede nadaljnje podpore Ukrajini "ni nič izključeno", da pa morebitna nadaljnja dobava orožja ne bi smela nadalje razplamteti razmer ali omejiti sposobnosti Francije, da se brani, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Pošiljanje bojnih letal ni tema uradnih pogovorov Ukrajini odgovarja Poljska
Najvišji svetovalec Zelenskega, Andrij Jermak, je namignil, da je Poljska pripravljena Ukrajini poslati letala F-16, vendar namestnik poljskega obrambnega ministra Wojciech Skurkiewicz odgovarja, da pošiljanje bojnih letal F-16 Ukrajini "trenutno ni tema nobenih uradnih pogovorov".
Pred tem je namreč poljski premier Mateusz Morawiecki glede dobave lovcev Kijevu izjavil, da bodo "morebitne nove letalske sile organizirali in morda premestili po posvetovanju s članicami Nata" oziroma da bo Poljska glede tega "delovala popolnoma usklajeno" s partnerji v zavezništvu.
Rusija naj bi zavzela vas severno od mesta Bahmut
O zavzetju vasi je že v nedeljo poročala ruska najemniška skupina Wagner, vendar je Kijev takrat trdil, da je vse ruske napade v okolici vasi odbil.
Rusija je zavzetje ukrajinske regije Doneck že ob začetku invazije postavila za svojo ključno prednostno nalogo. Pred kratkim so ruske sile v regiji skupaj z enotami skupine Wagner zavzele mesto Soledar, ki se nahaja v bližini vasi Blahodatne. Vas sicer leži tudi ob avtocesti, ki vodi do Bahmuta, ki ga Moskva že več mesecev skuša zavzeti.
Ruske sile naj bi medtem napredovale tudi v okolici mesta Vugledar, ki je od Bahmuta oddaljen približno 150 kilometrov, je v ponedeljek dejal vodja proruskih oblasti v Donecku Denis Pušilin. Tiskovni predstavnik ukrajinske vojske Jevgen Jerin je sicer navedbe Pušilina že zavrnil in dejal, da so bili ruski napadi na mesto neuspešni.
Pušilin je medtem tudi priznal, da so spopadi v okolici Bahmuta intenzivni in dodal, da Moskva mesta zaenkrat še ni obkolila.
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.