Na pobudo Francije danes v Parizu poteka mednarodna konferenca o humanitarni pomoči civilnemu prebivalstvu v Gazi. Namen srečanja s predstavniki držav in humanitarnih organizacij je izboljšanje koordinacije mednarodne pomoči za Gazo ter zbiranje dodatnih humanitarnih sredstev za prizadeto prebivalstvo.
Voditelji držav članic EU, visoki predstavniki arabskih držav ter mednarodnih in regionalnih organizacij so se na srečanju strinjali, da je treba teroristični napad Hamasa na Izrael 7. oktobra najostreje obsoditi, pri čemer je Slovenija že večkrat pozvala tudi k takojšnji brezpogojni izpustitvi talcev, ki jih je zajel Hamas.
Med udeleženci je tudi slovenski premier Robert Golob, ki je po srečanju dejal, da ima Izrael pravico do obrambe, vendar da je bombardiranje civilnih ciljev v Gazi nesorazmerno s pravico do obrambe. Dodal je, da je za dostavo humanitarne pomoči treba nujno prekiniti spopade, Slovenija pa da je v sredo potrdila dodaten milijon evrov pomoči Palestini.
"Vsi se zavedamo, da je končni cilj le eden, trajen mir v regiji," je dodal Golob.
"Na kratki rok moramo delati na zaščiti civilistov. Za to zelo hitro potrebujemo humanitarni premor in moramo si prizadevati za prekinitev ognja," je dejal Macron udeležencem konference.
Med udeleženci konference so bili tudi predstavniki arabskih držav. Egiptovski zunanji minister Sameh Šukri je opozoril, da "to, kar počne izraelska vlada, močno presega pravico do samoobrambe", in Izrael obtožil kršitve mednarodnega humanitarnega prava.
Palestinski premier Mohamed Štajeh pa je udeležence pozval, naj končajo dvojna merila, ki po njegovih besedah obstajajo med palestinskimi in izraelskimi žrtvami. "Koliko Palestincev mora umreti, da se ta vojna ustavi? Ali je dovolj vsako uro ubiti šest otrok in štiri ženske?" je vprašal Štajeh.
Tako evropski kot ameriški voditelji "imajo težave pri prepričevanju (Izraela), da bi do humanitarnih premorov moralo priti čim prej", je za francosko televizijo France 2 ob začetku konference povedal predsednik Evropskega sveta Charles Michel. Pri tem je ponovil, da se ima Izrael pravico braniti in da mora biti to v skladu s pravili mednarodnega prava.
Na konferenci pričakujejo tudi dodatne finančne zaveze za podporo ljudem v Gazi. Francija bo tako letos za humanitarno pomoč palestinskemu prebivalstvu namenila dodatnih 80 milijonov evrov, s čimer bo pomoč dosegla sto milijonov evrov, je napovedal Macron.
"Od 7. oktobra je Francija napovedala 20 milijonov evrov dodatne humanitarne pomoči in ta prizadevanja bomo povečali na sto milijonov evrov v letu 2023," je izjavil po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.
Dan pred začetkom konference je zveza 13 največjih humanitarnih organizacij, med njimi Zdravniki brez meja, Amnesty International in Oxfam, svetovne voditelje pozvala, naj storijo vse, kar je v njihovi moči, da bi dosegli takojšnjo prekinitev ognja v Gazi.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.