Tujina

Bolnišnica v Gazi v slabem stanju, Italija pošilja bolniško vojaško ladjo

Gaza, 08. 11. 2023 18.28 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
N.V., STA
Komentarji
0

Bolnišnica Al Kuds v mestu Gaza je morala zaradi pomanjkanja goriva občutno zmanjšati svoje delovanje, je sporočil palestinski Rdeči polmesec, ki vodi bolnišnico. Pojasnil je, da bodo v bolnišnici prenehali izvajati kirurške posege, rentgensko slikanje in slikanje z magnetno resonanco, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Italija pa je na Bližnji vzhod napotila ladjo, opremljeno z bolnišnico in operacijskimi dvoranami, da bo sprejela ranjence iz Gaze, sledi ji tudi Nizozemska. Medtem pa je zaradi spopadov med izraelskimi silami in pripadniki palestinskega gibanja Hamas, danes 50.000 ljudi s severa Gaze zbežalo na jug, je sporočila izraelska vojska.

Po navedbah Rdečega polmeseca bodo poleg tega v bolnišnici izklopili centralni generator električne energije in odslej uporabljali le manjšega. Poudarili so, da bo v tem primeru v vsaki od treh stavb bolnišnice, v kateri je nastanjenih okoli 14.000 razseljenih oseb, elektrike na voljo za dve uri na dan.

Zaustavili naj bi tudi obrat za proizvodnjo kisika. V bolnišnici so tako morali okrniti oziroma ukiniti nekatere dejavnosti, čeprav so pristojni sledili strogim omejitvam pri porabi elektrike, poroča britanski BBC.

Med izraelskim obleganjem območja Gaze je bilo po besedah tiskovnega predstavnika palestinskega ministrstva za zdravje v enklavi "napadenih ali poškodovanih" 120 zdravstvenih ustanov, od tega 18 bolnišnic in 40 zdravstvenih centrov, ki zdaj ne obratujejo več.

Mesto Gaza na severu istoimenske enklave je izraelska vojska konec tedna tako rekoč odrezala od preostalega dela območja. Pred tem je bilo mesto tarča silovitega obstreljevanja, s katerim se je Izrael odzval na napad Hamasa 7. oktobra, v okviru katerega je na izraelskem ozemlju umrlo okoli 1400 ljudi. Izraelske rakete so med obstreljevanjem nekajkrat padle tudi v okolico bolnišnice Al Kuds.

Izraelska ofenziva je sicer terjala ogromen človeški davek v palestinski enklavi, kjer je bilo po zadnjih podatkih ubitih več kot 10.000 ljudi, ranjenih pa skoraj 26.000.

Zdravnikom v Gazi primanjkuje medicinskih pripomočkov

Zdravstveni sistem je, po besedah kirurga Toma Potokarja iz Rdečega križa, pod hudim pritiskom. "V zadnjem tednu sem moral očetu povedati, da ima njegov otrok opekline, ki jih ne bo preživel," je za BBC dejal Potokar, ki trenutno dela v evropski bolnišnici v Gazi v Han Junisu. "Zdaj nam res primanjkuje stvari, oblog, zlasti za opekline. Manjka nam anestetikov in analgetikov."

Na koncu z močmi je tudi osebje, življenjski pogoji so namreč slabi, dela pa vse več, je poudaril Potokar. "Hrane ni veliko, seveda pa to ni nič v primerjavi s tem, kar v tem trenutku trpijo ljudje tukaj v Gazi."

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Težave imajo tudi z dostavo medicinskih pripomočkov, konvoj sedmih vozil Mednarodnega odbora Rdečega križa, ki je dostavljal zdravila in medicinske pripomočke, je bil namreč napaden. 

"Mednarodni odbor Rdečega križa zaradi resnih varnostnih izzivov na cesti, med katerimi je bil eden od naših tovornjakov zadet, eden od voznikov pa ranjen, ni mogel nadaljevati načrta, kot je bilo predvideno," je dejal vodja delegacije Mednarodnega odbora Rdečega križa v Gazi William Schomburg.

Italija Gazi dostavlja bolnišnično ladjo

Italija v Gazo pošilja ladjo z bolnišnico, da bi pomagala pri zdravljenju žrtev konflikta, je sporočil italijanski obrambni minister Guido Crosetto. Na ladji, ki naj bi danes izplula iz pristanišča Civitavecchia, je kakih 170 ljudi, vključno s 30 člani medicinskega osebja. Ladja se bo ustavila na Cipru, nato pa bo nadaljevala pot do območja, ki je najbližje Gazi. Ranjence bodo prepeljali na zdravljenje na ladjo, nato pa jih odpeljali nazaj v Gazo, je še pojasnil minister.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Kmalu naj bi sicer Italija tja poslala tudi terensko bolnišnico. "Smo prvi, ki izvajamo humanitarno operacijo na tem območju, in upamo, da nam bodo sledile tudi druge države," je dodal Crosetto.

Nizozemska obrambna ministrica Kajsa Ollongren pa je danes sporočila, da bo Nizozemska v vzhodno Sredozemlje napotila vojaško ladjo, ki bi jo lahko uporabili za humanitarno pomoč v Gazi. Ladjo bi lahko uporabili tudi za evakuacije, je dodala po poročanju dpa. Ollongrenova, ki je odpotovala na Ciper na pogovore glede humanitarnih prizadevanj, je to označila za zelo pomembno pobudo. Ladja nizozemske mornarice naj bi proti Cipru, kjer je že nameščena enota nizozemske mornarice z dvema transportnima letaloma, izplula sredi meseca.

"Na jug Gaze danes zbežalo 50.000 ljudi"

"Danes smo videli, kako se je 50.000 prebivalcev preselilo iz severne v južno Gazo," je dejal tiskovni predstavnik izraelske vojske Daniel Hagari. Dodal je, da so ljudje odšli, kar "razumejo, da je Hamas izgubil nadzor na severu in da je na jugu varneje", poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Hagari je zagotovil, da bo evakuacijska pot s severa na jug območja odprta tudi v četrtek. Prebivalce je ob tem po navedbah britanskega BBC vnovič pozval, naj "zapustijo kremplje Hamasa".

Dopisnik Al Jazeere v mestu Han Junis na jugu enklave je medtem poročal, da so več kot 40 odstotkov žrtev današnjih raketnih napadov izraelske vojske zabeležili ravno na jugu območja. "V begunskem taborišču al Nuseirat in mestu Han Junis se nadaljujejo neusmiljeni napadi," je dejal in poudaril, da bi moral biti jug Gaze "z izraelskega vidika varen".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8