Dolgim vrstam in odpovedim na britanskih letališčih ni videti konca. Londonski Luton komaj požira potnike, ki nestrpno in nervozno pogledujejo na mobilne telefone. Da so njegov let odpovedali, je Peter iz Manchestra izvedel tik pred zdajci. Namenjen je bil v Pariz na prijateljev pogreb.
"Rekli so mi, da mi bodo dali denar in naj se sam potem ukvarjam s tem. Nihče ti ne pomaga poiskati nadomestnega leta, prepuščen si samemu sebi, vsakdo se je moral znajti po svoje," pripoveduje potnik Peter.
Aaron bi moral Združeno kraljestvo zastopati na namiznoteniškem turnirju v Črni gori. Skupaj z desetimi moštvenimi kolegi so ostali v Londonu, ker so jim let odpovedali le nekaj ur pred odhodom. "V moji ekipi je veliko igralcev, ki so potrebovali to tekmovanje. Potrebujejo točke, da bi lahko igrali na svetovnem prvenstvu. Na leto moraš odigrati določeno število turnirjev."
Po večdnevnem kaosu so se politiki sestali z vodilnimi v letalski industriji, da bi našli rešitev. Pri iskanju krivca pa s prstom kažejo drug na drugega.
"Jasno je, da gre za pomanjkanje priprav na ponovni porast povpraševanja dopustnikov," meni podpredsednik britanske vlade Dominic Raab.
V letalstvu medtem kronično primanjkuje kadra, ki je med pandemijo pristal na cesti. Samo na londonskem letališču Heathrow trenutno ponujajo 12 tisoč delovnih mest.
"Če lahko višjo urno postavko dobite drugje, trg dela postane bolj konkurenčen. Zato lahko vidite toliko razpoložljivih delovnih mest. Najbrž so tudi preveč odpuščali. Številne organizacije je zajela panika na začetku pandemije," pravi britanski sindikalni vodja Mike Clancy.
Na Otoku odmevajo opozorila, da bo med poletno turistično sezono le še huje in da se bo letalska kriza vlekla tudi v prihodnje leto. Londonski župan je krivca našel tudi v brexitu. Toda aktualna vlada je zavrnila pozive, da bi zaradi ohromljenega letalskega prometa odprli vrata poceni tuji delovni sili.
Kakšne so pravice potnikov?
V oddaji 24UR ZVEČER je bil gost Miha Pogačar, urednik portala Po svetu. Kaj lahko torej stori potnik, ki zaradi odpovedi poleta ostane na letališču in ne more domov? Pogačar je pojasnil, da ima potnik več možnosti: lahko mu pripada nadomestni let, vračilo denarja, namestitev na stroške letalske družbe, prehrana in podobno.
Če v 14 dneh pred letom pride do odpovedi, kriv pa je letalski prevoznik, potniku pripada tudi odškodnina. Če krivda ni na strani prevoznika, pa potniku odškodnina ne pripada, je dejal Pogačar.
Ob tem Pogačar ocenjuje, da bodo letalske družbe in upravljalci letališč v enem mesecu težko odpravili vse težave, gneče v času poletnih počitnic pa bodo tako neizogibne. Kaosi na letališčih so v večini primerov posledica pomanjkanja kadra in posebnosti letalske industrije, ki je visoko regulirana, je še pojasnil Pogačar. Postopki zaposlitev so dolgotrajni, saj morajo zaposleni prestati številna varnostna preverjanja.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.