V južnokitajskem mestu Guangzhou so se protesti čez noč spremenili v izgrede. Čez noč so se protestniki pravili nad policiste, vanje metali steklo in razbitine. Policisti so se pred nevarnostjo zaščitili s protiizgrednimi ščiti. Kot je razvidno s posnetkov, ki so se razširili po družbenih omrežjih, so policisti nasilne protestnike vklenili in odpeljali v pripor, piše BBC.
Eden izmed prebivalcev mesta je novinarjem AFP povedal, da se je v okolici naselja zbralo približno 100 policistov.
V podporo kitajskim protestnikom so se na ulice podali tudi v drugih azijskih državah, med drugim na Japonskem in v Južni Koreji. Tudi Američani in Kanadčani se v podporo kitajskem zbirajo pred kitajskimi veleposlaništvi.
V sredo čez dan pa so oblasti sporočile, da bodo ukrepe proti Covidu v več okrožjih nekoliko omilile, čeprav je Kitajska v zadnjih dneh zabeležila rekordno število novih primerov.
Kitajske oblasti večdnevnih shodov sicer uradno niso komentirale, so pa večkrat opozorile, da grožnjo nacionalni varnosti predstavljajo t. i. tuje sile. Opozorilo so nato večkrat ponovili tudi pripadniki komunistične partije, med njimi vnuk vodje komunistične partije Ren Yi.
"Tuje sile so naredile hrup, potem pa so se umaknile. Le česa si te čezmorske protikitajske sile najbolj želijo," je premišljeval v objavi na enem izmed svojih družbenih omrežij. Spet drugi uporabniki se 'tujim silam', ki naj bi se zanetile proteste, zahvaljujejo. "Če imata CIA ali Nacionalni urad za demokracijo kakšno pisarno v Pekingu, prosim za naslov in kontaktne podatke, da jim lahko pošljem darilo," je pozval kitajski televizijski komentator Yu Li.
Tisti, ki navedbam o vmešavanju zahoda verjamejo, svoja prepričanja utemeljujejo z nedavnim razpisom CIA, da želi v svojih vrstah zaposliti govorce kitajščine. Po Twitterju se širijo tudi sporočila, da zahod proteste načrtuje s pomočjo posebne aplikacije za šifriranje sporočil. Ob tem se pojavljajo posnetki nasilnega ravnanja policije.
Medtem je na včerajšnjih shodih policija pridržala več oseb, med njimi tudi snemalca britanske medijske hiše BBC. Kot poroča medij, mu je kitajska policija ob aretaciji zagotovila, da so ga pridržali "za njegovo dobro, da se ne bi okužil s koronavirusom," a da so ga med pridržanjem oblasti preteple. Kot piše Skynews je bil kasneje snemalec Ed Lawrence izpuščen.
Po spletu se je razširila tudi njegova fotografija, pod katero so se prav tako zvrstili komentarji, da gre "za britanskega agenta, ki se je pretvarjal, da je novinar". Nekateri so fotografijo pretepenega snemalca razumeli kot dodaten dokaz, da gre za vmešavanje tujcev v kitajsko politiko.
Še vedno prisotni tudi policisti in cenzura
Število protestnikov se je sicer zaradi nizkih temperatur že zmanjšalo, k temu so pripomogle tudi vse pogostejše policijske patrulje, ki so preplavile mesta. Nekatere ulice v bolj nadzorovanih mestih in mestnih okrožjih znova samevajo, nekaj pa jih je bilo polnih tudi čez noč.
Kljub objavam na družbenih omrežjih slednje Kitajska še vedno množično cenzurira. Število objav s ključniki mest, kjer se odvijajo protesti, se zmanjšuje, ob iskanju gesel "protest" se pojavi večje število blokiranih komentarjev. Zakrivanja protestnih sporočil so se lotili tudi s spam sporočili, ki vključujejo omenjene ključnike, s čimer pa se pomembna sporočila med informacijami izgubijo. Ti uporabniški računi imajo le nekaj sledilcev ter več kot 2000 objav, ki so popolnoma nepovezane s tematiko.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.