Nemiri sledijo protestu v oddaljenem severozahodnem mestu Urumči, kjer je v četrtek v požaru stolpnice umrlo 10 ljudi, domačini pa za neuspešno intervencijo krivijo prav stroge ukrepe, zaradi katerih se gasilci niso morali dovolj približati požaru.
"Ši Džinping, odstopi"
V soboto zvečer so se tako na ulicah Šanghaja, največjega kitajskega mesta in svetovnega finančnega središča na vzhodu države, zbrale množice ljudi, ki so vzklikale: "Ši Džinping, odstopi" in "Komunistična partija, odstopi".
Nekateri so v rokah držali prazne bele transparente, drugi so žrtvam v Urumčiju prižigali sveče in polagali rože. Tovrstno protestiranje je na Kitajskem nadvse nenavadno, saj zaradi neposredne kritike vlade in predsednika državljane hitro doletijo ostre kazni.
Analitiki pravijo, da je vlada drastično podcenila naraščajoče nezadovoljstvo glede pristopa ničelne tolerance do covida. Ši Džinping je nedavno obljubil, da od te politike ne bo odstopil.
Eden od protestnikov v Šanghaju je za BBC povedal, da je bil "presenečen in nekoliko navdušen", ko je na ulicah videl toliko ljudi in dejal, da kaj takšnega vidi prvič. Povedal je še, da se je zaradi lockdownov počutil "žalostno, jezno in brezupno", saj med drugim ni mogel videti svoje bolne matere, ki se je zdravila zaradi raka.
Druga demonstrantka je povedala, da so policiste vprašali, kako se počutijo glede protestov, njihov odgovor pa da je bil "enako kot vi". Dodala je, da "nosijo svoje uniforme, tako da vseeno opravljajo svoje delo". Spet drugi so poročali o nasilju. Eden od protestnikov je za Associated Press dejal, da so policisti pretepli enega od njegovih prijateljev, še dva druga pa so poškropili s solzivcem.
Danes so se ljudje znova zbrali in žrtvam požara v Urumčiju na čast položili rože. Njihove poklone je sicer pobrala policija, ki je strogo nadzorovala dogajanje.
Stanovalci naselja so oblasti obtožili, da se gasilci zaradi ovir na cestah, ki naj bi jih postavili v skladu z ukrepi proti covidu, niso mogli približati požaru. Oblasti so to zanikale, krivdo pa skušale pripisati parkiranim vozilom, saj da so gasilcem preprečila dostop do goreče stavbe. Poleg tega so oblasti zanikale obtožbe, da so omejitve ljudem preprečile, da bi pobegnili pred požarom, poroča BBC. Nekateri stanovalci so po družbenih omrežjih pisali, da svojih vozil niso mogli premakniti, ker niso mogli zapustiti svojih stanovanj.
Eden od tamkajšnjih prebivalcev je BBC-ju povedal, da ljudje, ki živijo v zaradi požara prizadetem naselju, večinoma ne morejo zapustiti svojih domov. Nekateri, sicer nepreverjeni viri, trdijo celo, da so prebivalcem z zunanje strani zaklenili vrata in jim tako preprečili, da bi zapuščali stanovanja. Kitajski državni mediji so obtožbe zavrgli, vendar pa so oblasti pozno v petek objavile nenavadno opravičilo – obljubile so, da bodo kaznovale vsakogar, ki je opustil svojo dolžnost in se zavezale, da bodo s postopno odpravo omejitev "vzpostavile red".
KOMENTARJI (201)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.