"Še vedno ne moremo špekulirati, ali je vzrok človeška ali tehnična napaka. Ne glede na vzrok bomo po tem zagotovo sprejeli določene ukrepe, ki bi preprečili podobne dogodke v prihodnje. Želim opozoriti, da gre za osamljen primer," je dejal Josip Bilaver, državni sekretar na hrvaškem ministrstvu za morje, promet in infrastrukturo.
Vendar to ni vsa resnica, opozarjajo hrvaški mediji. Trajekt Lastovo, najstarejši v floti Jadrolinije, je že imel podobne težave z rampo, ki je padla pred desetimi leti, je za Slobodno Dalmacijo potrdil nekdanji kapitan.
Ni čudno, da pride do okvar na tako stari ladji, ki je na morju več kot pol stoletja, pritrjuje tudi stroka.
"Po 55 letih ne glede na to, da ima ladja redne letne preglede, da ima premaze ipd., dejavniki neizogibno vplivajo nanjo in možnost takšnih situacij se poveča," je za RTL Danas dejal Serđo Kos, redni član Evropske akademije znanosti in umetnosti s Pomorske fakultete na Reki, poroča net.hr.
Flota Jadrolinije je v povprečju stara 28 let. Pred dvema tednoma se je trajekt Oliver pokvaril in več ur ždel na morju. Sindikati so tako prej kot takrat opozarjali na slabo stanje voznega parka, pisali ministru, a odgovora niso prejeli. Zdaj zahtevajo odhod ministra Butkovića in šefa Jadrolinije Sopta.
"Minimum spodobnosti bi bil, da bi oba odstopila. Ker so bili opozorjeni, so vedeli, da stanje ni dobro. Opozorjeni so bili z več strani," pravi glavni tajnik hrvaškega sindikata pomorščakov Neven Melvan.To ni bil osamljen primer. Leta 2022 se je pokvarila tudi klančina trajekta Mljet. V državi, ki živi od turizma, je takih spodrsljajev preveč. Stroka pa tudi že leta opozarja. Po treh mrtvih naj bi končno nekdo odgovarjal za slabo stanje flote, poroča RTL Danas.
"Sistem klančine deluje na principu hidravličnih olj in na ta način se dviguje in spušča s pomočjo jeklenega nosilca, več o tehničnih podrobnostih zaradi preiskave ne morem povedati," je medtem razlaga Vladimir Malnar, vodja Služba za varnost plovbe pri luški kapitaniji Reka.
Izkušeni mornarji so prepričani, da se je tragedija lahko zgodila le, če je bila klančina pokvarjena. "Če ni tehnična težava ali okvara črpalke ali ventila ali pok hidravlične cevi – se kaj takega ne bi smelo zgoditi, ker bi se v tem primeru, tudi če je hidravlična črpalka izklopljena, morala klančina počasi spuščati, kar bi ljudje opazili in bi se lahko umaknili," pravi Antun Aljinović, nacionalni inšpektor in predstavnik hrvaškega sindikata pomorščakov v Jadroliniji.
Kdaj bodo znani odgovori o tragediji?
Medtem se je na temo tragedije oglasila Agencija za preiskovanje nesreč v zračnem, pomorskem in železniškem prometu. Jutarnji list poroča, da je direktorica agencije Alana Vukić je povedala, da agencija ne ugotavlja krivde in odgovornosti, ampak sestavi poročilo o nesreči.
Pred pisanjem poročila bo AIN sestavil osnutek poročila in ga poslal zainteresiranim stranem – Jadroliniji, družinam umrlih pomorščakov in vsem ostalim zainteresiranim. Zainteresirane strani lahko nato pošljejo predloge in pripombe k osnutku. Vukić je opozorila, da osnutek ni javna listina.
Izrazila je upanje, da bo osnutek poročila pripravljen do konca koledarskega leta. Formalno je rok za oddajo poročila eno leto.
Prav tako naj bi predstavniki agencije po neuradnih informacijah danes zaslišali preživelega, ki v bolnišnici okreva po poškodbah.
Enega ključnih odgovorov, kaj točno se je zgodilo na Lošinju, naj bi dal strokovni pregled hidravličnega motorja za dvig klančine, ki naj bi pokazal, ali je deloval zavorni sistem, ki naj bi preprečil prosti pad klančine.
Trije zaposleni, stari 38, 54 in 58 let, so po padcu klančine umrli zaradi hudih poškodb. Obdukcija je potrdila, da so umrli na kraju nesreče, in da jim niti s še hitrejšim posredovanjem ne bi mogli pomagati.
KOMENTARJI (153)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.