Kako se je lahko grozljiva nesreča na Lošinju sploh zgodila? Kako je lahko uvozna klančina padla s trajekta ter pod seboj pokopala več oseb? To je vprašanje, na katerega skušajo odgovoriti preiskovalci nesreče. Kot je za RTL povedal kapitan Reške pristaniške kapitanije Darko Glažar je imel trajekt, ki je na otok iz Zadra prispel v nedeljo ob 15.10, vsa veljavna potrdila za plovbo. Certifikati bi mu veljali do novembra, ko bi opravili redni servis in pregled plovila.
Kot poroča Net.hr, so pristojni ogled opravili že v nedeljo, z razširjeno preiskavo pa nadaljujejo tudi danes. "Preiskava še poteka, o podrobnostih ne morem govoriti. Končati moramo navtično in varnostno preiskavo, priti mora tudi Agencija za preiskovanje letalskih, pomorskih in železniških nesreč. Kmalu bomo vedeli, kaj je bil vzrok za to tragedijo," je v nedeljo dejal Glažar.
Kot smo poročali že včeraj, je uvozna klančina s trajekta Lastovo, ki bi se moral proti Zadru vrniti ob 16. uri, padla na štiri osebe, zaposlene pri Jadroliniji. Trije mornarji so umrli, eden pa je v incidentu utrpel hujše poškodbe. Zdravnik iz nujne medicinske pomoči KBC Rijeka Slađan Srdoć je za HRT zvečer povedal nekoliko več informacij o poškodovancu: "Poškodovano ima ramo, križ, verjetno tudi medenico, a je pri zavesti in brez poškodbe glave."
Na pomoč preživelemu mornarju Jadrolinije, ki je padel v morje, je po poročanju Jutarnjega lista priskočil domačin, ki je imel v bližini privez za čoln. Skočil je v morje in ponesrečenca spravil na raft, nato pa ga je prevzelo reševalno vozilo in prepeljalo v Reko. Net.hr sicer poroča, da so ga iz morja izvlekli gasilci, kasneje pa da so pristojni sporočili, da so njegove poškodbe lažje.
Po neuradnih informacijah medija naj bi se nesreča zgodila, ko so bili mornarji pod rampo in jo poskušali popraviti, saj naj bi se zataknila med prejšnjim vkrcavanjem in izkrcanjem. To so storili, preden so avtomobilom dovolili vkrcanje na trajekt.
Je kriva človeška napaka?
Nekateri hrvaški mediji, ki se sklicujejo na neuradne informacije, danes pišejo, da je bila za nesrečo kriva človeška napaka in da rampa ni bila zavarovana z varovalnim klinom. Reški Novi list piše tudi, da je poveljnik ladje tik pred padcem rampe opazil, da ni zavarovana, a je, preden mu je uspelo opozoriti mornarje, ta že padla.
Generalni sekretar hrvaškega sindikata mornarjev Neven Melvan je dejal, da bi bilo pred zaključkom preiskave neprimero dajati kakršne koli izjave in ocene. Upa, da bo preiskava korektna in temeljita, prav tako pa si želi, da ne bi prehitro podajali ocen, da je za nesrečo kriva človeška napaka. "Klančina na ta način ne more pasti zgolj zaradi človeškega dejavnika. Gre za hidravliko in brez tehničnega faktorja se to ne more zgoditi," je dejal po poročanju Net.hr.
Tako velika tragedija se je sicer po besedah Melvana nazadnje zgodila, ko sta med domovinsko vojno v splitskem pristanišču umrli dve osebi. "Je pa tragedija na Lošinju brez dvoma najhujša v zgodovini Jadrolinije," je še dejal.
Tresk, ki je zatresel hiše, sledil je šok
Za hrvaške medije pa so spregovorili tamkajšnji domačini, ki takšne tragedije ne pomnijo. Tresk 10-tonske uvozne klančine, ko je ta padla s trajekta, je bil namreč po njihovih pričevanjih tako močan, da so se tresle sosednje hiše. Gasilska postaja je od kraja dogodka oddaljena le dvesto metrov stran, zato so po tresku nemudoma prihiteli na pomoč.
V šoku so domačini in turisti, ki bi morali s trajektom odpluti proti celini, še huje pa je za sodelavce pokojnih. Eden od njih je po padcu klančine kričeč pritekel na obalo. Vse popoldne je presedel na klopci, na soncu, ljudje so prihajali k njemu, mu dajali vodo, ga tolažili, poroča Jutarnji list. Nekaj pred 20. uro je tudi ponj prišel rešilec.
Zvečer je na krovu ostala celotna posadka, ki bo po tragediji potrebovala psihološko pomoč. "Vse so opazovali," je povedal domačin Ivan Krstaš. Tudi z Jadrolinije so sporočili, da bodo posadki nudili psihološko in drugo podporo.
Jadrolinija je zjutraj sporočila, da namesto trajekta Lastovo uvaja alternativno linijo. "Delovalo bo plovilo Vladimir Nazor, vendar le do otoka Premuda, ne pa tudi do Malega Lošinja. Pričakujemo, da bo linija do Malega Lošinja vzpostavljena do torka," so sporočili z Jadrolinije.
Trajekt Lastovo vozi na liniji Zadar - Ist - Olib - Silba - Premuda - Mali Lošinj. Izdelan leta 1969 na Japonskem za japonskega naročnika, leta 1978 pa je postal del flote Jadrolinije. Po navedbah Sopte doslej z njim niso imeli težav.
KOMENTARJI (191)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.