Fotograf Boris Eldagsen se je odločil, da nagrado za fotografijo "Električar" (The Electricion), ki jo je prejel na tekmovanju Sony World Photography Awards (SWPA), zavrne. Kot je pojasnil, je želel le preizkusiti, ali so tekmovanja pripravljena za fotografije, ki jih ustvarja umetna inteligenca. Dobil je odgovor, da niso.
"S sodelovanjem v javnih natečajih želim pospešiti postopek organizatorjev, da se zavedajo te razlike in ustvarijo ločena tekmovanja za fotografije, ki jih ustvari umetna inteligenca," je pojasnil. "Podobe umetne inteligence in pravi fotografski izdelki ne bi smeli tekmovati med seboj pri nagradah, kakršna je ta. Gre za povsem različne entitete. Umetna inteligenca ni fotografija," je zapisal na svoji spletni strani. Ker je nagrado zavrnil, upa, da bo pospešil razpravo o tem.
Na fotografiji "Električar" sta dve ženski v zrnatem sepia odtenku v slogu 40. let. Delo je bilo ustvarjeno s pomočjo orodja za ustvarjanje DALL-E 2. Gre za del njegove serije, imenovane "psevdomnezija" oz. lažni spomini.
"Fotografije so lažni spomini na preteklost, ki nikoli ni obstajala in ki je nihče ni fotografiral," na svoji spletni strani pojasnjuje Eldagsen, ki sam sebe imenuje fotomedijski umetnik. Ustvarjene so bile tako, da so jih 20- do 40-krat obdelali generatorji umetne inteligence.
"Fotografiram od leta 1989, fotomedijski umetnik sem od leta 2000. Po dveh desetletjih fotografiranja se je moj umetniški fokus preusmeril na raziskovanje ustvarjalnih možnosti generatorjev umetne inteligence. Delo, ki ga je izbral SWPA, je rezultat zapletenega medsebojnega delovanja hitrega inženiringa, in-paintinga in outpaintinga, ki temelji na mojem bogatem fotografskem znanju. Zame je delo z generatorji umetne inteligence soustvarjanje, kjer sem režiser. Ne gre samo za to, da pritisnem na gumb in je končano," še pojasnjuje.
Spletna mesta za ustvarjanje fotografij z umetno inteligenco, kot so DALL-E, Midjourney in Stable Diffusion, postajajo vse bolj priljubljena. Uporabniki jim lahko naročijo, naj ustvarijo umetniško delo v slogu določenega umetnika ali fotografije dogodkov, ki se nikoli niso zgodili – vse to pa vodi do ponarejenih fotografij ali pa potvarjanja obstoječih.
Eldagsenova zmaga je kontroverzna, saj tudi številni fotografi kritizirajo dejstvo, da je glavno fotografsko nagrado odnesla fotografija, ustvarjena brez fotoaparata, in prevzela mesto vsem pravim fotografom.
Svetovna fotografska organizacija o tem za zdaj še molči.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.