Tujina

Armenija korak bliže pridružitvi Mednarodnemu kazenskemu sodišču

Erevan, 14. 10. 2023 17.11 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA, K.H.
Komentarji
4

Armenski predsednik Vahagn Kačaturjan je podpisal ratifikacijo Rimskega statuta, s čimer je Armenija naredila še en korak v smeri pridružitve Mednarodnemu kazenskemu sodišču. Erevan se je za to potezo odločil po vojaški operaciji, s katero je Azerbajdžan sredi septembra prevzel nadzor nad regijo Gorski Karabah.

Mednarodno kazensko sodišče
Mednarodno kazensko sodišče FOTO: AP

V uradu armenskega predsednika Vahagna Kačaturjana so v izjavi zapisali, da je s podpisom Rimskega statuta "podpisal pogodbo o retroaktivnem priznanju pristojnosti Mednarodnega kazenskega sodišča s strani Armenije," poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Armenski predsednik je dokument podpisal po tem, ko so ratifikacijo Rimskega statuta v začetku meseca potrdili poslanci armenskega parlamenta.

Armenija je sicer Rimski statut podpisala že leta 1999, vendar ga doslej ni ratificirala, ker se je sklicevala na njegovo neskladje z ustavo. To oviro so medtem opravili. Sedaj mora Armenija tudi uradno obvestiti Mednarodno kazensko sodišče (ICC) o ratifikaciji, nato pa bo lahko postala članica.

Erevan se je za to potezo odločil po bliskoviti vojaški operaciji, s katero je azerbajdžanska vojska sredi septembra prevzela nadzor nad regijo Gorski Karabah. Iz regije, ki se sicer nahaja na ozemlju Azerbajdžana, je od takrat zbežalo skoraj vseh 120.000 Armencev, ki so prej predstavljali večino prebivalstva v Gorskem Karabahu.

Pridružitev ICC bo za Armenijo pomenila dodatna varnostna zagotovila v odnosu z Azerbajdžanom in morebitnimi agresorji, je v začetku oktobra dejal predstavnik Armenije v mednarodnih pravnih zadevah Jegiše Kirakosjan.

Jegiše Kirakosjan
Jegiše Kirakosjan FOTO: AP

Poteza Armenije je sicer vznejevoljila Rusijo, tradicionalno armensko zaveznico, ki je odločitev Erevana označila za napačno.

Armenija je septembra kritizirala Moskvo, ker ruske mirovne sile niso posredovale v konfliktu med azerbajdžansko vojsko in armenskimi separatisti. Armenski premier Nikol Pašinjan je med drugim dejal, da so trenutna zunanja varnostna zavezništva njegove države "neučinkovita in nezadostna".

Rusija se je takrat ostro odzvala na Pašinjanove kritike, češ da "oblasti v Erevanu delajo veliko napako, saj namerno poskušajo uničiti večplastne in večstoletne vezi Armenije z Rusijo, svojo državo pa držijo za talca geopolitičnih iger Zahoda".

Odnosi med ICC in Moskvo so se po ruski invaziji na Ukrajino močno poslabšali, saj je sodišče med drugim izdalo nalog za aretacijo ruskega predsednika Vladimirja Putina, ruske oblasti pa so predsednika ICC Piotra Hofmanskega uvrstile na seznam iskanih oseb.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Na pol ovca
15. 10. 2023 10.19
+1
HaHa država za 30% manjša odkar je ZDA instalirala svojo lutko kot v Ukrajini in sedaj bo uspeh biti član nekega kvazi sodišča katerega ZDA, Izrael ... niso
marre
15. 10. 2023 09.04
+2
Se pravi Putler ne more vstopit na teritorij Armenije, ker bi bil aretiran.. Tist Ruski kvazi NATO, ODKB je pa itak ena večjič šal 21.stoletja v katero ne verjame nobeden več, pa niti Rusi ne..
anatomija
14. 10. 2023 18.05
+3
Klafuta Putinu. Še ena država , ki ji je Putin obljubil varnost je ugotovila , da so to bile samo prazne besede in pobegnila od fašistične Rusije
CRNALUKNJA
15. 10. 2023 21.36