V regiji Gorski Karabah je še pred kratkim prebivalo 120.000 etičnih Armencev. Dokler ni sosednji Azerbajdžan pred točno desetimi dnevi sprožil 'protiteroristične operacije' in nad regijo poslal več raket. Včeraj je vodja separatistov odredil, da je Republike Gorski Karabah konec.
"Do 1. januarja 2024 razpustite vse državne ustanove in organizacije, ki so jim podrejene, in Republika Gorski Karabah (Arcah) bo prenehala obstajati," naj bi po poročanju tujih medijev pisalo v odloku. Že tako dolgi koloni vozil, ki so začela zapuščati regijo, so se pridružila nova.
Armenci se namreč bojijo, da bi na območju začeli z etničnim čiščenjem. vodja separatistov Samvel Šahramjan je namreč v odloku tudi zapisal, da se morajo prebivalci seznaniti s pogoji integracije, ki jih ponuja Azerbajdžan.
Migracije so se začele že v nedeljo, od takrat pa je regijo, ki je sicer znotraj mednarodno priznanih azerbajdžanskih meja, zapustilo že okoli 78.300 prebivalcev, okoli 65 odstotkov vseh.
Vozila v kolonah so do strehe natovorjena z imetjem, ki so ga lahko družine vzele s seboj.
Pot iz prestolnice regije Stepanakert do meje z Armenijo, med katerima je okoli 70 kilometrov ceste, je v zadnjem tednu zahtevala tri dni. Azerbajdžanske oblasti so se ob pritoku etnične skupnosti zavezale, da bodo spoštovale njihove pravice, a je kljub temu več deset tisoč migrantov izrazilo zaskrbljenost nad tem, da bodo obljubo tudi držale.
Regija je namreč, skupaj s svojimi prebivalci, že tri desetletja središče spora med Armenijo in Azerbajdžanom. V tem času sta državi ena drugo obtoževali za napade, poboje in druge oblike nasilja, ki so se dogajale v Karabahu. Domačini pa so ob tem postali previdni, poroča AP.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.