Posnetke si je že ogledal tudi severnokorejski vodja Kim Džong Un, trdi njegov režim, vendar obstoj posnetkov še ni bil neodvisno potrjen. Strokovnjaki opozarjajo, da je teden dni po izstrelitvi vohunskega satelita še preuranjeno govoriti, ali satelit deluje pravilno in je sposoben takega fotografiranja.
Državna tiskovna agencija KCNA sicer trdi, da si je izstrelitev ogledal tudi Kim, ki je nato za znanstvenike in delavce v vesoljskem programu priredil banket. Prav na gostiji naj bi mu pokazali fotografije dveh ameriških vladnih objektov, ki jih je satelit posnel le dan prej.
Agencija navaja tudi, da je satelit posnel ameriško pomorsko oporišče, ladjedelnico in letališče v Virginiji s štirimi ameriškimi in eno britansko jedrsko letalonosilko.
Orožarski posel med Rusijo in Severno Korejo?
Izstrelitev satelita je sicer prejšnji teden sprožila takojšnjo obsodbo Washingtona in povečanje napetosti na močno zastraženi meji med Korejama. Severna soseda si namreč prizadeva za kar največjo propagandno vrednost izstrelitve, satelit pa naj bi posnel tudi območje vojaških objektov v Južni Koreji, otok Guam in zvezno državo Havaji. Nobena fotografija, ki bi potrjevala navedba Severen Koreje, zaenkrat še ni bila objavljena.
Južnokorejska vojska verjame, da je Maligjong-1 vstopil v orbito, vendar doslej še niso mogli ugotoviti, ali je satelit dejansko sposoben posneti in poslati slike iz vesolja, poroča Guardian.
Pri razvoju in gradnji satelita naj bi Severni Koreji pomagala Rusija, ki naj bi v zameno dobila strelivo za vojno v Ukrajini. Kim Džong Un in Vladimir Putin sta orožarski posel septembra zanikala, ZDA pa trdi, da je Pjongjang Kremlju zagotovil več kot tisoč zabojnikov z vojaško opremo in strelivom.
KOMENTARJI (104)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.