Interni dokument State Departmenta, ki ga je pridobil CNN, priporoča krčenje tudi na ameriških diplomatskih predstavništvih v Somaliji in Iraku, dveh državah, ki sta bili ključni za protiteroristična prizadevanja ZDA, in krčenje dela drugih diplomatskih predstavništev.
Predlagane spremembe prihajajo med širše pričakovano prenovo diplomatske agencije ZDA, ko si administracija ameriškega predsednika Donalda Trumpa ob podpori ministrstva za vladno učinkovitost pod vodstvom Elona Muska prizadeva za zmanjšanje zvezne vlade.
Ni še jasno, ali je predlagana zaprtja s podpisom podprl tudi državni sekretar Marco Rubio.

Dokument priporoča zaprtje 10 veleposlaništev in 17 konzulatov. Veliko ljudi bo ob službo v Evropi in Afriki.
Na seznamu so veleposlaništva na Malti, v Luksemburgu, Lesotu, Republiki Kongo, Srednjeafriški republiki in Južnem Sudanu. Na seznamu je tudi pet konzulatov v Franciji, dva v Nemčiji, dva v Bosni in Hercegovini, eden v Veliki Britaniji, eden v Južni Afriki in eden v Južni Koreji.
Naloge zaprtih veleposlaništev naj bi prevzele izpostave v sosednjih državah.
"Številke in to, kar vidimo, je zgodnje in napačno poročanje, ki temelji na razkritih dokumentih neznanega izvora," je po poročanju CNN-a dejala tiskovna predstavnica State Departmenta Tammy Bruce.
Veleposlaništvo ZDA v Ljubljani je v odgovoru na vprašanje STA, ali je med tistimi, ki naj bi jih zaprli, sporočilo le, da zapiranje veleposlaništev in konzulatov ni bilo napovedano in da delo poteka normalno.
Veleposlaništva in konzulati so sicer pomembne izpostave. Zagotavljajo storitve, kot je obdelava vizumov in pomoč ameriškim državljanom v stiski. Zbirajo podatke, ki jih pošiljajo v Washington in so po besedah ameriških uradnikov pomembno diplomatsko orodje, ki ne potrebuje veliko delovne sile.

KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.