Kitajska bo v torek gostila tretji vrh pobude Pas in pot, ki se ga bodo udeležili predstavniki približno 130 držav sveta, med njimi verjetno tudi ruski predsednik Vladimir Putin. Omenjena pobuda je ambiciozen načrt kitajskega predsednika Ši Džinpinga o velikih investicijah v infrastrukturo, s katerimi bi se izboljšale prometne povezave znotraj Azije ter med Azijo in Evropo.
Nekateri vizijo o obnovi starodavne svilne poti razumejo kot trojanskega konja, s katerim želi Peking povečati svoj globalni vpliv, spet drugi jo označujejo za enega najambicioznejših infrastrukturnih projektov, kar jih je bilo kdaj zasnovanih.
Podporo pobudi je doslej izrazilo več kot 145 držav, ki skupaj predstavljajo skoraj 75 odstotkov svetovnega prebivalstva in več kot polovico svetovnega bruto družbenega proizvoda (BDP), poroča britanski BBC.
Eden večjih projektov v okviru pobude je kitajsko-pakistanski gospodarski koridor (CPEC), katerega cilj je, da se naftovodi in plinovodi iz osrednje Azije in Bližnjega vzhoda povežejo z zahodno Kitajsko, s čimer bi se Peking izognil uporabi zamudnejših pomorskih poti.
Čeprav je pobuda že obrodila nekaj sadov, pa CPEC – tako kot tudi nekatere druge projekte pobude – pestijo korupcija, zamude in druge težave, vključno z okoljskimi in varnostnimi vprašanji. Kitajska je ob tem postala največja upnica mnogih držav, ki v pobudi sodelujejo. Kljub temu naj bi infrastruktura, ki jo bodo zgradili, na dolgi rok izboljševala gospodarske možnosti držav v razvoju.
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov, ki je v kitajsko prestolnico prispel danes, se je Kitajski zahvalil, da je Putina na vrh pobude povabila kot glavnega gosta. Ob tem je ocenil, da so odnosi med Moskvo in Pekingom "v vzponu", in dodal, da bosta voditelja obeh držav o njih razpravljala, ko se bosta srečala.
Vrha se bodo med drugim udeležili madžarski premier Viktor Orban, argentinski predsednik Alberto Fernandez, njegov kenijski kolega William Ruto in generalni sekretar ZN-a Antonio Guterres. Osrednji govor Šija je predviden v sredo.
Pot(i) v Severno Korejo
Ruski zunanji minister pa bo nato v sredo in četrtek obiskal še Severno Korejo, je sporočila Moskva. Med obiskom se bo Lavrov z gostitelji med drugim uskladil glede podrobnosti o načrtovanem Putinovem obisku Pjongjanga. Severnokorejski voditelj Kim Džong Un je Putina na obisk povabil med njunim srečanjem v vesoljskem centru Vostočni na ruskem Daljnem vzhodu sredi septembra.
Kim je takrat Putinu zagotovil podporo v vseh njegovih odločitvah in sodelovanje "v boju proti imperializmu". Na srečanju, prvem po štirih letih, sta se zavzela za krepitev dvostranskih odnosov, Putin pa je omenjal tudi možnost vojaškega sodelovanja.
Za Kima je bila to sploh prva pot v tujino po štirih letih, mnogi na Zahodu pa so ugibali, da je beseda tekla tudi o dobavah orožja Rusiji.
Da je Severna Koreja v zadnjih tednih Rusiji z ladjami po morju poslala več kot tisoč zabojnikov z vojaško opremo in strelivom za uporabo v vojni v Ukrajini, je prejšnji teden izjavil tiskovni predstavnik Sveta za nacionalno varnost ZDA John Kirby. V Washingtonu so prepričani, da želi Severna Koreja v zameno dobiti rusko vojaško opremo, med drugim protizračne rakete in opremo za proizvodnjo balističnih raket.
KOMENTARJI (226)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.