Tujina

FOTO: 'Migranti so pogosto diskriminirani in izkoriščani'

Carigrad/Rim, 20. 06. 2011 08.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Ob svetovnem dnevu beguncev se je igralka Angelina Jolie srečala z begunci, ki so na Lampeduso pribežali iz držav, ki jih pretresajo nemiri. Slovenske nevladne organizacije opozarjajo na neurejene razmere, ki čakajo migrante.

Afriški begunci na Malti
Afriški begunci na Malti FOTO: Reuters

Slovenske nevladne organizacije ob dnevu beguncev opozarjajo, da zaradi vedno ostrejših varnostnih ukrepov begunci in prosilci za azil vedno težje dosežejo Evropsko unijo (EU) in zato potujejo po istih nevarnih poteh kot nedokumentirani migranti. Poudarjajo tudi, da se bodo morale države EU zaradi staranja prebivalstva in nizke rodnosti vedno bolj zanašati na migracijo, da bodo lahko ohranile gospodarsko rast.

"In tu ne smemo pozabiti, da ravno delavci-migranti opravljajo nizko kvalificirana dela, ki jih lokalni prebivalci niso pripravljeni opravljati," pišejo v sporočilu za javnost. Opozarjajo tudi, da je položaj delavcev migrantov nezadostno urejen. Pogosto so diskriminirani in izkoriščani, pravijo v organizacijah.

Postopki za pridobitev azila so v Sloveniji po nepotrebnem dolgi. Le malo prosilcev za azil tega dejansko tudi dobi.
Postopki za pridobitev azila so v Sloveniji po nepotrebnem dolgi. Le malo prosilcev za azil tega dejansko tudi dobi. FOTO: Dare Čekeliš

Skrbi jih predvsem področje zaščite otrok migrantov, posebno tistih, ki so brez spremstva. Po njihovem mnenju je to področje še vedno pomanjkljivo urejeno. Slovenija nima ustreznih nastanitvenih kapacitet za te otroke, poleg tega pa problem predstavljajo tudi vrnitve teh otrok v matične države; Slovenija namreč ne izpolnjuje nujnih pogojev pri njihovem vračanju, so kritični v nevladnih organizacijah.

Nevladne organizacije ob tem opozarjajo na dolgotrajne postopke za priznanje mednarodne zaščite, pomanjkljivo urejeno področje skrbništva mladoletnih otrok brez spremstva, nezadostno urejenost položaja delavcev migrantov in tudi na dejansko ustvarjanje pogojev za tvorno sodelovanje nevladnih organizacij pri varovanju interesov posameznikov in ranljivih skupin na teh področjih.

Slovenija zvišuje raven pravic prosilcem za azil in beguncem

Letošnjemu sloganu Visokega komisariata ZN za begunce za Srednjo Evropo Jaz sem tisti, ki mu ni vseeno se pridružuje tudi notranje ministrstvo. "Tudi nam ni vseeno. Zato je Slovenija lani spremenila zakon o mednarodni zaščiti, ki zvišuje standarde obravnave in raven pravic prosilcem kot beguncem," je dejala Nina Gregori z direktorata za migracije.

Sprememba zakona o mednarodni zaščiti pa po njenih besedah uvaja žepnino za stalno nastanjene v Azilnem domu (20 evrov na mesec bodo začeli dobivati julija), pravno pomoč prosilcem na prvi stopnji, denarno nadomestilo ob izselitvi iz doma, hkrati pa namenja posebno skrb mladoletnikom brez spremstva.

Ministrica Katarina Kresal pa je poudarila, da ''postati begunec pomeni, da si že v samem temelju oropan za svobodo in vse možnosti, ki so nam, živečim v mirnem okolju, povsem samoumevne''. Poleg tega ugotavlja, da v zadnjem obdobju razprave o problematiki begunstva prepogosto prevzemajo ekonomske termine.

Zvezdnica obdarovala najmlajše begunce

Ob svetovnem dnevu beguncev je ambasadorka dobre volje ZN ameriška igralka Angelina Jolie nenapovedano obiskala begunce na Lampedusi. Zvezdnica je obiskala ustanovo, v kateri je trenutno 190 migrantov, med njimi 60 Tunizijcev in 130 drugih beguncev. Srečanje z Joliejevo je bilo namenjeno predvsem beguncem, ki so pribežali iz držav na Bližnjem vzhodu, ki jih pretresajo vojaški spopadi, kot je Libija. Joliejeva je vztrajala pri tem, da pusti na vhodu v ustanovo digitalni prstni odtis, tako kot morajo to storiti migranti.

Joliejeva se je ob tej priložnosti tudi zahvalila prebivalcem Lampeduse za pripravljenost in sprejemanje več kot 40.000 beguncev, ki bežijo pred nemiri in nasiljem v Severni Afriki. Igralka je pripotovala z Malte, na kateri se je ustavila v centru, v katerem so pribežniki, ki čakajo na azil.

"Malta je rešila mnoga življenja, a vsakodnevne razmere tukaj so skrb vzbujajoče. Pogovarjali smo se o skupni skrbi, da bi bile prošnje za azil čim prej obdelane, tako da nihče ne bi ostajal zaprt tukaj in čakal na odločitev o svojem statusu," je dejala Joliejeva. "Vseeno jim je, v katero državo gredo, hočejo le najti varnost, da bodo lahko normalno delali in bili svobodni," je poudarila.

Joliejeva, ki že deset leta aktivno deluje na humanitarnem področju, je bila pred dnevi v Turčiji, in sicer na meji s Sirijo, kjer so begunci, ki masovno bežijo iz nemirne države. Begunci so domovino morali zapustiti zaradi krvavega obračunavanja režima s protivladnimi protestniki.

Joliejeva, ki je ambasadorka Visokega komisariata Združenih narodov za begunce (UNHCR), je v Turčijo prispela z zasebnim letalom. S seboj je prinesla škatle z igračami, namenjenimi otrokom v begunskih taboriščih. Turške oblasti so igralkin obisk pozdravile s 15-metrskim plakatom z napisom "Svetovni angel dobrote, dobrodošel!" v angleščini in turščini, ki so ga postavili blizu vhoda v eno od begunskih taborišč, v katerih trenutno biva približno 10.000 sirskih beguncev.

Zvezdnica ni dovolila snemanja svojega druženja z begunci. Člani njene ekipe so sporočili, da bodo sami poskrbeli za slikovno dokumentacijo dogodka in jo po lastnem izboru posredovali javnosti. Policija pa je morala Angelino Jolie že na letališču v Hatayju braniti pred navalom navdušenih oboževalcev, ki so na vsak način želeli videti, kako je igralka izstopila iz letala. Eden od oboževalcev jo je na letališču pričakal s plakatom z napisom "Angelina, poljubi me za svetovni mir".

"Število beguncev v Evropi je obvladljivo"

Združeni narodi so ob svetovnem dnevu beguncev opozorili, da kar 80 odstotkov vseh beguncev oziroma razseljenih oseb živi v državah v razvoju. V letu 2010 je bilo sicer po podatkih Visokega komisariata ZN za begunce (UNHCR) na svetu 44 milijonov beguncev, prosilcev za azil in razseljenih oseb.

"V današnjem svetu obstajajo skrb vzbujajoči nesporazumi glede beguncev in paradigme mednarodne zaščite," je dejal visoki komisar za begunce Antonio Guterres. Opozoril je, da razvite države breme beguncev prepuščajo državam v razvoju oziroma celo najrevnejšim državam.

Tako največ beguncev živi v Pakistanu, kar 1,9 milijona, sledita Iran z 1,1 milijona in Sirija z milijonom. Te države imajo posledično velike stroške z begunci glede na svoj bruto domači proizvod.

V Pakistanu zato na vsak dolar BDP na prebivalca pride 710 beguncev, sledita DR Kongo s 475 begunci na dolar BDP na prebivalca in Kenija z 247 begunci. Za primerjavo v Nemčiji pride 17 beguncev na dolar BDP na prebivalca, ugotavlja UNHCR.

Sirski begunci
Sirski begunci FOTO: Reuters

Po podatkih ZN je na svetu okoli 15,6 milijona beguncev, 27,5 milijona notranje razseljenih oseb ter 850.000 prosilcev za azil. Največ beguncev je iz Afganistana, okoli tri milijone, sledijo Iračani (1,6 milijona), Somalci (770.200), prebivalci DR Kongo (476.000) in Mjanmarja (415.700).

Prva izbira za prosilce za azil je Južnoafriška republika, v kateri so lani imeli 180.600 prošenj, sledijo ZDA (54.300 prošenj) in Francija (48.100 prošenj). Glede bojazni Evropejcev pred valom beguncev iz Severne Afrike je namestnik visokega komisarja ZN za begunce Alexander Aleinikoff dejal, da "številke v Evropi niso tako visoke, da se jih ne bi dalo obvladati". "Večina beguncev iz Severne Afrike je ostala v regiji," je opozoril.

 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (21)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

kawboy
20. 06. 2011 20.15
Ja kaj sem potem jaz migrant ali kaj pa tudi nas slovence delodajalci izkoriščajo in tudi za nas ni urejena zakonodaja, ker so jo politiki naredili takšno, da v praksi ne zaživi, je samo na papirju. Saj imamo sistem plenilskega kapitalizma. Šli smo iz družbenega na zasebno lastnino. Pa tega v praksi nobeden ne preverja in ne nadzoruje, saj lahko podjetje odpreš v enem dnevu in nobeden nima toliko kapitalskih rezerv, da bi lahko nemoteno posloval, a delavcev lahko zaposliš ter izkoriščaš koliko te je volja ne da bi jih zato plačal in potem odgovarjal tako kazensko kot odškodninsko. Imamo pa sistem v katerem je odsotna pravna država, razbohotil se je kliantelizem, korupcija in onemogočanje konkurence. Sprašujem vas kako bo potem sistem učinkovit, pošten in pravičen za vse oškodovance in žrtve kaznivih dejanj? Če država premalo ali nič ne stori za tiste posameznike, ki si na protipraven in protizakonit način prilastijo (pridobijo) premoženjsko korist in zato ne dogovarjajo? Namesto, da bi reševali sistemsko probleme, ljudi razdvajajo in tako pride do sovraštva, ker nikoli ne moremo priti do skupnega jezika, saj so pristojne nadzorne državne institucije odpovedale na celi črti. In zakaj je temu tako, probajte pa boste videli, če ne verejmete?
Osvald
20. 06. 2011 19.53
Film Planet of the apes je nekakšna prerokba.
Krimsky
20. 06. 2011 18.18
-1
Ste že slišali, da bi kdaj kakšen Šved ilegalno prebegnil v Etiopijo? Ali pa da bi kakšen Švicar preplezal Prokletije iz Kosova v Albanijo zato, da bi ostal tam? Ali pa da je kak Norvežan dal vse svoje imetje, da ga prešvercajo v Somalijo? Predstavljajte si zahodnega turista, ki se nekje v tretjem svetu na vrtu restavracije masti s pečenko, skozi ograjo pa ga gledajo otroci. Lahko seveda ostane kul in se masti naprej, lahko pokliče natakarja, da jih spodi, lahko pa jim tudi kaj da, da se jih znebi. Ljudje se razlikujemo po svojem izkustvu in setu informacij, s katerimi razpolagamo. Marsikaj pa imamo tudi skupnega: npr. gramatiko, ki temelji na zgradbi možganov, matematika isto, logika prav tako, imamo čut za pravičnost in sposobnost vživeti se v položaj drugega. Ena od možnosti je, da svoj Beverly Hills ogradimo z visokim zidom, bodečo žico in električno ograjo, »tisti tam« pa naj ostanejo doma. Podpornikov takšnega razmišljanja nikoli ni manjkalo, v kriznih časih pa se razumljivo njihovo število še povečuje. Vendar nas takšna rešitev ne zadovolji. Nek mali, tihi glas nam ne da miru s svojim opominjanjem, da to ni to. S tistim trenutkom, ko smo stopili v svet univerzalnega – tudi razmišljamo na ta način. In dobro vemo, da se kdorkoli od nas lahko kadarkoli znajde v kakršnikoli situaciji, zato mora biti poskrbljeno za vse situacije. Saj ne pravim, da obstaja kakšen rokohitrski trik za probleme beguncev. Pomaga pa tudi že to, da ponovno razmislimo o svojih »doma naj ostanejo« rešitvah. Kajti naša bodoča dejanja, takšna in drugačna, izvirajo iz našega današnjega podstrešja.
Ny152
20. 06. 2011 16.05
+1
VSE DO ZADNJEGA NAZAJ OD KODER PRIHAJAJO!
Cjele
20. 06. 2011 15.43
+1
Doma naj ostanejo........
binmister
20. 06. 2011 15.26
+1
Migranti niso niti tako nedolžni in miroljubni kot jih predstavljajo .So med njimi tudi zločinci ,lopovi ,pedofili in posiljevalci .Eno bežijo na račun svojih grehov a lažejo da zaradi nevzdržnega stanja v državi .Takih niti preveriti ne morejo ker odvržejo dokumente .Končno pa Slovenija je miroljubna predvsem pa bogata in radodarna in radi sprejmemo begunce svoj domači narod pa potiskamo na stranski tir in slišati nočemo o revščini ljudi .
Strelja?ko
20. 06. 2011 14.20
+2
Js tujcev ne bi prenašal pred hišo, četud bi bli zadna skupina človeštva...
Strelja?ko
20. 06. 2011 14.10
Jah samo zavistni so na razvite... In pol nas motijo...
yokerxdinterfan
20. 06. 2011 14.00
alo vi kvazi human rights zagovorniki odpeljite si jih domov ne pa da sm gobcate naprtili bi jih pa drugim
alterego
20. 06. 2011 13.50
-1
bogimastifi20.06.2011, 12:065 pol si jih pa domov odpelji boga moli, da tud ti ne postaneš migrant...
Martian
20. 06. 2011 13.16
-2
JurijGrmMlajsi ..sej ona zganja dobrodelnost "doma"....jst ne vem,a tle noben člankov ne bere?Ona je šla tja v imenu OZN....Ozn pa so po celem svetu doma..ane?Ni šla ona tja,kot neka državljanka ZDA,ki živi v razkošju in nuca promocijo.. pa še folk je bil vesel k jo je vidu....vsaj po moje..Angie bolš izgleda kot kak Ban Ki Mun...
JurijGrmMlajsi
20. 06. 2011 12.55
+1
Meni je vsakega žal, a zza razliko odnje in njejpodbnih se nimam za supermana ali Jezusa II. Svet je prevelik, ljudi je daleč preveč (naj malo napade Vatikan, kajti prenaseljnost je eden glavnih vzrokov bede) jaz pa sem vedno občudoval pregovor iz njene domovine "charity begins at home" pri meni to pomeni- poskrbi prvo za družino, potem daljne sorodnike in prijatelje in na koncu za sodržavljane. Jaz će ne bom plačeval za težave v katere so jih spravili drugi
kwa.dugaja
20. 06. 2011 12.20
+1
čudno, jaz ne vidim na taprvi sliki, kjer so vsi nagneteni na ladjici NITI ENE ŽENSKE ALI OTROKA! v tem primeru bi čisto razumel in jih tudi podprl. dokler pa bo 99% priseljencev moških, ki le izkoriščajo vojno kot migracijo in izkoriščajo države v katere so namenjeni pa si jih lahko podporniki kar lepo domov odpeljete. z angelino načelu!
Chilly_Willy
20. 06. 2011 12.16
+1
'Migranti so pogosto diskriminirani in izkoriščani' ... a ni to point vsega ...
alterego
20. 06. 2011 12.05
-1
'Migranti so pogosto diskriminirani in izkoriščani' NE POGOSTO, VEDNO IN POVSOD!!!
Martian
20. 06. 2011 11.15
megster20.06.2011, 09:371 Če bi hotela res pomagat bi lahko tudi iz svoje vile v L.A.-ju nakazala denar za graditev tega in onega. --- pa ne se sedaj glih na Angelino spravljati... ona iz svoje vile(kot praviš ti) nakaže v dobrodelne namene cel kup denarja...včasih že pretirava,k povsod daruje prva... tko da..jih maš v Holivudu cel kup,na katere se lohk spravljaš...Angie pa pust pri miru,ker je dobrega srca..
coca.eskim
20. 06. 2011 11.04
-1
megster Kaj pa naj bi kot pomahala, če jo ljudje pozdravljajo. Če dobro pogledaš, vidiš da so prve štiri slike zgoraj narejene iz ene same. In ne boj se, ni prišla praznih rok. Že sama njena prisotnost opomni svet na problem in s tem zbiranje sredstev.
OvcaR
20. 06. 2011 10.02
+1
Sam kok je bla včasih to fejst baba, zdej pa je tak okostnjak...
Leopardi
20. 06. 2011 09.44
tocno to, prava dobrota ne potrebuje plakatov in velikega sprejema.
Boba Natale
20. 06. 2011 09.37
pride tja....maha k en debilko....njen obisk stane milijone...naslednji dan vse pozabljeno. Angelina razkazuje svojo keramiko na naslednjem prizorišču človeške katastrofe....reveži pa ostajajo v bedi... Sprijenost, da ji ni para.... Če bi hotela res pomagat bi lahko tudi iz svoje vile v L.A.-ju nakazala denar za graditev tega in onega.