Na pobudo Kim Džong Una sta se voditelja najprej sprehodila čez mejo v Severno Korejo, nato pa vrnila v tako imenovano hišo miru na južni strani črte prekinitve ognja iz leta 1953.
Južnokorejski predsednik je najprej okleval, ko ga je severnokorejski voditelj povabil, naj prestopi mejno črto, a ga je Kim prijel za roko in popeljal čez črto. Nato sta se državnika z roko v roki sprehodila nazaj na južnokorejsko ozemlje.
Predsednik države, ki je zadnja desetletja razburjala svet s svojim jedrskim programom, Kim, je dejal, da je prišel na srečanje odločen, da pošlje signal za začetek nove zgodovine. Mun Džae In je odgovoril, da upa na pogumen dogovor, ki bo veliko darilo celotnemu korejskemu ljudstvu in vsem, ki si želijo miru.
Popolna denukearizacija Korejskega polotoka
Voditelja sta se zavezala k popolni denukearizaciji Korejskega polotoka. Dogovorila sta se tudi, da bosta državi našli mirovni režim za končanje vojne, da bo južnokorejski predsednik še letos obiskal Pjongjang in da bosta organizirali srečanje ločenih družin.
"Severna in Južna Koreja potrjujta skupen cilj, da Korejski polotok preko popolne denuklearizacije postane polotok brez jedrskega orožja," je zapisano v skupni izjavi, ki sta jo po srečanju podpisala voditelja. V njej med drugim piše, da na Korejskem polotoku ne bo več vojne. "Ni razloga, da bi se borili drug proti drugemu, saj smo en narod," je dejal Kim.
Kim je po srečanju obljubil, da bo spoštoval danes sklenjeni dogovor in da se "ne bo ponovila nesrečna zgodovina" prejšnjih dogovorov med Korejama. "Na poti so lahko trpljenje, frustracije in koraki nazaj, a brez bolečine zmaga ni mogoča," je dejal.
Kim je kot prvi severnokorejski voditelj stopil na južnokorejska tla, sicer pa je bilo to šele tretje srečanje voditeljev obeh Korej doslej. Severnokorejski voditelj je tudi izrazil pripravljenost kadar koli obiskati Južno Korejo, "če ga bodo povabili".
Kima sicer na srečanju spremlja sestra Kim Jo Jong, ki je tudi njegova svetovalka in je bila februarja v severnokorejski delegaciji na zimskih olimpijskih igrah v Južni Koreji.
Vrh predsednikov obeh Korej služi kot podlaga za veliko bolj pričakovani vrh med Kimom in predsednikom ZDA Donaldom Trumpom, ki naj bi bil v začetku junija.
Trump si je po seriji žalitev s Kimom premislil in se je odločil za diplomacijo, ki naj bi pripeljala do denuklearizacije Korejskega polotoka.
Svet pozdravlja srečanje obeh voditeljev
Ameriški predsednik je danes tako pozdravil zgodovinsko srečanje voditeljev Severne in Južne Koreje. V Moskvi so dogovore voditeljev Korej označili za zelo pozitivne novice, pozdravljajo jih tudi na Japonskem, kjer pa opozarjajo, da morajo slediti konkretna dejanja. Srečanje je pozdravil tudi slovenski predsednik Borut Pahor.
"Po besnem letu izstreljevanja raket in jedrskih poskusov zdaj poteka zgodovinsko srečanje Severne in Južne Koreje. Dobre stvari se dogajajo, ampak čas bo povedal svoje," je na Twitterju zapisal Trump.
V drugem tvitu je zapisal, da se bo korejska vojna končala in da morajo biti Američani ponosni na to, kar se zdaj dogaja v Koreji.
Tiskovni predstavnik ruskega predsednika Vladimirja Putina, Dmitrij Peskov je v Moskvi dejal, da je dialog med Korejama obetaven, sicer pa je korejski vrh in dogovore na njem označil za zelo pozitivne novice. Kot je dejal, je na obeh straneh opaziti voljo za dialog, kar je pozitivno, Moskva pa pozdravlja tudi morebitna prihodnja srečanja.
Zgodovinski vrh so pozdravili tudi na Japonskem, vendar je premier Šinzo Abe opozoril, da mora Pjongjang storiti konkretne korake v zvezi z denuklearizacijo Korejskega polotoka in drugimi vprašanji. Opozoril je, da bodo še naprej budno spremljali dogajanje v Pjongjangu.
Tudi slovenski predsednik Pahor je v sporočilu za javnost pozdravil pripravljenost za dialog in mirno rešitev vseh odprtih vprašanj. "Zgodovinsko srečanje predsednikov obeh Korej in z njim povezani obeti za trajen mir in spravo na Korejskem polotoku so dokaz več, da je mogoče celo najbolj zapletena vprašanja rešiti po mirni poti, če za to obstaja premočrtna politična volja," piše v sporočilu.
Zgodovinsko srečanje voditeljev Korej je zelo pomemben in spodbuden prvi korak, a potrebnega bo še veliko trdega dela, pa je danes v Bruslju poudaril generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg. "Nato popolnoma podpira politično rešitev napetosti v regiji," je izpostavil Stoltenberg, ki se je o veliki razsežnosti napetosti prepričal sam ob nedavnem obisku Južne Koreje in demilitariziranega območja.
Generalni sekretar tako pozdravlja današnje srečanje voditeljev Korej, napredek, ki sta ga dosegla, in njuno zavezanost mirnemu reševanju razhajanj. A obenem izpostavlja, da bo po tem "zelo pomembnem" in "spodbudnem" prvem koraku še veliko trdega dela.
Stoltenberg je tudi ponovil, da je treba ohraniti mednarodni pritisk gospodarskih sankcij, dokler ne bo pravih sprememb. Prepričan je, da je prav močan mednarodni politični, diplomatski in ekonomski pritisk ustvaril pogoje za današnje srečanje.
To je šele tretje srečanje voditeljev Korej po koncu korejske vojne (1950-1953). Prva dva korejska vrha leta 2000 in 2007 sta potekala v Pjongjangu.
KOMENTARJI (759)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.