V zaporu v mestu Cascavel na jugu Brazilije je v nedeljo zjutraj izbruhnil revolt, v katerem je sodelovalo najmanj 700 zapornikov.
Ker so nezadovoljni z upravljanjem zapora, hrano in higieno, so zamaskirali svoje obraze, nato pa prevzeli nadzor nad več deli zapora, podtikali požare in stavbo tem skoraj popolnoma uničili. Pri tem so ubili štiri zapornike – dvema so odrezali glave, dva pa so vrgli z višjega nadstropja. V času izbruha izgredov je bilo na delu le deset paznikov, dva od njih so zaporniki vzeli za talca.

Lokalni mediji poročajo, da so zaporniki moške zvezali za gležnje, jih pustili viseti s strehe enega izmed poslopij zapora ter jih pretepali. "Znotraj zapora se odvijajo prizori terorja," je povedal odvetnik zaporniškega sindikata Jairo Ferreira.
Danes je pod nadzorom zapornikov še 60 odstotkov zapora, pristojne oblasti pa naj bi obnovile pogajanja za rešitev krize. Vodi jih ministrica za varnost v zvezni državi Parana Maria Tereza Uille Gomes. "Pogajanja se nadaljujejo. Upamo, da bo situacija še danes razrešena," je povedal njen predstavnik Elson Faxina. Zaporu so ustavili dobavo vode in elektrike, varujejo pa ga policisti, saj želijo preprečiti širjenje nemirov.
Po poročanju dopisnika britanske medijske hiše BBC iz Brazilije spopadi med zaporniki verjetno predstavljajo boje med rivalskimi mamilarskimi tolpami.
Da so razmere v zaporu dejansko slabe, pa izhaja tudi iz izjave sindikata paznikov. Ti so opozorili, da zaradi pomanjkanja sredstev prostori niso redno vzdrževani. Navedli so tudi, da se zaporniki pritožujejo nad slabo hrano, da nimajo nujnih higienskih pripomočkov, da nimajo na voljo odvetnikov, na voljo pa tudi ni dovolj paznikov. "Vse skupaj je tragedija, ki samo čaka, da se zgodi," so zapisali v pazniškem sindikatu.
Brazilski zapori 'pokajo po šivih'
Sicer pa je Brazilija četrta država na svetu po številu zapornikov. Zaprtih naj bi bilo namreč kar pol milijona ljudi, dodatno težavo pa predstavlja prenatrpanost zaporov, saj je v njih prostora za okoli 300.000 zapornikov.
Mediji še poročajo, da v številnih zaporih primanjkuje resursov, kar pomeni, da posledično v njih oblast prevzemajo vplivne kriminalne tolpe.
V začetku tega leta je po več nasilnih uporih, v katerih je umrlo večje število ljudi, visoka komisarka za človekove pravice Navi Pillay pozvala k preiskavi številnih nasilnih smrti v brazilskih zaporih.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.