upor

Poskus vrnitve kralja na prestol, dva Nepalca ubita

30. 03. 2025 08.03

Nepalska vlada preiskuje nasilje med petkovim shodom privržencev nekdanjega kralja, ki so zahtevali obnovo ustavne monarhije. Ubiti sta bili vsaj dve osebi, najmanj 112 je ranjenih.

V Istanbulu sto tisoči na protestih v podporo Imamogluju

29. 03. 2025 14.05

V Turčiji kljub prepovedi zborovanj potekajo novi protesti v podporo priprtemu županu Istanbula Ekremu Imamogluju. Po poročanju medijev se je v Istanbulu zbralo že več sto tisoč ljudi.

Nov upor proti vetrnim elektrarnam: v Halozah zbirajo podpise proti gradnji

25. 03. 2025 20.18

Na območju dveh občin v Halozah nameravajo Dravske elektrarne Maribor postaviti pet vetrnih elektrarn, visokih do 220 metrov. Prebivalci so zaskrbljeni in ogorčeni, saj so za podrobnosti projekta izvedeli šele pred kratkim. Uradno obveščeni niso bili niti tisti, ki bi jim zaradi gradnje vetrnic država odvzela dele njihovih zemljišč. Združili so se v Civilno iniciativo in v manj kot dveh tednih zbrali več kot 1500 podpisov občanov proti gradnji vetrnic.

Veliki protest je mimo, na potezi je Vučić: kaj sledi?

16. 03. 2025 21.06

So množični protesti že prerasli okvir študentskih blokad in postali širši družbeni upor proti režimu Aleksandra Vućića? Daleč smo še od od tega, da bi se Vućiću resno majal predsedniški stolček, ocenjujejo poznavalci Balkana. Prvi mož Srbije je sinoči pokazal zakaj je najmočnejši srbski politik zadnjih let. Po tednu groženj in obtoževanj je spretno obrnil ploščo, zdaj pravi - slišal sem vas. Kaj torej sledi?

Menjava pnevmatik: raje kot po koledarju se ravnajmo po vremenu

15. 03. 2025 07.48

S 15. marcem je zimske pnevmatike dovoljeno zamenjati z letnimi, če vremenske razmere to dopuščajo, a AMZS strokovnjaki svetujejo, da s tem ni treba hiteti. Ali že menjati zimske pnevmatike ali še ne, je odvisno od okolja oziroma območja najpogostejših voženj. V gorskih, hribovitih in višje ležečih predelih je tudi v spomladanskih mesecih treba pričakovati slabše, celo vsaj začasne zimske razmere, v nižinah in posebej v priobalnem območju pa skorajda ne.

V Republiki Srbski sprejeli osnutek nove ustave in nov sporni zakon

14. 03. 2025 13.24

Parlament Republike Srbske je v četrtek sprejel osnutek nove ustave in zakon o zaščiti ustavnega reda Republike Srbske, ki tej entiteti BiH daje večje pristojnosti. Iz urada visokega predstavnika so opozorili, da gre za neposreden napad na pravni red države, Združeni narodi pa so vse strani pozvali k zadržanosti.

Pokol Alavitov in kristjanov v Siriji, EU: Krivi so Asadovi privrženci

10. 03. 2025 09.28

Krvav konec tedna v Siriji je vzel več kot 1000 življenj. Splet so preplavili posnetki trupel in tudi usmrtitev sirskih kristjanov, Alavitov in pripadnikov drugih islamskih manjšin. Gre za oster odgovor vlade v Damasku na upor lokalnega prebivalstva in privržencev nekdanjega predsednika Asada. Več civilistov se je pred pokoli zateklo v rusko vojaško oporišče v Latakiji. ZDA in Rusija sklicujeta izredno sejo Varnostnega sveta ZN, EU pa medtem za pokole krivi privržence Asada.

Vučić proteste označil za 'upor privilegiranih in bogatih'

02. 03. 2025 16.52

Srbski predsednik Aleksandar Vučić je po petem množičnem študentskem protestu v Srbiji v Boru sporočil, da po "neuspešni barvni revoluciji" sledi "uspešna kontrarevolucija" in napovedal, da bo kmalu celotno Srbijo pozval v Beograd, da bi "pokazali, da Srbija ni pest ovsa, ki jo bodo z lahkoto pozobali", poročajo srbski mediji. Protestniki so medtem povabili k novemu množičnemu shodu 15. marca v Beogradu.

Žan Serčič začenja praznovanje 15. obletnice glasbene kariere

26. 02. 2025 18.23

Plamen, ki je v vsakem izmed nas, gori tako dolgo, dokler ga negujemo. In enako je v ljubezni. V to je prepričan stari znanec našega šova Slovenija ima talent, glasbenik Žan Serčič. Pri snemanju spota za pesem Plamen in kri je vsestranski glasbenik v roke prijel številne inštrumente, sedel je tudi za bobne, nekoliko bolj živahni kitarski ritmi pa, kot pravi, napovedujejo novo poglavje njegovega glasbenega ustvarjanja. Že pri enajstih letih je bilo zanj usodno srečanje z njegovo prvo električno kitaro, ljubezen do glasbe pa je razvil že prej med igranjem klasične kitare. Letos Žan obeležuje že 15. obletnico kariere, ki jo bo z oboževalci proslavil septembra v ljubljanskih Križankah.

Prekinjena tekma, metek v denarnici in pobeg, ki to sploh ni bil

23. 02. 2025 07.00

Skupinski upor obsojencev, ki jim je pravosodni policist tik pred koncem pomembne tekme izklopil televizor. Obsojenec, ki je pobegnil dvakrat – samo zato, da je dokazal, da je to mogoče. Trojica, ki je v 33 sekundah preplezala žičnato ograjo. In debela denarnica, ki je prestregla pot izstreljenega naboja. Zgodovino Zavoda za prestajanje kazni Dob pri Mirni je zaznamovalo več izrednih dogodkov, ki odmevajo še danes.

Edinstvena zbirka, skrita očem javnosti

22. 02. 2025 07.00

Ste vedeli, da je Silvo Plut v delavnici zapora na Dobu izdelal skrivno sobo, kamor je hodil s svojim ljubimcem – dokler se ga ni naveličal in ga hotel umoriti? Ali pa, da smo Slovenci edini v Evropi imeli psa, usposobljenega za iskanje mobilnih elektronskih naprav? Da je bil zadnji zapornik, obsojen na smrtno kazen in leta 1959 tudi usmrčen, Franc Rihtarič? Vse to in še več razkriva posebna muzejska zbirka, ki pa ni prosto dostopna.

Slovenski državni vrh se ograjuje od podpornih izjav Jankovića Vučiću

01. 02. 2025 19.48

V Sloveniji se medtem vrstijo odzivi na pismo podpore, ki ga je srbskemu predsedniku Vučiču poslal ljubljanski župan Janković. V njem ga je med drugim pozval, naj ne dovoli, da bi pritiski ali napadi zamajali smer, ki jo je začrtal v Srbiji ter mu ponudil brezpogojno pomoč. Slovenski državni vrh se je od teh izjav ogradil. V uradu predsednice republike poudarjajo, da Jankovićeve izjave niso uradno stališče Slovenije, enako na zunanjem ministrstvu. Nekdanji evroposlanec Klemen Grošelj se je srbskim študentom opravičil, sto Ljubljančank in Ljubljančanov pa županu sporoča: Ne v našem imenu.

Bidnova zapuščina v senci

19. 01. 2025 16.56

Bela hiša je v iztekajočih se dneh mandata odhajajočega ameriškega predsednika Joeja Bidna izdala obsežen seznam vseh dosežkov njegove vlade. A ti bodo vsaj še nekaj časa ostali v veliki senci poraza njegove podpredsednice in demokratske kandidatke Kamale Harris na volitvah, ki je omogočil vrnitev Donalda Trumpa na oblast. Ta bo sedaj štiri leta intenzivno odpravljal Bidnovo dediščino.

Nov nalog za pridržanje Juna, 'predsednikova palača postaja trdnjava'

07. 01. 2025 14.54

Sodišče v Seulu je izdalo nov nalog za pridržanje suspendiranega južnokorejskega predsednika Jun Suk Jeola v povezavi z njegovo razglasitvijo vojnega stanja v začetku decembra, potem ko se je v ponedeljek veljavnost prejšnjega naloga iztekla. Predsednik medtem ostaja v svoji palači, kjer varnostniki preprečujejo njegovo pridržanje.

Obdukcija morilca s Cetinja: ni bil tako pijan, kot so sprva domnevali

06. 01. 2025 11.38

Črnogorska policija je sporočila podrobnosti obdukcije osumljenca, ki je ubil 12 ljudi, večinoma svojih bližnjih prijateljev in sorodnikov. Izkazalo se je, da je imel v krvi nižjo raven alkohola, kot so sprva domnevali. Direktor policijske uprave je povedal tudi, da motiv še ugotavljajo, a da del razloga za grozljivo dejanje morda tudi njegova osebnost – počutil naj bi se zavrnjenega, imel je nizek prag tolerance, naj bi bil ljubosumen.

V Južni Koreji še naprej zborovanja v podporo suspendiranemu predsedniku

05. 01. 2025 08.48

V Južni Koreji se kljub snežnemu metežu nadaljujejo množična zborovanja v podporo suspendiranemu predsedniku države Jun Suk Jeolu, potem ko je v petek spodletel poskus njegove aretacije. Jun je napovedal pritožbo, v Seul pa medtem prihaja ameriški zunanji minister Antony Blinken.

V Južni Koreji poskus aretacije predsednika preklicali zaradi upora

03. 01. 2025 06.29

Južnokorejski preiskovalci so preklicali poskus aretacije suspendiranega predsednika države Jun Suk Jeola. Naleteli so namreč na prevelik upor pred predsedniško palačo, kjer so se zbrali protestniki in predsednikovi osebni stražarji.

V Siriji se nadaljuje oblikovanje prehodne vlade

22. 12. 2024 13.46

Sirski islamistični uporniki, ki so pred dvema tednoma strmoglavili predsednika Bašarja al Asada, nadaljujejo oblikovanje prehodne vlade, ki jo vodi Mohamed al Bašir. Za zunanjega ministra so imenovali Asada Hasana al Šibanija, obrambni minister pa bo Muraf Abu Kasra.

Zaradi domnevnega razmerja z mladoletnico Moralesu grozi aretacija

18. 12. 2024 11.18

Bolivijsko tožilstvo je sporočilo, da je izdalo nalog za prijetje nekdanjega predsednika države Eva Moralesa zaradi domnevnega razmerja z mladoletnico. Morales je v odzivu svojemu nasledniku Luisu Arceju očital, da proti njemu vodi okrutno sodno vojno.

Po skoraj 14 letih državljanske vojne v Siriji padec Asadovega režima

09. 12. 2024 11.02

Državljanska vojna v Siriji, ki jo je pred skoraj 14 leti sprožilo zatrtje protivladnih protestov, je terjala več kot pol milijona smrtnih žrtev, z domov pognala milijone ljudi, državo pa razdelila na več območij vpliva. V zadnjih dneh je doživela nepričakovan zasuk s padcem režima Bašarja al Asada. Sledi kronologija glavnih dogodkov vojne.

Kako bodo ravnali uporniki? V Damasku uvedena policijska ura

08. 12. 2024 06.48

Sirski uporniki na čelu z islamistično skupino Hajat Tahrir al Šam (HTS) so po bliskoviti ofenzivi s severozahoda države zavzeli Damask in strmoglavili avtokratski režim. Predsednik Bašar al Asad je pobegnil iz države in skupaj z družino azil dobil v Rusiji. V prvih odzivih prevladuje navdušenje nad padcem diktature, nihče pa ne ve, kako bodo naprej ravnali uporniki. HTS ima namreč korenine v teroristični mreži Al Kaida in nasilno preteklost.

Kdo je Asad, ki je Siriji s trdo roko vladal skoraj četrt stoletja

08. 12. 2024 12.05

Sirski predsednik Bašar al Asad, ki naj bi, potem ko so uporniki zavzeli Damask, pobegnil iz države, je Siriji s trdo roko vladal skoraj četrt stoletja. Na oblasti je leta 2000, ko je bil star 34 let, nasledil očeta Hafeza.

35 let po akciji Sever: 'To je bil prelomni trenutek'

30. 11. 2024 19.42

Na predvečer 35. obletnice akcije Sever, ki je z enotnim in odločnim odzivom Slovencev 1. decembra leta 1989 preprečila napovedan "miting resnice", ki so ga v Ljubljani želeli izvesti srbski nacionalisti, se je v Cankarjevem domu odvila osrednja slovesnost. Takratni organi za notranje zadeve so s pomočjo gasilcev, zdravstvenih delavcev, celo železničarjev, ki so se uprli, da bi v Ljubljano prevažali udeležence mitinga – Slovenijo zavarovali pred nasilnim posegom in morebitnim vojaškim udarom ter s tem zaščitili demokratične procese v Sloveniji.

'Ameriški' Kurdi na pomoč 'ruskemu' Asadu, islamisti teptajo palestinsko zastavo

30. 11. 2024 17.07

Sirska državljanska vojna je drugo ime za popoln kaos. Islamistične milice na severozahodu države so sprožile veliko ofenzivo proti dvomilijonskemu mestu Alepo in presenetljivo hitro prodrle skozi šibko obrambo vladnih sil ter se prebile v mestno središče. Zaradi zloma fronte se je čez noč oblikovalo novo zavezništvo. Islamistom, ki jih domnevno podpira Turčija, so se poleg sil predsednika Bašarja al Asada po robu postavili Kurdi, ki jih podpirajo ZDA in, kot kaže, tudi enote sirske opozicije (SDF).

Kaos, odpovedi in prisila v Slovenj Gradcu? 'Izjemo so zlorabili, zdaj se upirajo'

27. 11. 2024 12.21

Te dni so nam pisali, kot so se podpisali, zaskrbljeni meščani občine Slovenj Gradec in koroške regije, ki jih skrbi stanje v slovenjgraškem zdravstvenem domu oziroma v celotni regiji, še posebej, ko gre za nujno medicinsko pomoč. Obetal naj bi se kolaps storitev. Pristojni pa pravijo, da je zgodba nekoliko bolj zapletena.

Na najglasnejši radijski postaji v Sloveniji bo odslej kraljevala Jana Morelj

11. 11. 2024 20.10

Ko Jano Morelj pri nas spremljate v vlogi vremenarke, si ne bi mislili – ampak njen pravi imidž je usnjena jakna in rock do konca na glas. Z ekipo sodelavcev je zagnala najbolj glasno radijsko postajo v Sloveniji – Radio 1 Rock, v novi studio privihrala na Harleyju, na otvoritev pa povabila številne glasbene goste z vrha domače rock scene: Siddharta, Alo!stari, Mrfy ter številne druge.

Nad Tajvanom zaznali rekordno število kitajskih vojaških letal

15. 10. 2024 08.40

Nad Tajvanom, ki ga je v ponedeljek v obsežnih vojaških vajah Kitajska obkolila, so zaznali največje število vojaških letal v enem dnevu doslej. Po navedbah tajvanskega obrambnega ministrstva so jih v 25 urah do 6. ure po lokalnem času našteli 153. V okolici otoka so zaznali tudi 14 vojaških ladij, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Katera filmska nadaljevanja so najbolj razočarala?

13. 10. 2024 08.00

Luč sveta je ugledal težko pričakovani film Joker: Norost v dvoje, nadaljevanje uspešnice Joker iz leta 2019. Mešanica visokih pričakovanj in dejstva, da je zgodba o priljubljenem zlobnežu postala muzikal, je poskrbela za mlačne odzive. V luči neizpolnjenih pričakovanj, ki jih je pri mnogih pustil Joker: Norost v dvoje, se je porajalo vprašanje, katera filmska nadaljevanja so v zgodovini najbolj razočarala?

Padec trdnjave Ugledar: koliko je stala ruska zmaga?

02. 10. 2024 16.24

Bitka za Ugledar je končana. Dve leti in pol so si ruske sile prizadevale osvojiti urbano trdnjavo sredi zahodnodoneške ravnine in pri tem doživele serijo porazov zaradi slabo koordiniranih in trmastih frontalnih napadov ter krčevitega upora ukrajinskih sil pod vodstvom 72. brigade. Naposled pa je bil njen upor zlomljen. Ima simbolična in draga ruska zmaga tudi (večji) strateški pomen?

Hitri in drzni po gorenjsko, letališče postalo dirkališče

24. 09. 2024 06.30

Na dober kilometer dolgi in 23 metrov široki asfaltni stezi, ki teče vzporedno s traso gorenjske avtoceste, se je hrumenje letalskih motorjev umaknilo hrupu avtomobilskih in cviljenju gum. Letališče Lesce so zavzeli športni (ali pa tudi ne) avtomobili, ki so se v le nekaj sekundah v parih izstrelili mimo navdušenih gledalcev.