Sodelovale naj bi tudi ZDA, a ne v prvi bojni vrsti. "Turki so tisti, ki skrbijo za organizacijo in koordinacijo. Sistem deluje po načelu trikotnika. Na vrhu je Turčija, na drugih koncih pa Savdska Arabija in Katar. Ameriška obveščevalna služba deluje zelo previdno, preko posrednikov. A ti so tisti, ki kontrolirajo dostop do orožja in poti pošiljk."
Operacije v bazi naj bi strateško načrtoval Katar, majhna, z nafto bogata država, ki je orožje dobavljala že libijskim upornikom. V operacijo pa naj bi bila vpletena tako politični kot vojaški vrh države. "Vse orožje dobavljajo Katar, Savdska Arabija in Turčija, je pa ruske izdelave, saj so sirski uporniki tovrstnega orožja navajeni in ga znajo uporabljati brez usposabljanja. Pa tudi, ker Američani nočejo, da se razve, da se vpletajo v sirsko vojno. Orožje kupujejo na črnem trgu, nekaj pa ga uporniki ukradejo tudi sirski vladni vojski," še trdi vir.
Ameriški predsednik Barack Obama je v primeru Sirije doslej zagovarjal diplomatsko pot reševanja spora. Nekoliko bolj ostra je bila ameriška državna sekretarka Hillary Clinton. Zahodni svet je sicer nad dogajanjem v Siriji zaskrbljen tudi zato, ker ni jasno, kaj se bo v državi zgodilo po Asadovem odhodu. Med uporniki so namreč tudi islamski skrajneži in zagovorniki džihada.
Obstoj baze za pomoč sirskim upornikom sicer po svoje pojasnjuje tudi, kako je načeloma slabo opremljenim in slabo organiziranim skupinam upornikov uspelo izpeljati operacije, kot je bila na primer tista 18. julija, ko so v bombnem napadu ubili štiri Asadove ključne ljudi.
Turčija sicer obstoj baze uradno zanika. To je ponovil tudi neimenovan turški diplomat. "Sirski minister za informiranje Turčijo in druge države obtožuje, da ubijajo ljudi. Turčija ni teroristična država. Obsojamo vse napade in se v vojno ne vpletamo," je dejal.
Sta pa ameriška pripadnika varnostnih sil menda potrdila, da Turčija upornikom izdatno pomaga, tudi z vojaškim treningom. Pri tem naj bi sodelovalo tudi 20 prebeglih Asadovih generalov. Po poročilih izraelske obveščevalne službe naj bi sicer doslej na stran upornikov prebegnilo okoli 20.000 sirskih vojakov.
Razlog za večjo angažiranost Turčije za težave v Siriji naj bi bila sicer nedavna sirska sestrelitev turškega vojaškega letala, ki je za kratek čas zašlo iz načrtovane smeri.
Pri treningu upornikov pa naj bi pomagal tudi Katar, kjer so pred dvema tednoma mobilizirali pripadnike posebnih sil, ki naj bi zdaj delali kot inštruktorji.
Zahod igra previdno igro
Ključni igralci na Bližnjem vzhodu – ZDA, Izrael, Francija in Velika Britanija, so doslej v zvezi s Sirijo igrali precej previdno igro. Predvsem zato, ker naj bi bili prepričani, da kakršen koli že bo konec sirskega konflikta, v nobenem primeru ne bo dober.
"Čeprav Sirija proti Izraelu nobenega naboja ni izstrelila že zadnjih 20 let, je vseeno Izrael tisti, ki bi mu najbolj škodovalo, če bi se postavil na stran, ki bo na koncu izgubila," meni neimenovani visoki predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva.
Evropa pa se je od spora zaenkrat distancirala, niti ne skrbi za dobavo orožja ali trening upornikov. Tudi ZDA upornikom doslej niso poslale bolj sofisticiranega orožja za uničevanje tankov. Čeprav nekaj ameriških konzervativnih politikov meni, da bi bila dovolj že manjša pošiljka sodobnega orožja, s katero bi uporniki lahko obračunali z vojsko.
A bodo ZDA takšno orožje obdržale zase. Nihče namreč noče tvegati, da bi se na koncu vojne znašlo v rokah teroristov, ki bi ga nato uporabili proti ZDA.
Po Asadu …
Cio in izraelsko obveščevalno službo najbolj skrbi, da se bodo med upornike pomešali pripadniki Al Kaide in se po padcu Asada dokopali do kemičnega orožja, ki ga je vojska namestila v skladišča ob državnih mejah.
"Prava nočna mora bi bila, da bi orožje za množično uničenje prišlo v neprave roke. To nas zelo skrbi. Navsezadnje – mi smo tukaj. ZDA so v primerjavi z nami precej oddaljene," je dejal Sima Shine, nekdanji vodja izraelskega Mossada. Med tistimi, ki si želijo sirskega kemičnega orožja, naj bi bil sicer tudi Hezbolah.
"Če Asad pade, bo v državi zavladala anarhija. Možno pa je tudi, da bi se Asad maščeval tako, da bi orožje razdelil kar sam," še meni Shine.
Britanska obveščevalna služba je sicer v nasprotju z nekaterimi drugimi prepričana, da Asad državo še vedno drži trdno v rokah. Prav tako so prepričani, da se ne bo predal, ampak se bo boril do bridkega konca.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.