''Pariški sporazum spodjeda našo ekonomijo, škoduje našim delavcem, slabi našo suverenost, nalaga nesprejemljivo pravno tveganje in nas postavlja v trajni slabši položaj v primerjavi z drugimi državami sveta. Da bi izpolnil svojo dolžnost, da zaščitim Ameriko in njene prebivalce, sporočam, da se ZDA umikajo iz pariškega podnebnega sporazuma," je na vrtu Bele hiše sporočil ameriški predsednik Donald Trump. "Ta pariški sporazum je slab dogovor za Američane in s svojo odločitvijo samo izpolnjujem predvolilno obljubo, da bodo na prvem mestu ameriški delavci," je še dejal.
Napovedal je začetek novih pogajanj za vstop v pariški sporazum pod novimi pogoji ali pa drug sporazum, ki "mora biti bolj pravičen". Je pa dodal, da mu je pravzaprav vseeno, če bodo nov sporazum sprejeli ali ne.
Trump je v dolgi razlagi svoje odločitve zavrnil znanstveno statistiko o segrevanju ozračja kot zanemarljivo in užival v aplavzu članov administracije, ki so jih v Rožnem vrtu postavili v prve vrste pred novinarje, ki so nemo poslušali Trumpovo realnost o mednarodnem redu in odnosih na čelu s trditvami, da ves svet izkorišča ZDA, kar se bo pod njegovo vladavino končalo.
Trump je trdil, da bi vztrajanje ZDA pri pariškem podnebnem sporazumu uničilo ameriško gospodarstvo, ko bi največji onesnaževalci, kot sta Kitajska in Indija, lahko še naprej mazali okolje. Pri tem se je skliceval na Wall Street Journal, ki piše, da je umik iz sporazuma v ameriškem interesu, posledic za podnebje pa ne bo.
"Amerika pod mojim vodstvom bo imela najbolj čisto vodo in najbolj čist zrak na svetu," je dejal Trump in ponudil kongresnim demokratom naj sodelujejo z njim za nov sporazum, ki bo zaščitil Ameriko in davkoplačevalce. "Naj pridejo obstrukcionisti in se usedejo z menoj, da bo vse lepo in prav," je med drugim dejal predsednik, ki zagotavlja, da ga okolje zelo skrbi, vendar je čas, da se Pittsburgh in druga ameriška mesta postavijo nad Pariz.
PREBERITE ŠE: Kaj sploh je pariški podnebni sporazum?
Trump je že včeraj prek Twitterja napovedal oznanitev svoje odločitve, temu pa je pridal še geslo "Naredimo Ameriko spet veliko".
Še pred to objavo je dejal, da je slišal veliko mnenj glede zadeve, in to “od mnogih ljudi, z različnimi mnenji”. Iz Bele hiše pa so nato prišle navedbe neimenovanih virov, da bo Trump od sporazuma odstopil. Verjeti ali ne? Težko. Kako nejasne so stvari celo znotraj Trumpove administracije, dokazuje torkova izjava njegovega tiskovnega predstavnika Seana Spicerja. Na vprašanje, če Trump verjame, da ima človek kakršenkoli vpliv na podnebne spremembe, je odgovoril: “Iskreno povedano, ga nisem še vprašal. Morali boste počakati.”
Trumpa prepričevali svetovni voditelji, papež Frančišek mu je podaril encikliko o okoljskih spremembah
Že sama napoved odstopa je razburila evropske zaveznike. Med zadnjim obiskom Bruslja in na vrhu G7 v Siciliji so ga ti prepričevali, naj ZDA ostanejo del pomembnega sporazuma proti podnebnim spremembam. Papež Frančišek pa mu je dal zgovorno darilo – svojo encikliko o okoljskih spremembah, a očitno ni pomagalo.
Ivanka se tokrat z očetom ne strinja
Trump je sicer že med kampanjo sporazum kritiziral in ga označil za prevaro v korist Kitajske. Tudi njegov svetovalec Steve Bannon in celo novi direktor okoljske agencije EPA Scott Pruitt sta se zavzemala za odstop od sporazuma. Trump je po prevzemu oblasti vseeno umiril ton in dejal, da ohranja odprtost glede podnebnih sprememb. Domnevno naj bi na njegovo mnenje vplivala tudi hčerka Ivanka in zet Jared Kushner, ki podpirata sporazum.
Ustanovitelj Tesle in SpaceX: Če ZDA odstopi, ne računaj več name
Sicer tudi ameriška javnost v veliki meri ni naklonjena Trumpovi napovedani nameri. Oglasili so se številni nasprotniki, med temi tudi ustanovitelj podjetja Tesla in SpaceX Elon Musk. Ta je Trumpu celo sporočil, naj v primeru odstopa pozabi na njegovo sodelovanje v gospodarskem svetovalnem telesu Bele hiše. In napoved tudi uresničuje. na Twitterju je sporočil, da izstopa iz svetovalnih teles. ''Podnebne spremembe so dejstvo. Odstop od pariškega sporazuma ni dobro ne za ZDA ne za svet.''
Nancy Pelosi, ena vodilnih demokratov v ameriškem kongresu, je morebitno opustitev sporazuma označila kot "totalno odpoved ameriškega vodstva in resno grožnjo za prihodnost našega planeta".
ZDA so sicer ene izmed 147 pogodbenic zgodovinskega pariškega sporazuma, katerega cilj je z zniževanjem izpustov toplogrednih plinov omejiti segrevanje na manj kot dve stopinji Celzija glede na predindustrijsko dobo, države pa spodbuja k ukrepom za omejitev rasti globalne temperature na 1,5 stopinje.
EU in Kitajska sta sicer že pred časom podali jasno sporočilo, da bosta nadaljevali s prizadevanji, ki jih predvideva sporazum, ne glede na odločitev ZDA. Bi pa razhod zagotovo prinesel posledice, saj so ZDA takoj za Kitajsko drugi največji “ogljični” onesnaževalec.
Kitajska bo spoštovala sporazum, evropski voditelji svarijo Trumpa: Ne poslabšuj (politične) klime
Kitajska bo neomajno uresničevala določila pariškega podnebnega sporazuma, je danes zagotovil kitajski premier Li Keqiang in ostale pogodbenice pozval, naj storijo enako.
"Kitajska bo izpolnjevala zaveze, ki jih je dala kot podpisnica pariškega sporazuma, in bo sledila zastavljenim ciljem do leta 2030," je na skupni novinarski konferenci z nemško kanclerko Angelo Merkel danes v Berlinu poudaril kitajski premier.
Kot je dodal Li, upa, da bo Kitajska lahko sporazum izpolnjevala v sodelovanju z drugimi.
Kitajska je sicer največja svetovna proizvajalka toplogrednih plinov – skupaj z ZDA ustvarita 40 odstotkov vseh globalnih izpustov – a hkrati največ na svetu vlaga v obnovljive vire energije.
Li je danes izpostavil, da je v najboljšem interesu Kitajske, da vztraja pri sporazumu.
Kitajski premier in Merklova sta sicer v Berlinu prisostvovala podpisu več pogodb, med drugim bosta nemški družbi Volkswagen in Daimler s kitajskimi družbami sodelovali na področju razvoja električnih vozil.
Trumpa je k spoštovanju okoljskih zavez pozvalo tudi več evropskih voditeljev. Prosim, da ne poslabšujete (politične) klime, je preko Twitterja Trumpu sporočil predsednik Evropskega sveta Donald Tusk.
Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker pa je v sredo v Berlinu dejal, da je privrženec čezoceanskih odnosov, a "če pride ameriški predsednik in naznani, da ZDA odstopajo od sporazuma, je dolžnost Evrope, da pove, da stvari ne funkcionirajo na ta način".
Juncker je poudaril, da podnebne spremembe ogrožajo obstanek 83 držav. Trumpa je posvaril, da izstop iz dogovora ne bo nujno tako enostaven kot se mu zdi. Washingtonu bi odstop iz pariškega podnebnega sporazuma vzel tri ali štiri leta, je dejal predsednik Evropske komisije in še enkrat ponovil, da je ideja, da lahko ZDA kar izginejo iz sporazuma, netočna.
"Ni vsak zakon in mednarodni dogovor lažna novica," je še dejal Juncker.
KOMENTARJI (126)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.