Nemška kanclerka Angela Merkel je danes prevzela odgovornost za poraz njene Krščansko-demokratske unije (CDU) na nedeljskih deželnih volitvah v zvezni deželi Mecklenburg-Predpomorjansko. Ob tem je ob robu vrha skupine G20 poudarila, da je bilo njeno ravnanje ob begunski krizi pravilno.
"Seveda je to povezano tudi z begunsko politiko, tako da sem odgovorna," je izpostavila nemška kanclerka, potem ko je njena CDU na nedeljskih volitvah z 19-odstotno podporo osvojila tretje mesto. "Odločitve, sprejete v zadnjih nekaj mesecih, so bile pravilne," je dodala ob robu vrha skupine gospodarsko najrazvitejših držav, ki poteka v kitajskem Hangzhouu.
Generalni sekretar CDU Peter Tauber je pred tem dejal, da je vlada Merklove že sprejela vrsto ukrepov za zmanjšanje pritoka beguncev, integracijo 1,1 milijona migrantov, ki so lani prišli v Nemčijo, in izboljšanje varnosti v državi. "Potreben je čas, da bodo ukrepi začeli učinkovati in da ponovno pridobimo zaupanje, ki je bilo izgubljeno," je v Berlinu povedal Tauber.
Volilni izid klofuta za begunsko politiko Merklove
Krščansko-demokratsko unija (CDU) nemške kanclerke Angele Merkel je na volitvah v nemški zvezni deželi Mecklenburg-Predpomorjansko po začasnih izidih izgubila mesto druge najmočnejše stranke za socialdemokrati (SPD), saj jo je prehitela desničarska AfD, ki se je tako uvrstila že v deveti deželni parlament. V Mecklenburg-Predpomorjanskem sicer leži domači volilni okraj Merklove, zato izid pomeni klofuto za kanclerko in njeno beguncem naklonjeno politiko.
AfD je po večini preštetih glasov prejela 20,8 odstotka, kar pomeni, da bo prvič zasedla sedeže v deželnem parlamentu v deželi Mecklenburg-Predpomorjansko. Sicer že ima predstavnike v osmih drugih deželnih zakonodajnih telesih in bo po splošnih volitvah naslednje leto najverjetneje vstopila tudi v državni parlament, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Vodja AfD v Mecklenburg-Predpomorjanskem Leif-Erik Holm je izpostavil, da bi lahko volilni rezultat pomenil opozorilo nemški vladi, naj ponovno razmisli o begunski politiki odprtih rok. "Današnji dan bi bil lahko začetek konca kanclerstva Angele Merkel," je dodal.
Uvrstitev CDU na teh volitvah, kjer je dosegla 19 odstotkov glasov, predstavlja novo preizkušnjo za sporno politiko Merklove do beguncev.
Levosredinski socialdemokrati (SPD), ki trenutno sestavljajo veliko koalicijo s CDU, je s 30,6 odstotka ostala najmočnejša stranka. Predsednik deželne vlade iz vrst SPD Erwin Sellering je danes dejal, da mora biti dežela ponosna na to, kar je dosegla po ponovni združitvi Nemčije leta 1990. Dodal je, da je prepričan, da volivci "ne bodo dopustili, da AfD to uniči".
Rezultat kljub izgubi obeh vladajočih strank, tako SPD kot tudi CDU, pomeni, da bosta lahko oblikovali koalicijo tudi v prihodnjem petletnem obdobju. A socialdemokratski premier Sellering v nedeljo še ni potrdil, ali namerava vnovič sestaviti koalicijo s CDU.
'Nočna mora, ki se je uresničila'
Vodja AfD Frauke Petry je uspeh svoje stranke pripisala kanclerkini katastrofalni migracijski politiki.
Medtem pa je generalni sekretar CDU Peter Tauber dejal, da je do bridkega poraza stranke prišlo zaradi širšega nezadovoljstva in protesta proti odločitvi Merklove, da pusti nemške meje odprte.
Na uspeh AfD se je odzvala tudi judovska skupnost v Nemčiji. "Dejstvo, da se lahko skrajno desna stranka, ki na tako ogabno žaljiv način poziva proti manjšinam, tako nenadzorovano povzpne, pomeni nočno moro, ki se je uresničila," je povedala nekdanja vodja Osrednjega sveta Judov v Nemčiji Charlotte Knobloch.
Uspeh AfD pa sta pozdravili skrajno desni stranki v Italiji in Franciji. "Kar še včeraj ni bilo mogoče, je postalo mogoče: domoljubi iz AfD so pometli s stranko gospe Merklove," je na družbenem omrežju Twitter zapisala vodja francoske skrajno desne stranke Nacionalna Fronta Marine Le Pen. Vodja italijanske Severne lige Matteo Salvini pa je volitve v Nemčiji označil za "fantastične". "Velik udarec za Merklovo in zmaga za Alternativo za Nemčijo, ki je povezana z ligo in Le Penovo," je zapisal na družbenem omrežju Facebook.
V ospredju razprava, kako integrirati prosilce za azil
Mecklenburg-Predpomorjansko je pretežno podeželska in najrevnejša dežela na nekdanjem komunističnem vzhodu Nemčije z 1,6 milijona prebivalci, ki še vedno čutijo posledice vnovične družitve z zahodom države, kar se med drugim kaže v redki poseljenosti in brezposelnosti.
Pred deželnimi volitvami so se običajno odpirale predvsem lokalne teme. A tokrat je bilo drugače. Lokalna vprašanja je povsem zasenčila razprava, kako integrirati 1,1 milijona prosilcev za azil, ki jim je Merklova lani odprla vrata, in o grožnji islamskega terorizma. Ta dežela je sicer v skladu z nemškim kvotnim sistemom lani sprejela le peščico azilantov - 23.000. In le redki med njimi so v njej ostali.
Na strahu pred begunci, muslimani in terorizmu je jadrala predvsem do tujcev sovražno nastrojena, šele leta 2013 kot evroskeptična ustanovljena AfD.
Že čez dva tedna bodo v Nemčiji nove deželne volitve, tokrat v prestolnici Berlin. Tudi izidi teh bodo pomemben pokazatelj razpoloženja volivcev pred zveznimi parlamentarnimi volitvami, ki bodo septembra prihodnje leto.
KOMENTARJI (317)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.