Proti ameriškemu vojaku Bradleyju Manningu, ki je v začetku aprila na strani Wikileaks.org objavil sporen posnetek iz Iraka leta 2007, so vložili ovadbo. Obtožen je objave zaupnih podatkov in ogrožanja nacionalne varnosti, je sporočila ameriška vojska, zaradi česar ga lahko doleti celo do 52 let zaporne kazni. Medtem se vojakom, ki so, kot je razvidno s posnetka, iz helikopterja streljali na skupino neoboroženih civilistov in jih nekaj tudi ubili, ni zgodilo nič.
22-letni Manning je poleg napačnega ravnanja s posnetkom, ki ga je prenesel na svoj računalnik, obtožen tudi dostopanja do več kot 15.000 zaupnih telegramov ameriškega zunanjega ministrstva. Stran Wikileaks.org sicer v ovadbi ni omenjena, piše zgolj, da je predal posnetek in vsaj en telegram osebi, ki za to ni bila pooblaščena.
Manninga so aretirali in v začetku junija zaprli v Bagdadu, zdaj pa je v priporu v Kuvajtu. Kdaj bo zaslišanje, na katerem bodo določali, ali naj vojaku sodi vojaško sodišče, še ni znano. Preiskava namreč še vedno poteka.
Medtem pa je interni nadzor pokazal, da so vojaki v helikopterju ravnali ustrezno. Fotograf Reutersa in njegov voznik, ki sta bila ubita v napadu, naj bi bila namreč pomešana med upornike, zaradi česar naj bi ju bilo, predvsem zaradi njune opreme, težko ločiti od ostalih.
Manninga je sicer izdal nekdanji heker Adrian Lamo iz Kalifornije. Dejal je, da se mu je vojak zaupal glede posnetka in telegramov. "Izdal sem ga, ker bi se sicer do konca življenja spraševal, ali bi kaj, kar je izdal, koga stalo življenja," je povedal in priznal, da ga odločitev kljub temu preganja.
Lamo je sicer leta 2004 priznal, da je vdrl v mrežo časnika The New York Times. Državi še vedno dolguje 62.800 dolarjev kazni. Zagotovil je, da zaradi izdaje Manninga ni profitiral, niti se mu kazen ni zmanjšala.
KOMENTARJI (102)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.