
Italijanska vlada je sprejela uredbo, s katero je medijem prepovedala objavo vsebine nezakonitega prisluškovanja, potem ko je tožilstvo razkrilo, da je v enem največjih italijanskih podjetij Telecom Italia delovala obsežna zasebna vohunska mreža. V uredbi, ki je začela veljati danes, je vlada predpisala tudi kazen od 20.000 do milijona evrov, ki jo bodo morale plačati časopisne hiše oziroma radijske in televizijske postaje, ki bodo objavile vsebino nezakonito pridobljenih posnetkov, je po srečanju vlade povedal notranji minister Giuliano Amato.
Poleg tega je vlada odločila, da je treba vse nezakonito pridobljene posnetke uničiti, kaznivo dejanje pa je postalo že samo posedovanje materiala, pridobljenega s prisluškovanjem, kar pomeni, da ga ne bo mogoče uporabiti niti na sodiščih. Žrtvam prisluškovanja so obljubili odškodnino.

Amato je pojasnil, da nova določila niso uperjena proti novinarjem, temveč vodstvom v časopisih ter da slednja svobode izražanja ne ogrožajo. »Nov vladni odlok ščiti vse državljane, ne le znanih,« je dejal. Ne sme se zgoditi, da bi moral vsak, ki telefonira, skrbeti, da mu prisluškujejo, je nadaljeval. Predsednik italijanske vlade Romano Prodi pa je povedal, da so s tem želeli preprečiti pojav »verige izsiljevanja«.
Za omenjene ukrepe se je vlada odločila dva dni potem, ko so organi pregona aretirali 21 ljudi, med drugim tudi vodilnega moža družbe Telecom Italia Giuliana Tavarolija in sedanjega vodjo varnostne službe pri Pirelliju, matični družbi TI, Pierguida Iezzija. Med aretiranimi je tudi enajst pripadnikov finančne policije in karabinjerjev.
Obtoženi so korupcije ter nezakonitega pridobivanja bančnih podatkov in posnetkov telefonskih pogovorov. Dokazi pričajo o nezakonitem prisluškovanju sodnikom, politikom ter tudi nogometašem in nogometnim sodnikom od leta 1997.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.