Za posledicami ran, ki jih je dobila med poročanjem iz Alepa, kjer se spopadajo sirska vojska in uporniki, je umrla japonska 45-letna novinarka Mika Jamamoto, je sporočilo japonsko zunanje ministrstvo. Jamamotojeva je bila ranjena, ko potovala skupaj s pripadniki uporniške Vojske svobodna Sirija.
Kot je povedal njen kolega Kuzataka Sato, ki je potoval z njo, ko je bila ranjena, naj bi jo ustrelili pripadniki vladnih sil. "Videli smo skupino ljudi v kamuflažnih uniformah, ki so prihajali proti nam, nato pa so začeli streljati vsepovprek. Od nas so bili oddaljeni le 20 ali 30 metrov ali pa so bili še bližje," je dejal.
Sirski observatorij za človekove pravice s sedežem v Londonu je sporočil, da se je ta incident zgodil v četrti Sulejmanija, drugega največjega mesta v Siriji. Medij Japan Press, za katerega je novinarka delala, pa se na njeno smrt še ni odzval. Na svoji spletni strani so zapisali, da je Jamamotojeva poročala iz Afganistana, ko so tam vladali talibani, leta 2003 pa se je javljala iz Bagdada, ko so vanj vdrli ameriški vojaki. Aprila 2003 je tako za las ušla napadu ameriških tankov na hotel Palestina v Bagdadu.
Jamamotojeva je prva japonska žrtev v sirskem konfliktu, ki traja že 17 mesecev, omenjeni observatorij pa poroča, da so v Alepu umrli tudi novinarji iz Libanona, Turčije in še en arabski novinar, čigar nacionalnosti niso identificirali. Novinarska organizacija Novinarji brez meja so Sirijo in Somalijo označili za najbolj nevarni državi za medije v tem letu. V Siriji je bilo do začetka avgusta ubitih pet novinarjev, hkrati pa so umrli tudi trije njihovi pomočniki, v Somaliji pa je umrlo osem novinarjev.
Obama grozi, Lavrov pa svari
Včeraj je ameriški predsednik Barack Obama opozoril sirskega predsednika Bašarja al Asada, da bo z vsakršno uporabo kemičnega orožja "prestopil rdečo linijo" in da bi to lahko "pomembno spremenilo" njegove odločitve glede uporabe v Siriji. Izrazil pa je tudi zaskrbljenost glede vse več napadov na Američane s strani afganistanskih vojakov. Dejal je, da "za zdaj" še ni odredil vojaškega posredovanja v Siriji, vendar pa bi se to spremenilo, "če bi opazili premike na področju kemičnega orožja ali celo njegove uporabe". "To bi pomembno spremenilo moje odločitve," je dejal.
Sirski režim je julija zatrdil, da proti upornikom ne bo uporabil kemičnega orožja, da pa ga bo v primeru "zunanje agresije". Kot je opozoril Obama, bi se z uporabo kemičnega orožja konflikt, ki je zdaj omejen bolj ali manj na Sirijo, pomembno razširil. "To bi zadevalo naše zaveznike v regiji, tudi Izrael, in tudi nas," je poudaril. Sicer se še naprej zavzema za politično tranzicijo v državi, izrazil pa je tudi pripravljenost pomagati sirski opoziciji, če bo spoštovala človekove pravice in pravice manjšin.
Danes pa se je na močne besede ameriškega predsednika odzval ruski zunanji minister Sergej Lavrov. Zahod je opozoril, naj se Sirije ne loti enostransko, pri tem pa je poudaril, da se Rusija in Kitajska strinjata, da so kakršne koli kršitve mednarodnega prava nedopustne. "Diplomatsko sodelovanje Rusije in Kitajske temelji na potrebi po striktnem spoštovanju mednarodnega prava in principov, ki jih določa ustanovna listina Združenih narodov, in ne bosta dovolili kršitev. Menim, da je to edina prava pot v današnjih razmerah," je dejal Lavrov.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.