Tujina

V Nadžafu vse po starem

Nadžaf/Samara/Hila, 14. 08. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Pogovori o premirju v Nadžafu so se izjalovili, tako da bo začasna iraška vlada nadaljevala z vojaškimi operacijami.

Šiitski uporniki, al Sadrovi privrženci, bodo nadaljevali z bojem
Šiitski uporniki, al Sadrovi privrženci, bodo nadaljevali z bojem FOTO: Reuters

"Iraška vlada bo po propadu mirovnih pogajanj v Nadžafu nadaljevala z vojaškimi operacijami, s čimer bo v mestu spet vzpostavila vladavino zakona in reda," je povedal iraški svetovalec za državno varnost Muvafak al Rubaj, ki je v imenu iraške vlade vodil pogajanja o premirju med šiitskimi uporniki in ameriškimi silami. "Vse je padlo v vodo. Vsi napori so se izjalovili. Naš cilj je bil preprečiti prelivanje krvi, ohraniti varnost in da bi milice položile orožje," je po izjalovitvi mirovnih pogovorov povedal novinarjem.

Moktada al Sadr je pripravljen sprejeti modre čelade Združenih narodov v Iraku, ki bi nadomestile večnacionalne sile. "Raje imamo ZN kot okupacijske sile, saj je Irak članica ZN. Obstaja velika razlika med modrimi čeladami in okupacijskimi slami," je povedal al Sadrov predstavnik.

Oglasil pa se je tudi politični predstavnik skrajnega šiitskega voditelja Moktade al Sadra, ki je povedal, da je za propad pogajanj odgovoren nihče drug kot iraški premier Ijad Alavi. "Treba je vedeti, da smo se z al Rubajem strinjali na vseh točkah, nato pa ga je poklical Alavi in zahteval zaključek pogajanj," je povedal Ali Samseem, al Sadrov politični predstavnik. Dopolnil ga je še al Sadrov tiskovni predstavnik šejk Ahmed al Čajbani, ki je krivdo za propad pogovorov pripisal Američanom, ki niso sodelovali v pogajanjih. "Imeli smo določene zahteve, za katere smo izrecno želeli, da bi jih podpisali Američani, a so to zavrnili," je povedal. Kot je dejal, so med temi zahtevami odškodnina ZDA za družine ubitih v spopadih z Američani.

Tri dni pogajanj, pičel rezultat

Al Sadr v pogajanjih ni sodeloval. Al Rubaj je glede tega dejal, da je imel občutek, da so nekateri "elementi" ovirali njegova prizadevanja za srečanje z Al Sadrom na štiri oči.

Al Rubaj je še povedal, da je predlagal razpustitev milice skrajnega šiitskega verskega voditelja Moktade al Sadra, ki naj bi se preoblikovala v politično gibanje. "Tri dni smo se pogovarjali o teh zadevah, prišli pa nismo do nobenega pozitivnega zaključka," je povedal. "Po treh dneh je bila moja vlada mnenja, da ni smiselno nadaljevati".

Al Sadr je v petek v zameno za razorožitev svojih privržencev in njihov umik iz mošeje imama Alija in starega dela Nadžafa, kamor so se zatekli, postavil vrsto zahtev, med njimi umik ameriških sil iz Nadžafa, amnestijo za njegove ter da njegovo milico, Mahdijevo vojsko, priznajo kot versko gibanje. Njegovi možje naj bi imeli tudi pravico nositi orožje za lastno obrambo. Po poročanju Al Arabije bi morala iraška vlada Al Sadru zagotoviti tudi prost umik iz mesta.

Dopoldne še premirje, sedaj pa...

Razorožitve milic ne bo, je zagovotovil al Sadrov predstavnik
Razorožitve milic ne bo, je zagovotovil al Sadrov predstavnik FOTO: Reuters

Al Sadrov tiskovni predstavnik je dopoldne sporočil, da je po več kot enem tednu srditih spopadov za to sveto mesto, začelo veljati premirje, ki bo dovolilo mirovne pogovore med al Sadrovimi milicami, ZDA in iraškimi silami ter iraško prehodno vlado. Al Šajbani je dejal še, da se milice Mahdijeve vojske v Nadžafu v skladu s sporazumom, ki so ga sklenili z začasno iraško vlado, ne bodo razorožile. "Mahdijeva vojska bo lahko obdržala svoje orožje, uporabljala pa naj bi ga le takrat, ko bo to potrebno," je poudaril Šajbani in dodal, da je to zaušnica Američanom. Začasna iraška vlada teh navedb doslej še ni potrdila.

Al Sadr medtem svoje borce v Nadžafu poziva k boju do zadnje kaplje krvi
Al Sadr medtem svoje borce v Nadžafu poziva k boju do zadnje kaplje krvi FOTO: Reuters

Ponoči spopadi v Samari in Hili

Ponoči je bilo ubitih najmanj 13 Iračanov in 84 ranjenih v spopadih, ki so potekali med uporniki in ameriškimi silami v mestu Samara severno od Bagdada. Po nekaterih drugih podatkih naj bi v Samari umrlo celo več kot petdeset iraških upornikov. Ameriške sile so namreč na domnevna skrivališča upornikov odvrgla več 500-funtskih bomb, ki imajo veliko rušilno moč.

Milice skrajnega šiitskega voditelja Moktade al Sadra pa so ponoči zavzele dve policijski postaji v mestu Hila, 100 kilometrov južno od Bagdada, v katerih zadržujejo kakih 20 Poljakov in več deset iraških policistov. V spopadih, ki so sledili nasilnim demonstracijam v Hili, je umrlo osem ljudi, 33 pa jih je bilo ranjenih. Agencija Reuters sicer poroča o 40 smrtnih žrtvah med uporniki ter tremi policisti. Demonstranti so od iraških policistov zahtevali, da jim predajo poljske vojake. Poljske sile so že zaprosile za okrepitev.