"Evropska pot Srbije je pot prihodnosti, pot gospodarskega napredka in Srbiji bom pomagal, da to pot nadaljuje," je ob inavguraciji v predsedniški palači v Beogradu dejal novoizvoljeni srbski predsednik Tomislav Nikolić. Napovedal je, da bo v interesu Srbije sodeloval z vsemi in sklepal prijateljstva tako na vzhodu kot na zahodu, ker Srbija tako ne more ničesar izgubiti, lahko le pridobi.
Nikolić, ki je razburil mednarodno skupnost z nedavnim zanikanjem genocida v Srebrenici in izjavami glede Vukovarja, je poudaril tudi, da bo v regiji vodil politiko miru, stabilnosti in sodelovanja. "Srbija in njeni otroci gledajo v prihodnost, zato ne bom dovolil, da različni pogledi na posamezne dogodke iz preteklosti ogrozijo našo skupno prihodnost. Vse razlike in težave bomo reševali z mirnimi in demokratičnimi sredstvi, predvsem dialogom," je dejal.
Obljubil je, da bo ves svoj čas, moč, znanje in energijo posvetil Srbiji in njenemu razvoju ter blaginji državljanov. Med drugim je dejal, da bo ščitil ozemeljsko celovitost Srbije in poskušal poenotiti vse politične sile v državi glede politike do Kosova.
Napovedal je sodelovanje s prihodnjo vlado, ki pa jo namerava tudi nadzirati in kritično ocenjevati njeno delo. Med drugim je obljubil odločen boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu.
Dejal je še, da si bo prizadeval za nove tuje investicije v Srbiji in za obsežne reforme. Je pa opozoril, da bo treba tudi varčevati, in ob tem napovedal zmanjšanje stroškov svojega urada.
Številni odklonili udeležbo
Inavguracije se je udeležilo okoli 1200 povabljencev, veliko pomembnih gostov pa je povabilo odklonilo. Dogodka se tako ni udeležil predsedujoči predsedstvu Bosne in Hercegovine iz vrst Bošnjakov Bakir Izetbegović. Ta je dejal, da je vabilo dobil, a je za udeležbo še prezgodaj. "Nikolić je človek, ki je nekoliko spremenil retoriko, da je spremenil tudi stališča, pa bo moral dokazati. Upam, da je stališča res spremenil, saj smo sosedje in treba je narediti korak k spravi. Če je pripravljen on, smo tudi mi. Bomo počakali, da vidimo, ali ima gospod Nikolić nov obraz in nov pristop," je po poročanju Blica dejal Izetbegović.
Prav tako med prisotnimi ni bilo našega predsednika Danila Türka, ki je za Al Džaziro Balkan povedal, da je vabilo dobil, a ne bo šel, o razlogih za tako odločitev pa ni želel govoriti. Kasneje je dodal, da ne hodi na inavguracije.
Med zbranimi ni sedel niti makedonski predsednik Gjorge Ivanov, ki razloga za to odločitev ni navedel.
Prišel ni niti hrvaški predsednik Ivo Josipović, ki je dejal, da ga v Beograd ne bo, vse dokler Nikolić ne bo dokazal, da podpira idejo skupne evropske prihodnosti.
Se je pa inavguracije udeležil evropski komisar za širitev Štefan Füle, ki je v svojem govoru na inavguraciji napovedal, da bo Evropska unija največja zaveznica Srbije na njeni poti k polnopravnemu članstvu v povezavi. Dodal je, da EU upa na hitro oblikovanje srbske vlade. Ocenil je, da Srbijo na evropski poti čaka veliko izzivov, s katerimi se mora Beograd soočiti brez odlašanja, kar Srbi po njegovem tudi pričakujejo. Pozdravil je tudi dejstvo, da je Nikolić za prvo pot v tujino izbral Bruselj.
Iz BiH sta na dogodek prišla srbski član predsedstva Nebojša Radmanović in predsednik Republike srbske Milorad Dodik, udeležil pa se ga je tudi črnogorski predsednik Filip Vujanović.
Nekoč nacionalist, danes ...
Nikolić je na mestu srbskega predsednika za marsikoga zelo kontroverzen lik, saj je bil med vojno v Jugoslaviji član Srbske radikalne stranke (SRS), srbskega ultra nacionalista Vojislava Šešlja, ki je nekoč dejal, da bi bilo treba vzeti zarjavelo žlico in vsakemu Hrvatu izkopati oči. In v devetdesetih je bila SRS opozicija vojno nastrojenega Slobodana Miloševića. Menili so namreč, da ni dovolj radikalen. SRS je zahtevala krvavo vojno in jo s pomočjo četniškega gibanja v Bosni in na Hrvaškem tudi vodila. Član četnikov je bil tudi Nikolić.
Pred leti je Nikolić nato zamenjal stranko in retoriko spremenil v mnogo bolj spravljivo in umirjeno. Dejal je, da so meje na Balkanu postavljene in se ne bodo spreminjale, čeprav on po tihem še vedno kdaj razmišlja o veliki Srbiji ter da za Srbijo vidi evropsko prihodnost. V isti sapi tudi doda, da si želi dobrih odnosov s sosedi, a ker nekatere izjave kažejo drugačno sliko, sosedje zdaj čakajo, da bi videli, katera retorika je prava.
Četniški vojvoda ali popravljena verzija?
V zvezi z Nikolićem pa se je oglasil tudi nekdanji hrvaški predsednik Stipe Mesić. V prispevku za novosadski Dnevnik se je spraševal, kakšna je prihodnost regije, ki jo je desetletje soustvarjal tudi on. "Nikakor ne smemo dovoliti, da se pod vprašaj postavijo dosežki zadnjih let, ko smo ponovno vzpostavljali zaupanje na območju nekdanje Jugoslavije. Treba se je zavedati, da sodelovanje, če se bo kdor koli predajal mitom preteklosti, ne bo mogoče," pravi Mesić, ki meni, da je treba dati Nikoliću nekaj časa, da se "vživi v svojo novo vlogo in se osvobodi hipoteke preteklosti. On je v svoji politični karieri že naredil več preobratov, zato tudi tokrat ne izključujem možnosti preobrata," pravi Mesić.
Prehodno obdobje, v katerem bi morali biti Nikoliću poslani jasni signali, kaj je nesprejemljivo, bi po Mesićevem mnenju tudi moralo dati odgovor na vprašanje, ali ima Balkan opravka z Nikolićem, ki je nekoč slovel kot četniški vojvoda, ali z njegovo novejšo verzijo.
Nekdanji hrvaški predsednik še dodaja, da ni nujno, da Srbija prizna Kosovo, a mora odpreti meje in sodelovanje s Kosovim omogočiti drugim v regiji.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.