Trupli ameriške novinarke Marie Colvin in francoskega fotografa Remija Ochlika, ki sta umrla med raketnim obstreljevanjem četrti Baba Amr v Homsu, so v petek dobili s pomočjo Mednarodnega odbora Rdečega križa (ICRC) in ju prepeljali v Damask, od tam pa z letalom v Pariz.
Po navedbah letaliških predstavnikov so na letališču Charles de Gaulle v Parizu krsto s posmrtnimi ostanki fotografa Ochlika pričakali njegovi sorodniki, ki nameravajo umrlega 28-letnega fotografa pokopati v Franciji. Posmrtne ostanke 56-letne Colvinove pa naj bi po navedbah predstavnika britanskega časnika Sunday Time, za katerega je več let delala, v ponedeljek ali torek prepeljali v ZDA. Colvinova je sicer v 30-letni karieri pokrivala številne konflikte po svetu, med drugim v Šrilanki, kjer je bila leta 2001 ranjena.
Ob Colvinovi in Ochliku so bili še trije novinarji ranjeni. Britanca Paula Conroya so že pred dnevi prepeljali na britansko veleposlaništvo v Libanonu, od tam pa v Veliko Britanijo, Francoza Edith Bouvier in Williama Danielsa pa so z vojaškim letalom v petek prepeljali v Pariz.
Kitajska: Nihče naj se ne vmešava v sirske zadeve
Kitajsko zunanje ministrstvo je pred tem v soboto pozvalo sirsko vlado in druge vpletene strani v sporu, naj končajo nasilje in na miren način rešijo krizo v Siriji. Poleg tega je pozvalo tudi k dostavi humanitarne pomoči potrebnim in k pogajanjem med stranmi s posredovanjem Združenih narodov in Arabske lige.
Kitajska hkrati zavrača kakršno koli zunanje vmešavanje v sirske zadeve, sankcije in poskuse zamenjave sirske vlade. "Nasprotujemo vmešavanju kogar koli v sirske notranje zadeve pod pretvezo humanitarne pomoči," piše na spletni strani ministrstva. Obenem dodaja, da "se Kitajska ne strinja z oboroženim posredovanjem ali prizadevanjem za spremembo režima v Siriji" ter "verjame, da sankcije ne bodo pomagale rešiti krize".
V Siriji se medtem nasilje nadaljuje. Po navedbah opozicijskih aktivistov so sirske vladne sile danes z raketami ter z letali obstreljevale položaje upornikov v mestu Rastan. Navedb aktivistov sicer niso mogli preveriti.
Predstavniki ICRC medtem še vedno čakajo na dovoljenje sirskih oblasti za vstop v četrt Baba Amr v Homsu. Konvoj ICRC s pomočjo je v Homs prispel v petek, potem ko so vladne sile v četrtek prevzele nadzor nad četrtjo. V Babi Amru naj bi bilo ujetih okoli 20.000 civilistov, ki nujno potrebujejo pomoč v hrani in zdravilih, a so sirske oblasti konvoj pred Babo Amrom blokirale.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.