Ameriški predsednik Donald Trump si je s srečanjem z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom v Helsinkih zakuhal doma največjo krizo predsedniškega mandata, ki jo kar naprej razpihuje, pri čemer pomagajo tudi Rusi.
Putin je odgovoren za domnevne ruske poskuse vpletanja v ameriške volitve
V intervjuju za televizijo CBS je Trump včeraj, potem ko je s spreminjanjem svojih izjav že povzročil popolno zmešnjavo v ZDA, prvič izjavil, da je Vladimir Putin odgovoren za domnevne ruske poskuse vpletanja v ameriške volitve. Trump je dejal, da mora krivdo za to nositi Putin, saj on vodi državo, poroča CNN: "Putin je voditelj države in bi moral nositi odgovornost, prav tako kot sem jaz odgovoren za stvari, ki se dogajajo v naši državi." Dodal je, da bi kot voditelj države Putin torej zagotovo moral biti odgovoren.
Trump se je potem v pogovoru za televizijo CBS delal odločnega in je dejal, da je Putinu trdno povedal, da ne sme biti vpletanja v kongresne volitve, nato pa je spet kritiziral nekdanjega predsednika Baracka Obamo, da ni bil dovolj odločen do Rusije. Na vprašanje, ali verjame svojim obveščevalnim agencijam, da se je Rusija vpletala v volitve 2016, ali potem to pomeni, da se mu je Putin zlagal, je Trump odvrnil, da se v to ne bo spuščal.
Bodo zaslišali prevajalko?
Začelo se je v Helsinkih v ponedeljek, ko se je Trump v nasprotju z nasveti praktično vseh okrog njega sešel s Putinom na štiri oči za dve uri. Poleg sta bila tudi dva prevajalca. Nihče od Američanov razen Trumpa in prevajalke ne ve, kaj sta se pogovarjala s Putinom, in demokrati zahtevajo zaslišanje prevajalke, čeprav dodajajo, da se jim smili, a gre za preveč pomembne zadeve.
Trump je namreč na novinarski konferenci s Putinom na vprašanje, ali verjame svojim obveščevalnim agencijam, da so se Rusi vpletli v predsedniške volitve 2016 v ZDA v njegovo korist ali Putinovemu zanikanju vpletanja, odgovoril, da ne vidi razloga, zakaj bi se Rusija vpletala v volitve. To je v ZDA povzročilo eksplozijo kritik in obtožbe o izdaji, nato je Trump v torek skušal pojasniti, da je v resnici nameraval povedati, da ne vidi razloga, zakaj ne bi bila Rusija tista, ki se je vpletala v volitve.
Zagotovil je vero v svoje obveščevalne agencije, ob tem pa dodal, da bi se lahko namesto Rusov v volitve vpletal kdo drug. Za njegove nepopustljive podpornike je bilo pojasnilo, iz katerega so se potem kritiki norčevali, dovolj, da so ga lahko začeli spet hvaliti in opravičevati. V sredo je potem na vprašanje novinarja, ali se Rusija še naprej vpleta v ameriške volitve, odgovoril, da se ne.
In je spet počilo, kajti nacionalni direktor za obveščevalne dejavnosti Dan Coates je namreč odločno zatrdil, da se Rusija spet skuša vpletati v volitve. Tiskovna predstavnica Bele hiše Sarah Sanders je potem pojasnila, da je Trump odgovoril z "ne" na vprašanje, ali bo odgovoril na vprašanje, ne pa na vprašanje, ali se Rusija vpleta v volitve.
Glede na to, da je takoj zatem odgovarjal na dodatna vprašanja, so dopisniki Sandersovo spraševali, kako lahko ima predsednik sploh še kaj kredibilnosti, Sandersova pa jim je užaljeno odvrnila, da le iščejo negativne stvari o njem.
Kritični celo na Fox News
Kritični so bili tudi na Trumpovi ameriški televiziji Fox News, kjer je bil še posebej oster voditelj Sheppard Smith, ki se je spraševal, kdo ima tu koga za norca, saj je Trumpova izjava posneta in na ogled svetu. "Resnica je posneta. To je vse del vzorca. On pove nekaj, Bela hiša pa potem nekaj drugega," je dejal Smith.
Po ZDA izbruhnile demonstracije
Američane je v sredo presenetilo tudi poročanje ruskih medijev, da sta se Trump in Putin v Helsinkih dogovarjala, da bo Rusija dovolila prisotnost ameriških preiskovalcev pri zaslišanju 12 agentov ruske vojaške obveščevalne agencije GRU, ki so v ZDA obtoženi vdiranja v demokratske računalnike, Trump pa bo Rusiji izročil na zaslišanje nekdanjega veleposlanika ZDA v Moskvi Michaela McFaula.
Bela hiša tega ni odločno zanikala in zvečer so po ZDA izbruhnile demonstracije proti "izdajalcu Trumpu". McFaul že leta razlaga, kako so ga skupaj z družino med službovanjem v Moskvi kot veleposlanika pri predsedniku Baracku Obami nadlegovali in ovirali pri njegovem delu.
Putin je že v Helsinkih predlagal, da bi mu lahko ZDA predale tudi poslovneža Williama Browderja, ki je zaslužen, da je kongres sprejel zakon, poimenovan po pokojnem borcu proti korupciji v Rusiji Sergejem Magnickim, s katerim so zamrznili premoženje v tujini Putinu in njegovim oligarhom.
Putin je sicer dejal, da zato, ker je dal milijone demokratki Hillary Clinton in ni plačal davkov. Trump je ob tem le kimal in kazal, da se strinja. Browder ni dal niti dolarja Clintonovi, Putin pa si že dolga leta prizadeva, da ZDA odpravijo zakon. Zaradi tega se je poleti 2016 pravnica Natalija Veselnickaja srečala s Trumpovim sinom.
Odzivi na to, da bi Trump, ki mu je preiskava ruske afere sila odveč, izročil Rusiji nekdanjega veleposlanika, je sprožila nov val ogorčenja in hude besede.
KOMENTARJI (91)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.