Bakterija je doslej v Evropi zahtevala 19 smrtnih žrtev, od tega jih je 18 umrlo v Nemčiji, eden pa na Švedskem. CDC je v četrtek sporočil, da še vedno delajo krvne analize in ne morejo sporočiti nič bolj določenega, hkrati pa menijo, da ne gre za smrtonosno obliko bakterije. Kljub temu so ameriške zdravstvene oblasti v zveznih državah dobile navodila, naj bodo na preži in naj bodo še posebej pozorni na tiste, ki so pripotovali iz Nemčije.
Vsako uro več okuženih
Število okuženih z nevarnim sevom EHEC bakterije E.coli iz ure v uro narašča. Nemški zdravniki poročajo o hudem trpljenju okuženih pacientov in da je sev vse bolj agresiven. Do četrtka zvečer so zabeležili že 2000 obolelih. Raziskovalci pa še vedno tavajo v temi, saj ne vedo, od kod izvira bakterija.
Zaradi bakterije so ponekod v Nemčiji morali zapreti celo šole, saj je okuženih na desetine otrok, izredno stanje pa vlada tudi v bolnišnicah. ''Znova se pojavljajo nove težave pri bolnikih. Ne moremo jim olajšati trpljenja. To nas bo zlomilo,'' je dejala nemška zdravnica Tanja Kühbacher. Bolniki trpijo predvsem zaradi zelo bolečih mišičnih krčev, zaradi katerih morajo nekatere celo privezati.
Nemško ministrstvo za zdravje je sporočilo, da še vedno odsvetuje uživanje surove zelenjave, zlasti kumaric, paradižnika in solate, prav tako pa še vedno ne vedo, kaj je vir izbruha okužb. Še vedno domnevajo, da vir okužbe niso meso ali mlečni izdelki.
Kot so sporočili iz referenčnega laboratorija EU v Rimu, znanstveni testi niso potrdili hipoteze, da je za smrtonosnim izbruhom okužb zelenjava. Zato opozorila nemških organov, naj se ljudje izogibajo surovi zelenjavi, še posebej kumaram, paradižniku in solati, po oceni laboratorija niso upravičeni. Laboratorij, ki je del Italijanskega visokega inštituta za zdravje (ISS), je obenem svetoval, da je za izogibanje okužbi dovolj že vzdrževanje osnovne higiene v kuhinji, na primer z umivanjem rok in ohranjanju čistoče jedilnega pribora.
Se je pa nemška kanclerka Angela Merkel danes o bakteriji in okužbi pogovarjala s španskim kolegom Josejem Luisom Rodriguezom Zapaterom. Nemško ministrstvo je oblikovalo tudi posebno krizno skupino, ki se bo ukvarjala samo z izbruhom te bakterijske okužbe.
Na Japonskem izbruh drugačnega seva bakterije
Medtem pa so tudi na Japonskem zabeležili izbruh okužb z bakterijo E.coli, vendar drugačnega tipa kot v Evropi. Z bakterijo se je namreč okužilo najmanj 15 obiskovalcev restavracije, kjer strežejo meso na korejski način. Vodstvo verige restavracij Gyukaku, v katero sodi tudi omenjena, je za izbruh bakterije že obtožila govedino iz Avstralije. Avstralske oblasti nasprotno trdijo, da je do okužbe prišlo med procesiranjem mesa na Japonskem.
S hrano se je okužilo 20 obiskovalcev te restavracije, kjer strežejo surovo govedino, od tega so pri 15 potrdili prisotnost seva O157 bakterije E.coli. Vsi so že okrevali, restavracija pa se je opravičila. Od aprila so sicer zaradi bakterije E.coli na Japonskem umrli najmanj štirje ljudje, vsi pa so jedli surovo govedino na korejski način.
V boju proti nevarni bakteriji E. Coli je ključnega pomena pravočasno prepoznavanje okužbe in njenih prvih znakov. Zato preverite, kakšni so simptomi, ki spremljajo okužbo, in v kolikšnem času od stika z bakterijo se pojavijo!
KOMENTARJI (92)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.